Sari la conținut

nedumerire simering motor


Postări Recomandate

Este vorba de un simering de la capacul stanga al motorul rotax 4t de 350 ce echipeaza mai multe motociclete aprilia etx, tuareg cred ca si pegaso si chiar si alte marci. Dupa demontare, simeringul are inscriptionat 50 35 77 japan. Un pic inversate cifrele si neconforme cu dimensiunile reale ale simeringului. La interior are 35 mm, dar la exterior dupa masuratori repetate si cat se poate de precise am gasit min 47,30, max 47, 50 semn ca s-a ovalizat la demontare. Chiar si asa valorile sunt departe de cifra 50 inscrisa pe simering. Grosimea corespunde cu val de 7,7 mm. Poate cineva sa faca lumina in acest caz ?

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

masoara locul in care se baga semeringul. dupa demontare si dupa ani de expunere la temperaturi + lichide el se poate contracta / intari/etc. Am vaazut semering de pompa de apa care la cateva zile dupa demontare era pietrificat, nu mai semana a cauciuc

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc de raspuns, foarte posibil ca asta sa fie explicatia. Momentan motorul se afla intr-un garaj al unui prieten mai incapator decat dugheana mea. Voi face masuratori la acel capac si atunci voi reveni cu o concluzie. La multi ani si un nou sezon pe doua roti excelent va doresc tuturor!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...