Sari la conținut

Cu Ce Se Curata Aluminiul De Negreala De La Fum?


bubu
 Share

Postări Recomandate

salut am si eu o problema :bow: piulita care prinde teva de la toba nu erea pusa bine si scapa gaze si pistonu drept e putin mai negru de cat cel stang si cand al vad asa mi se urca pasaerlele la cap :bow: nu imi place asa. Am incercat cu benzina si nimic tot la fel este, am cumparat un fel de solutie dasta de curatat motorul si nimic zici ca am dat cu sapun......... cineva mi-a zis sa dau cu soda caustica dar din cate stiam eu e ca soda ataca aluminiu grav si nu vreau sa risc

 

 

niste idei sugestii ori ce sfat e bun chiar si critici daca aveti.

 

va multumesc :bow:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu cred ca pistonul este afumat de la evacuare,cauta alta explicatie...il cureti prin abraziune cu perie de sarma/smirghel,dar ai grija ca daca insisti si lasi santuri in piston o sa infloreasca calamina acolo...

probabil carburator dereglat,si bineinteles uzura inegala....

masoara fanta la segmenti,vezi daca nu cumva trebuie o segmentare...sau schimbare de cota...

spor!

 

eu ma apuc dupa anul nou,sper sa imi aduca numai bucurii! :bow:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu cred ca pistonul este afumat de la evacuare,cauta alta explicatie...il cureti prin abraziune cu perie de sarma/smirghel,dar ai grija ca daca insisti si lasi santuri in piston o sa infloreasca calamina acolo...

probabil carburator dereglat,si bineinteles uzura inegala....

masoara fanta la segmenti,vezi daca nu cumva trebuie o segmentare...sau schimbare de cota...

spor!

 

eu ma apuc dupa anul nou,sper sa imi aduca numai bucurii! :bow:

stai putin ca mam exprimat eu gresit nu pistonu in sine, ma refeream la exterior la aripioarele de racire ale cilindrului :bow: ca motoru mere bine nu are nici o treaba din punct de vedere tehnic aspectul exterior ma deranjeaza

scuze pt exprimarea gresita

 

si da tot a venit vorba de carburatoare: ele merg bine dar as vrea sa le curat si pe alea la cine pot sa le duc sa le curete calumea ca nu vreau ca la vara sa incep sa demontez ca pierd timp in loc sa ma plimb?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Exista o pasla care se pune la flex sau la bormasina si o pasta cu care se lustruieste aluminiul de zici ca-i cromat. Dar s-ar putea sa nu-ti incapa intre aripioare, e bun mai mult pentru suprafete cat de cat libere. Eu mi-am luat de la Bosh si am facut o pereche de emortizoare fata de ziceai ca sunt de otel cromat. Incearca.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu nu m-am lovit de probleme de gen,dar murdaria de pe blocul motor si cilindri am indepartat-o la o spalatorie auto,a costat 7 lei;a doua varianta e un spray pentru blocul motor(tot auto)dar mare grija la simeringuri ca are tendinta sa le distruga.

mai este o solutie folosita in santierul naval pentru curatarea aluminiului,dar e foarte greu de procurat;nu am retinut orasul din care esti,asta am zis-o ca idee numai...

 

alta varianta nu cunosc...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

poti incerca sa te uiti aici.

 

am trimis la tipul ala care se spune ca le pate aduce un mesaj pe mess dar nu am nici un raspuns si eu chear vreau sa-mi iau dar tipul ala nu a dat nici un semn de viata :bow:

 

de chestia cu soda cautica sie cineva ceva e safe pt aluminiu sau tre so uit :bow:

 

eu nu m-am lovit de probleme de gen,dar murdaria de pe blocul motor si cilindri am indepartat-o la o spalatorie auto,a costat 7 lei;a doua varianta e un spray pentru blocul motor(tot auto)dar mare grija la simeringuri ca are tendinta sa le distruga.

mai este o solutie folosita in santierul naval pentru curatarea aluminiului,dar e foarte greu de procurat;nu am retinut orasul din care esti,asta am zis-o ca idee numai...

 

alta varianta nu cunosc...

 

solutii am cumparat de la un magazin auto o slutie dar degeaba cred ca am vazut si sprayul ala dar nu lam luat ca erea mai ieftin de cat solutia ai

eu sunt din buc

 

daca iti amintesti cum se numeste solutia aia cere se foloseste pe santierul naval ti-as fi recunoscator ca am relatii pe acolo :bow:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ma, etanseaza cu sfoara de azbest, ca sa nu mai piarda pe acolo. De altfel Niprul nu e bibleou, ceva ulei pe sub el, niste negru de la toba, un miros puternic de benzina fac farmecul Niprului.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ieste la mag sanitare ,etc silicon:FIRE SEALANT 1200gr C

am folosit din asta si nu am avut surprize sint multe modalitati de a inlatura

scaparile de gaze ,azbest ,klingeryt,etc

 

 

pt a curata negreala nuti recomand nimic abraziv

doar solutii de spalat :finger:

 

:banana:

Ma, etanseaza cu sfoara de azbest, ca sa nu mai piarda pe acolo. De altfel Niprul nu e bibleou, ceva ulei pe sub el, niste negru de la toba, un miros puternic de benzina fac farmecul Niprului.

:D nu numai a NIPRULUI. :P mai sant motociclete care deabea asteapta

acest tratament :lol: :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...