Sari la conținut

Inaltatoare ghidon


luk77
 Share

Postări Recomandate

Salutare.

Va rog sa ma ajutati cu un sfat

Hornet pc 34 ,ghidonul e cel din imagine .

Vreau sa fac pozitia putin mai confortabila pt drumuri mai lungi.Pt asta m am gandit sa iau ceva inaltatoare pt ghidon ,am vazut pe louis.de diferite marimi /marci cu dimensiuni de la 15 mm la 30 mm ,unele aduc si ghidonul mai spre spate cu cativa mm.

Intrebarea mea este:

Ce distantiere/inaltatoare sa iau fara sa modific lungime cabluri/conducte si sa arate oarecum ok

Daca si a montat careva la moto personal m ar ajuta si cateva poze sa vad cum arata.

Multumesc

post-70928-0-53709500-1441608466_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

0740199234 nu il stiu ,nu am lucrat cu el,nr il am de pe forum-de pe un topic de pe undeva,au fost mai multe persoane care au lucrat cu el si au fost mulumite-in acel topic.Eu am luat nr. in speranta ca voi face risere si eu la Cbr-ica mea ,dar am vandut-o intre timp...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Inaltatoare am gasit pe louis.de,intre 30 si 60 eur.

Problema e ca nu stiu ce s ar potrivi fara sa modific cabluri/conducte.

Poate si a montat careva pe motocicleta si ma ajuta cu un sfat eventual si o poza sa vad cum arata.Pt asta am pus dimensiunile ghidonului meu

Multumesc pt ajutor.O sa intreb si la ce ondicat de jaman

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cel mai simplu, desfaci prinderile actuale ale ghidonului, si il misti, mai sus, mai spre tine, pana gasesti pozitia care iti place, pui pe cineva sa masoare si aia e. in felul acesta iti testezi si cablurile daca ajung,bracand ghidonul in ambele sensuri vezi observa daca cablurile iti permit sa mentii aceea distanta.

Editat de Cavaleru
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cel mai simplu, desfaci prinderile actuale ale ghidonului, si il misti, mai sus, mai spre tine, pana gasesti pozitia care iti place, pui pe cineva sa masoare si aia e. in felul acesta iti testezi si cablurile daca ajung,bracand ghidonul in ambele sensuri vezi observa daca cablurile iti permit sa mentii aceea distanta.

 

Omul vrea sa inalte, nu sa regleze, regajul ala e totusi limitaT.

Varianta de buget: cauta la dezmembrari (maxim 50 ron) o pereche din prinderile de la ghidon, "semicercurile" alea, de la modelul tau sau ceva compatibil (ghidonul de 22 e uzual). Astea le poti usor monta in ansamblul respectiv si ridici ghidonul cu 2,5-3 cm. Deci ai nevoie doar de "capacele" de deasupra.

Nu e foarte mult, dar se simte si de regula nu necesita modificari la cablaje/furtunase.

Succes.

post-10515-0-28234700-1441623705_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Omul vrea sa inalte, nu sa regleze, regajul ala e totusi limitaT.

Varianta de buget: cauta la dezmembrari (maxim 50 ron) o pereche din prinderile de la ghidon, "semicercurile" alea, de la modelul tau sau ceva compatibil (ghidonul de 22 e uzual). Astea le poti usor monta in ansamblul respectiv si ridici ghidonul cu 2,5-3 cm. Deci ai nevoie doar de "capacele" de deasupra.

Nu e foarte mult, dar se simte si de regula nu necesita modificari la cablaje/furtunase.

Succes.

 

Omu a inteles ce-i zic, se pare ca tu nu. Bafta!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

https://www.louis.de/en/artikel/sw-motech-handlebar-riser/10021437?list=108943511

» Post actualizat in 07 Sep 2015 12:29

Asta e varianta mai ieftina

» Post actualizat in 07 Sep 2015 12:35

https://www.louis.de/en/artikel/sw-motech-handlebar-riser/10021437?list=108943511

 

 

Asta e varianta mai scumpa dar care imi place mai mult pt ca aduce si ghidonul mai spre mine.

Nu mi e graba ,pana sezonul urmator vreau sa le montez.

Incerc sa fiu cat mai sigur ca ceea ce comand o sa fie ok pt ca mi am luat teapa de multe ori

» Post actualizat in 07 Sep 2015 13:08

https://www.louis.de/en/artikel/lsl-rise-up-handlebar-clamps-tuev-certificate/10021310?list=108952195

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ultimul il am eu montat (cel de 25mm) dar nu poti compara pozitia pe TDM cu cea de pe Hornet. si da se potriveste la tine pt ca e pt ghidon de 22 cum ai pe hornet. ai grija sa nu stai prea drept, ca la drum lung devine inconfortabil si e bine sa stai usor aplecat.

Editat de Cavaleru
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Orice as alege nu vreau mai mare de 25 mm ,dar vad mai exact dupa ce dau ghidonul jos ,pun ceva distantier de grosimea aia si imi sper sa imi dau seama daca potrivesc si imi place pozitia.

Nu sunt 100% convins de faptul ca aduce ghidonul cu 16 mm inspate ,nu imi dau seama cum va arata si daca pozitia e ce trebuie.

Am intrebat si pe topicul de Hornet in speranta ca are cineva montat pe pc 34 si ma ajuta cu o poza

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Inaltatoare am gasit pe louis.de,intre 30 si 60 eur.

Problema e ca nu stiu ce s ar potrivi fara sa modific cabluri/conducte.

Poate si a montat careva pe motocicleta si ma ajuta cu un sfat eventual si o poza sa vad cum arata.Pt asta am pus dimensiunile ghidonului meu

Multumesc pt ajutor.O sa intreb si la ce ondicat de jaman

daca louis.de arata inaltatoare pt modelul tau de moto, nu cumpara mai inalte decat sunt alea. Eu as fi vrut 50 mm, dar asa am aflat ca nu pot sa pun mai mult de 30 mm ... si asa am rerutat cablurile de acceleratie

» Post actualizat in 09 Sep 2015 17:54

Ok,multumesc.

O sa dau si ghidonul jos sa vad cat permite

vezi numai virat maxim

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...