Sari la conținut

Cum Faci Un Rezervor


cioca
 Share

Postări Recomandate

Cred ca cei mai buni la aspectul asta sunt tiganii care fac alambicuri. Au in sange sau nu stiu cum un "ceva" care ii face imbatabili. Stiu o poveste din facultate cu un tip caruia cineva ii busise usor masina. A venit un tigan, s-a uitat la tabla stramba si a cerut sa se dea o gaura de o anumita dimensiune intr-un anumit loc. A inceput sa ciocaneasca, materialul a inceput sa se indrepte spre gaura, care devenea din ce in ce mai mica, pana cand, la sfarsit, a ramas de 1 mm. A astupat gaurica ramasa cu chit si gata. Am auzit ca si la santierele navale din vremurile cand Romania mai facea nave erau angajati astfel de tigani pentru ca numai ei stiau mestesugul deformarii tablelor.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Roata engleza, saculet cu nisip, ciocane de lemn rotunde, ciocane de tinichigerie, un ap de sudura WIG sau macar un autogen.

incerci intai pe niste bucati de tabla sa faci ceva indoituri pana cand iti intri in mana si incepi sa prinzi putin ideea.

o bati cu ciocanul de lemn pe saculetul cu nisip, apoi o bagi la role

sau daca este un model simplu o bagi direct la role si cu putine rabdare iese.

o sa vezi ca daca misti ininte - inapoi intre role marind presiunea la ele din surub tabla se deformeaza in laterale, se subtiaza materialul de fapt unde calca roleleiar tabla se indoaie...

trebuie sa exersezi..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Roata engleza, saculet cu nisip, ciocane de lemn rotunde, ciocane de tinichigerie, un ap de sudura WIG sau macar un autogen.

incerci intai pe niste bucati de tabla sa faci ceva indoituri pana cand iti intri in mana si incepi sa prinzi putin ideea.

o bati cu ciocanul de lemn pe saculetul cu nisip, apoi o bagi la role

sau daca este un model simplu o bagi direct la role si cu putine rabdare iese.

o sa vezi ca daca misti ininte - inapoi intre role marind presiunea la ele din surub tabla se deformeaza in laterale, se subtiaza materialul de fapt unde calca roleleiar tabla se indoaie...

trebuie sa exersezi..

problema mea e ca nu reusesc sa gasesc ceva schite cu roata englezeasca si restu sculelor ca sa mi le fac ca de cumparat e alta treaba nu o sa pot.a doua problema e ca nu prea stiu sa foloses forumu asta

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Uite aici planuri pentru roata engleza: ---> /index.php?...amp;hl=fournier

 

Daca ai fi cautat ai fi gasit. :peace:

 

P.S.- Deaschide toate linkurile pe care le gasesti in post. Daca vrei sa cauti pe subformul chopperisitilor vei gasi cam tot ce iti trece prin minte.Ai jos in partea stanga a ecranului o fereastra de cautare"Enter key words".Scrii acolo ce vrei sa gasesti si dai "Search".

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...