Sari la conținut

Discuri de ambreiaj - originale vs. EBC vs TRW vs etc


Postări Recomandate

Iar tu bati campii cu gratie...

 

Omul a intrebat foarte simplu ce parere are lumea despre kit-urile de ambreaj aftermarket vs originale. Eu i-am raspuns concret, parerea mea despre kitul EBC in combinatie cu arcuri "sport" si actionare hidraulica. Tu in afara sa intarati spiritele, cu ce ai contribuit la acest topic? Concret! Daca ai uitat despre ce e vorba re-citeste titlul.

 

S-a umplut forumul de somitati in domeniu de ceva timp...

Te expirmi foarte elegant, daca citeai toate posturile il sfatuisem (pentru ca nu daduse date concrete) sa verifice si restul, facusem o mica precizare la hidraulicul tau, atat, si te-ai inflamat. Sa ma ierte initiatorul de off dar nu suport vorbele rastalmacite si mitocaniiile.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

deci cam cat iese? ca mie imi iese cam 550 lei, adica un 220 lei friction plates, 300 clutch plates si 30 lei garnitura la capac...

Cel mai ieftin am gasit aici:

 

http://motomus.ro/piese-accesorii/motor/ambreiaj/placi-ambreiaj-textolit/lamele-placute-ambreiaj-ebc-7451701?CarVehicleId=159605

 

Garnitura n-o mai schimb, cu o tira de silicon nu-s probleme.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cel mai ieftin am gasit aici:

 

http://motomus.ro/piese-accesorii/motor/ambreiaj/placi-ambreiaj-textolit/lamele-placute-ambreiaj-ebc-7451701?CarVehicleId=159605

 

Garnitura n-o mai schimb, cu o tira de silicon nu-s probleme.

ia si arcurile ca nu sunt scumpe si nu mai desfaci capacul ala de 2x.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai mai sus zicea superbec ca arcurile EBC is prea tari.

Sunt "prea" tari in conditii de aglomeratie excesiva cand pana si viteza a I-a este prea mare. Eu cand am prins centura blocata de un accident pe mai multi km, dupa o perioada pur si simplu a trebuit sa opresc din cauza ambreajului... acum nu stiu ce sa zic, probabil diferenta nu ar fi fost uriasa nici cu arcuri originale?

 

Ideea era ca daca folosesti motorul preponderent prin oras sau zone aglomerate sunt mai potrivite arcurile normale. Altfel, arcurile "sport" au avantajele lor si dupa o mica perioada de readaptare e posibil chiar sa-ti si placa noul "feeling", actionarea ambrajului fiind mult mai ferma.

» Post actualizat in 05 May 2015 17:51

... dar nu suport vorbele rastalmacite si mitocaniiile.

Pai tu esti cam singurul pe aici pe langa subiect... pe bune, ai experienta cu vreun tip de kit de ambreaj aftermarket? Daca da, spune ce ai de spus, eu unul cel putin as fi mai mult decat bucuros sa aflu si alte opinii. In caz contrar nu e nevoie sa-ti rastalmaceasca nimeni "vorbele", sfaturile de verificare generala a motocicletei sau lectiile de mecanica a fluidelor chiar sunt off topic.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Merg mult in oras dar cuplajul mai prompt suna interesant.

Pai atunci prin simpla schimbare a arcurilor s-ar putea sa se rezolve problema ta, asta tu o decizi pentru ca stii cam la ce eforturi apare patinarea, scapi si mai ieftin. Incearca nu ai ce sa pierzi.

@yo4hgx Las-o balta ca nu ai tu experinta mea, degeaba te dai rotund.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Merg mult in oras dar cuplajul mai prompt suna interesant.

Atunci esti in impas... va trebui sa decizi singur. Nu vreau sa te influentez (prea mult) dar tine cont ca si arcurile "sport" se mai lasa o idee in timp...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mai... "leule", ne cunoastem cumva personal si nu mai stiu eu?

 

attachicon.gifimage.jpg

Nu-i nevoie sa te cunosc te-am citit demult. Ma faci din nou sa-mi cer scuze pentru off fata de initiator: Scuze!

Daca mai ai ceva de comentat la adresa mea te rog fa-o pe PM poate ma voi chinui sa-ti raspund daca-mi vorbesti civilizat. Daca urmaresti cu atentie "ostilitatile" o sa descoperi ca nu am incercat sa te jignesc sau sa te ironizez. Deci te rog nu polua topicul omului, PM.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Calcule, valori, forte, tensiuni, presiuni, .asa o sa fiti convingatori, asa simple presupuneri si amintiri cu ati simtit la mana...altfel isi pierde sensul subiectul.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Calcule, valori, forte, tensiuni, presiuni, .asa o sa fiti convingatori, asa simple presupuneri si amintiri cu ati simtit la mana...altfel isi pierde sensul subiectul.

"Am tras o bashina de a murit pisica! "

 

In mod normal toata lumea intelege ce am vrut sa spun, fara sa-mi ceara nici o dovada dar pentru tine o sa reformulez:

 

"Am flatulat iar compozitia de azot si dioxid de carbon, amestecat cu ceva hidrogen si metan, cu cantitati mici de scatol, indol, metanetiol, hidrogen sulfurat si sulfura de dimetil a cauzat axfisierea unui felis silvestris catus. Voi refeni cu cauzele oficiale ale decesului dupa finalizarea autopsiei"

 

Suficient de credibil?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

"Am tras o bashina de a murit pisica! "

 

In mod normal toata lumea intelege ce am vrut sa spun, fara sa-mi ceara nici o dovada dar pentru tine o sa reformulez:

 

"Am flatulat iar compozitia de azot si dioxid de carbon, amestecat cu ceva hidrogen si metan, cu cantitati mici de scatol, indol, metanetiol, hidrogen sulfurat si sulfura de dimetil a cauzat axfisierea unui felis silvestris catus. Voi refeni cu cauzele oficiale ale decesului dupa finalizarea autopsiei"

 

Suficient de credibil?

Marinarule, are dreptate vlad58, iti place sa te dai rotund..doua valori pentru TINE: google si efect intarziat. Din ce sa tragi *bashina* intrunesti conditiile fizico-chimice pentru a produce aere?...ma mir, la cât scremuș pana debitezi ceva :crack:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Marinarule, are dreptate vlad58, iti place sa te dai rotund..doua valori pentru TINE: google si efect intarziat. Din ce sa tragi *bashina* intrunesti conditiile fizico-chimice pentru a produce aere?...ma mir, la cât scremuș pana debitezi ceva :crack:

Nu pricep, ce-a gresit? In afara de a-mi spune ca are piese EBC si cum se comporta acestea. Editat de gn77b
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu pricep, ce-a gresit? In afara de a-mi spune ca are piese EBC si cum se comporta acestea.

schimba in prima faza DOAR arcurile (asta daca placile sunt in cote) pune arcuri "sport"sunt cu o spira mai lungi.

costa daca imi aduc bine aminte 1,5 euro buc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 weeks later...

Pina imi vin arcurile (am comandat TRW-Lucas, cu 10% mai tari), am o intrebare...

Mi-am amintit acum ca la verificarea discurilor am descoperit urme de uzura pe oala ambreiajului, discurile au sapat in ea putin. Am auzit ca nu prea e ok. Ce parere ziceti despre asta?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pina imi vin arcurile (am comandat TRW-Lucas, cu 10% mai tari), am o intrebare...

Mi-am amintit acum ca la verificarea discurilor am descoperit urme de uzura pe oala ambreiajului, discurile au sapat in ea putin. Am auzit ca nu prea e ok. Ce parere ziceti despre asta?

Poze, in ce sens au sapat, pe canelura care le prinde pe cele de textolit sau ce or fi? Acolo ar trebui sa alunece usor fara praguri.

Deci te-ai hotarat sa schimbi numai arcurile?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai am zis ca prima data schimb arcurile si vad cum e. Garnitura e foarte reutilizabila si deobicei curge pe la imbinarile cu carterul, se rezolva cu niste silicon. Am mai citit intre timp despre seturi de ambreiaj aftermarket si pare ca sint destui nemultumiti de EBC. Cum superbec are service in Holanda, probabil stie el de ce a zis sa iau OEM. Care e sensibil mai scump decit EBC. Daca nu se rezolva, iau ambreiaj OEM.

Da, in canelura, daca putem sa-i zicem asa. Am impresia ca se vede prin busonul de umplere cu ulei, o sa fac miine niste poze.

» Post actualizat in 05 Jun 2015 17:28

Am pus arcurile, testul miine, ca s-a rupt o bucata de garnitur si am pus silicon.

 

Primele 2 discuri arata asa:

AEKnkW5l.jpg
AEKnkW5l.jpg

» Post actualizat in 05 Jun 2015 17:29

Treaba asta cu comasarea mesajelor e o treaba a unui geniu rar, rectificare:

SZgC8WQl.jpg

Editat de gn77b
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

×
×
  • Creează nouă...