Sari la conținut

Motociclistii din Constanta


thomastyger
 Share

Postări Recomandate

Am deschis un nou topic pentru am face noi prieteni motociclisti..Ma numesc Thomas si am un Rieju MRX 125 fabricat sub licenta Yamaha, sunt mutat recent in Constanta si vreau sa cunosc si eu cum sta treaba pe aici (intalniri,grupuri..etc).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Initierea presupune sa ii dai toba jos si sa faci o tura de Mamaia, altfel nu te baga baietii in seama.

Si daca nu stii sa o dai pe o roata, eventual sa sari peste o macara, doua, mai bine te muti inapoi in Rahova..

Rieju aia pare jucarica misto, de scos de pe sosea, insa in 4 ani de cand sunt in Constanta nu am vazut decat motoare supersport si cioapere, nu stiu ce prieteni o sa-ti faci.

Editat de zu1u
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sunteti gresit informati... aia care se strang la primarie sau la butoaie in mamaia nu sparg seminte tot timpul, avem oameni cu scoala, facultati (unii chiar cu mai multe studii de atat), doctori de bipezi si de patrupezi, ingineri, manageri, etc... Tot timpul cand vedem pe careva ca se plimba singur ne intrebam... de ce nu saluta si oare cand opreste langa noi? Nu ne apucam sa-l fugarim pe strada. Cine doreste, opreste si isi face prieteni. Cine nu, zice ca strugurii sunt acri. Succes.

 

Exista grup de feisbuc: Comunitata Motociclistilor Constanteni, exista grup pe whatsapp. Aici pe site nu intra aproape nimeni.

 

Am intrat si eu in grup acum 2 ani, nu m-a mancat nimeni. De atunci am adunat pe langa grupul existent deja, inca 20 de bikeri, baieti si fete cu bun simt.

Cea mai mare plimbare extra-urbana a fost cu 14 mobre... un adevarat alai !

 

Cca jumatate din bikeri au tobe stock, dar criteriul nu e datul pe o roata (nici nu sunt multi care fac asta) ci faptul ca ai mobra.

Dar sa stai 4 ani, sa nu opresti mobra ca sa dai o data buna-ziua si sa faci afirmatii gresite aici ..... e cale lunga, tine de caracter.

Poate e mai bine pentru noi ca nu esti in grup.

 

Asfalt uscat sau ud... de care vreti voi, mie imi place si ud !


» Post actualizat in 23 Mar 2015 17:40

corectie la ce e mai sus: Comunitatea Motociclistilor Constanteni

Editat de audi_A9
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Domnule, dumneata ai perfecta dreptate in ceea ce spui, sunt constient ca exista si persoane de caracter care piloteaza motociclete in constanta, pe unele le-am cunoscut episodic. Insa eu am spus un adevar, mai in bascalie asa, pe care-l poate constata oricine, nu sta nimeni sa faca sondaje sa vada cati au tobe stoc si cati sunt medici, preoti, actori, ingineri, atunci cand ii vezi pe o roata pe drumuri publice. Majoritatea defindeste un grup, si eu sunt confundat cu comunitatea si desi imi displace, accept pentru ca realizez ca asa e facil.

Eu personal nu ma plimb cu motocicleta in oras si nici nu inteleg de ce se plimba lumea in oras, cu atat mai putin inteleg de ce se strang la semafor ca la startul de raliu si tureaza motoarele in gol la unison, fara sa fie vre-un eveniment, eu o folosesc ca sa ma deplasez mai rapid, in general ca sa economisesc timp, si sa ma deplasez in vacantele pe care imi place sa mi le planific singur. Deci prin urmare nu ma atrag elementele caracteristice majoritatii celor pe care-i vedem cu motoare pe strazile Constantei. Daca tu te ocupi cu recrutarea, da-mi voie sa-ti spun ca eu nu vreau sa fac parte dintr-un grup unde criteriul de apartenenta e proprietatea unui vehicul cu doua roti.

Crede-ma pe cuvant ca nu vorbesc in necunostinta de cauza, sunt si membru pe grupul de pe facebook si urmaresc discutiile, dar nu gasesc multe lucruri care sa ma atraga. Nu sunt o persoana antisociala, dar am o sita fina prin care imi cern persoanele cu care interactionez si criteriile sunt mai multe decat sa fie proprietar de mobra.


Vreau sa fiu clar ca nu vreau sa descurajez pe nimeni din a incerca sau chiar a isi face prieteni intre motociclistii din constanta, nu are purici niciunul, am generalizat ca sa atrag atentia asupra unor lucruri evidente si am prezentat situatia mea drept exemplu pentru a demonstra ca nu toti motociclistii sunt la fel si a ii raspunde colegului la intrebarea de ce unii motociclisti "se plimba" singuri.

Editat de zu1u
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu ma ocup cu recrutarea... :)))))))))))))

Si se pare ca sunt singurul pana acum care a raspuns primei intrebari a topicului, in rest am vazut doar diversiuni.

 

Din pacate, nu toti avem timp sa iesim din oras in fiecare zi, asa ca o "ardem" si prin oras, asta e, ne testam reflexele la ocolit gropi, pietoni si soferi neatenti. :))

Altii merg degeaba cu masinile tot weekendul pe tomis pana noaptea tarziu, putem si noi macar 2-3 ore sa stam langa si pe mobrele noastre in orasul asta?

Eu nu am timp de mobra decat in timpul meu liber, in rest nu pot sa merg pe ea, nici cand sunt la serviciu sau in deplasari de serviciu, pur si simplu nu am cum.


Multi lucreaza si sambata/duminica si asta e posibilitatea noastra de intalnire.

Ce sa facem, sa stam acasa si sa ne admiram mobrele si permisele, doar ca am primit "forbidden" in oras? Sau mai bine iesim pe mobra chiar si in oras?

De ce nu se tin paradele moto decat in orase si nu se tin pe A2 de exemplu?

Prezenta noastra "dezgustatoare" ii atentioneaza si pe altii si le aduce aminte ca din cand in cand mai sunt si bikeri in oras, chiar daca ei nu ies in grup, ci singuri si fara tobe, ca tine.

 

De iesit oricum iesim si extra-urban, vara macar o data la doua saptamani, alteori am tinut-o pana in octombrie cu iesiri la saptamana.

Nu suntem primii pe transfagarasan, nici primii pe cheia, eu nu ma dau pe o roata, dar nu poti generaliza la noi toti, cu atat mai putin sa ne desconsideri in fata altora.

 

Apartenenta nu e doar sa fii "detinator" pe talon, poate sa fie si bunica detinator de mobra, e un fel de a spune si nu stau sa explic detaliat aici.

E un forum de motociclism, cred ca mobristii isi inteleg apartenenta fara sa le-o explic eu sau altcineva.

 

Eu nu pot sa iau in gluma pe altii decat daca le sunt bun prieten si ii cunosc de ceva timp. Cum nu este cazul tau fata de mine sau altii din grupul pe care eu il cunosc, te poti abtine.

Cam atat ar fi de zis, cui ii convine, cauta, cine nu vrea, sta si ne vorbeste prin spate, dar nu e "fair".

 

Cu respect.

 

Offtopic: Si schimba-ti poza aia oribila de profil, ma uit la ea si cred ca esti tu. Nu iti face cinste. Te rog sa nu o iei ca o jignire.

Editat de audi_A9
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vei gasi toate categoriile de motociclisti.... stradale, vitezane, choppere, chiar si enduro. Flashmob-urile de obicei se fac prin Mamaia pe la butoaie parca...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut Thomas,

Si eu sunt mutat relativ de curand in Cta dar am prins vreo 2 luni de sezon anul trecut si pot sa zic ca baietii de aici ( cei pe care i-am cunoscut eu ) sunt destul de ok. Oricum ar fi bine sa ne strangem mai multi din cei nou veniti pe aici (presupun ca suntem mai multi care se plimba singuri ) la o plimbare si sa ne cunoastem.... mai ales ca joi se anunta temperaturi de peste 15 grade si soare :D !!!!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu sunt incepator, chiar de inca nu am facut iesiri cu grupul, stiu cativa memebri din grup cu care chiar am si petrecut 1 mai anu trecut cu ei. Ce pot spune baieti ok uni mai aroganti mai laudarosi alti chiar baieti de treaba. Dar pe fb daca vrei sa fii trebuie sa ai categ A sau moto, zilele trecute a fost o cearta pe tema asta pentru ca asa inteleg ei o comunitate.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator CristiBoroi

Este vreun constantean care are Suzi GSXF? Vreau sa ma urc si eu pe ea sa vad cum se sta. Am incercat la Hobby Moto dar baietii de acolo sunt prea speriati de bombe.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 weeks later...

In weekend-ul 15- 17 mai plec la o plimbare pana la Vatra Dornei unde a inchiriat un prieten motociclist o cabana.

 

Exista doritori de o plimbare?

 

Traseu la dus: Bz - Bv-Targu Mures-Reghin- Bistrita- Vatra Dornei.

 

Retur: pe E85 sau daca mai e chef, ne intoarcem pe acelasi traseu ca la dus.

 

Viteza: in mare + 45,5 fata de viteza legala. Bag si mai tare pe portiuni sigure, fara autostrada si fara localitati.

 

0727777059 Bogdan

» Post actualizat in 11 May 2015 10:39

S-a afaltat tot drumul pana la Baneasa (spre Ostrov). Are ceva curbe si nu sunt gabori, cel putin de la Cobadin incolo.

Traseul: Ct- Mufatlar-Cobadin-Adamclisi-Baneasa.

 

In Baneasa este si o terasa cu papica.

Care are chef de ruta asta scurta sa anunte. Eu ma bag.

0727777059 Bogdan

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...