Sari la conținut

Inlocuire capete vechi barracuda


Postări Recomandate

Salut.

Vreau sa schimb capetele de ghidon cu unele noi, numai ca a intampinat o problema... :stuck:

Se pare ca vechiul proprietar a facut ceva improvizatii, iar noile capte difera putin de cele vechi, plus ca nu stiu cum trebuiesc montate. Cu acel cauciuc sau fara.

Mai jos pun si cateva poze:

027.jpg
028.jpg
029.jpg

 

Multumesc. B)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator darcocbr

Asa a venit mobra. Nu are distantiere, se potrivesc perfect. Partea tesita de pe capatul de ghidon intra in partea tesita din ghidon. Nimic mai mult.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

...pai la tine a fost mai bine. La mine nu se potrivesc perfect (cel putin asa cred). Daca il pun fara nici o distantiere nu mai am acceleratie. O blocheaza. De aceea intreb cum trebuie pus. Ma gandeam ca o data ce a venit cu acea guma si piulita, trebuie sa foloseasca la ceva.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Tocmai ce am cumparat motoreta de cateva zile, iar fostul proprietar mi-a dat si capetele noi. Spunea ca a dat pe ele 35 de euro. M-am uitat la noi pe barracudamoto.ro si am vazut ca sunt 24,70 euro...

Editat de rrcosmin
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut.

Vreau sa schimb capetele de ghidon cu unele noi, numai ca a intampinat o problema... :stuck:

Se pare ca vechiul proprietar a facut ceva improvizatii, iar noile capte difera putin de cele vechi, plus ca nu stiu cum trebuiesc montate. Cu acel cauciuc sau fara.

Mai jos pun si cateva poze:

 

Multumesc. B)

Salut, deobicei capetele de ghidon au un surub mai lung si unul mai scurt, exact ca in prima poza. Surubul lung intra in tubul de acceleratie iar celalalt in partea stanga. Din pozele cu capetele noi, par a fii egale, deci cred ca sunt ori universale ori china :).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut, deobicei capetele de ghidon au un surub mai lung si unul mai scurt, exact ca in prima poza. Surubul lung intra in tubul de acceleratie iar celalalt in partea stanga. Din pozele cu capetele noi, par a fii egale, deci cred ca sunt ori universale ori china :).

Nu sunt chinezarii. Cele de pe http://www.barracudamoto.ro/produs/9/.html, arata exact la fel cu ale mele... O sa trebuiasca sa fac tiganie ca la celelalte?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator darcocbr

M am uitat acum la capetele de ghidon. Sunt montate f simplu, fara distantiere, fara absolut nimic. Capatul de ghidon doar si surubul. Partea tesita de la capatul de ghidon intra in partea tesita din interior, iar el odata strans nu se mai răsucește, sper ca intelegi cum zic. Ma uitam in interiorul ghidonului, nu stiu daca acel corp in care vine surubul este reglabil, adica sa l poti da mai inauntru sau mai inafara. Pe partea dreapta il strang la maxim si nu incurca acceleratia deloc.primele doua poze sunt de pe dreapta, celelatle de pe stanga. Sper ca ajuta cu ceva. Bafta,

post-44835-0-40682500-1438868209_thumb.jpg

post-44835-0-10894600-1438868244_thumb.jpg

post-44835-0-06771300-1438868278_thumb.jpg

post-44835-0-58865500-1438868320_thumb.jpg

Editat de darcocbr
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Super! Multumesc mult pentru ca ti-ai facut timp pentru asta. :thanks: Dau o bere cand o sa mai vin prin Timisoara. :cheers:

Acum am vazut exact din pozele tale. Se pare ca trebuie sa fac ceva improvizatie sau sa cumpar alte capete.

Multumesc inca o data!

Editat de rrcosmin
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Greu e nene ... Ce ai tu acolo sunt capete de ghidon aftermarket cu prindere aftermarket, si nu sunt luate pe model ci universale, nu stiu daca asa e modelul de la baracuda sau asa au fost cumparate, in fine. Le poti monta pe cele care le ai acum (fara tigania facuta de fostul proprietar) dar trebuie sa scoti prinderea originala din ghidon, pentru asta o sa trebuiasca sa scoti mansonul/ tubul de acceleratie, apoi ai sa vezi ca ai 2 gauri in ghidon cu 2 pini din interior spre exterior in gaurile alea. Bagi un surub mai lung in prinderea originala cat sa poti trage prinderea afara, apoi cu o surubelnita impingi pinii in jos, fie pe rand fie simultan(daca are cine sa te ajute). Dupa ce ai scos prinderea originala pur si simplu bagi capetele de ghidon in ghidon asa cum au venit in cutie si strangi surubul.

Darcocbr are capetele originale cu prinderile originale, ori la tine nu e aceeasi situatie.

 

Spor.

Editat de ThunderByte
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am inteles ce mi-ai spus thunderbyte. Mersi mult! De mare ajutor!

O sa revin cu un feedback...sau mai multe. Ma duc sa vad ce rezolv. :drink:


» Post actualizat in 23 Aug 2015 19:51

Cam tarziu...imi cer scuze. Pana la urma am dat comanda de ghidon barracuda, plus multe altele. O sa revin cu poze dupa ce le montez. Mersi inca o data!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...