Sari la conținut

probleme frana


un_aiurit
 Share

Postări Recomandate

Salut.de curand am luat un etrier berinher cu 6pistonase si disc de frana.le-am montat pe 525 exc supermoto.dar am lasat pompa de frana brembo de pe motocicleta.problema e ca maneta e moale si pot sa o strang pana lovesc maneta de ghidon.Am facut aerisire ca la carte.In mers franeaza.insa nu destul de puternic.Am schimbat la pompa garniturile si pistonul cu un chit de reparatie nou.Conducta de fana e cea originala de pe moto cu insertii metalice.La etrierul vechi brembo flotant era un pic moale dar nu puteam sa strang maneta pana la capat.Trebuie sa pun o pompa radiala?etrierul beringer nou nu este radial.este normal

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

poate ca debitul generat de pompa ta nu este suficient pentru a impinge cele 6 pistonase.


» Post actualizat in 11 Oct 2015 09:05

volumul de lichid necesar etrierului este mai mare decat poate genera pompa ta. ai o pompa subdimensionata in acest caz. parerea mea.

Editat de gabriel03
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

exact ce ti-a spus si Gabriel, pompa este subdimensionata... vezi daca achizitionezi piesa fara sa intrebi...e posibil sa mearga cu o pompa de lc4 de 11mm. pe partea de jos a pompei scrie ce diametru are, cauta cu atentie!

Editat de stulewa
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cum spunea si Stulewa ,cauta specificatiile etrierului nou sau suna-l pe fostul detinator si sa iti spuna modelul pompei ,ca sa te poti orienta spre ce iti trebuie tie. nu este chiar asa simplu de umblat la frane si facut modificari.... acei parametri au fost calculati de ingineri.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 weeks later...

Pompa de 11este acum pe motoreta,pentru ca acum are roti de enduro,am lasat pompa de frana cu furtunul catre etrierul vechi si cand schimbrotile de supermoto pun pompa radiala cu etrierulbde supermoto,iar la rotile de enduro pum etrierul flotant cu pompa normala,aveam doua furtune si am apelat la solutia asta,.Saptamana viitoare fac rost de un disc de ktm de 310 si atunci si roata de enduro o sa se potriveasca pe etrierul beringer si o sa pot da pompa

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...