Sari la conținut

Dimensiuni cauciuc spate


Postări Recomandate

100/100 R19 nu va fi mai lat faţă de 100/90 R19, ci doar mai înalt. Dacă vrei mai lat, cauţi ca primul număr să fie mai mare. Un 110/90 R19 ar fi mai lat cu 10mm, dar şi mai înalt cu 9mm în balon , iar roata cu ~ 5cm mai mare în diametru.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Yamaha yz 125

» Post actualizat in 27 Feb 2015 22:18

 

100/100 R19 nu va fi mai lat faţă de 100/90 R19, ci doar mai înalt. Dacă vrei mai lat, cauţi ca primul număr să fie mai mare. Un 110/90 R19 ar fi mai lat cu 10mm, dar şi mai înalt cu 9mm în balon , iar roata cu ~ 5cm mai mare în diametru.

Am inteles care e ideea, doar ca de unde stiu ca un cauciuc mai lat o sa se potriveasca pe janta ? Nu ar trebui sa fie un standard cu dimensiunea minima si cea maxima ? Multumesc pt raspuns. Editat de Ionut Andrei
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pe janta de 19 se potriveste orice cauciuc de 19.

Aici ai un calculator simplu de latimi si inaltimi

http://www.tacomaworld.com/forum/tirecalc.php?tires=100-90r19-110-90r19

Ca o remarca... ambielajul 125-ului 2t nu prea suporta pneuri late, pinion spate din otel, lant si camera heavy duty.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

Yamaha yz 125» Post actualizat in 27 Feb 2015 22:18 Am inteles care e ideea, doar ca de unde stiu ca un cauciuc mai lat o sa se potriveasca pe janta ? Nu ar trebui sa fie un standard cu dimensiunea minima si cea maxima ? Multumesc pt raspuns.

se potriveste insa nu stiu cum sta pe janta. 125/250-4t are janta mai ingusta pe spate 1.85 fata de 250-2t/450 care au 2.15, la yamaha. Am vazut insa si 140 pusa pe janta de 1.85 , statea ca pixu' ziceai ca-i senila. Sa nu pui insa camera ultra heavy ca e foarte grea, si taie tot elanul la motorul de 125, mai bine tubliss. Editat de dmikel
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...