Sari la conținut

Solutie curatare motor inainte de schimb ulei


Postări Recomandate

La recomandarea unui prieten, ma bate gandul sa folosesc un Engine Flush de la Motul, totusi am auzit pareri impartite legate de solutia asta. A cam venit timpul sa fac schimbul de ulei la masina, de data asta am zis sa incerc si Motul 8100 X-clean, schimburile precedente folosind Ardeca(nu foarte cunoscut dar bunisor) apoi Castrol, ambele 5w30, ambele sintetice. Masina in cauza e o Skoda Octavia 1U cu motor ALH, daca va ganditi ca 5w30-ul e prea subtire pentru ea si o sa il pape, nu e cazul, la fiecare dintre cele 2 schimburi facute la 15 ooo mi-a mancat cam 6-700 de ml de ulei(de la maxim la minim pe joja) si motorul merge mult mai bine decat cu 10w40, asta avea cand am luat-o si la rece cel putin motorul mergea parca era impiedicat. Motivul pentru care as vrea sa folosesc o solutie engine flush este tocmai 10w40-ul ala, inainte de mine masina isi primea schimburile cu ulei ieftin la butoi de 200L, ma gandesc sa nu fi lasat depuneri in motor. Odata cu trecerea la Motul, un bun prieten mi-a recomandat sa bag si un Engine Flush inainte de schimb, el foloseste doar Motul la masina lui, a fost agent de vanzai pe uleiuri Motul si are cunostinte si experienta in ceea ce inseamna uleiuri, mai ales Motul, nu face bisnita sau mai stiu eu, dealtfel neavand nici un interes in cazul de fata, revenind, la o cautare rapida pe net am gasit pareri impartite legate de folosirea unei solutii de genul asta.

 

A mai folosit cineva?

Exemple

Pareri PRO - CONTRA

pune-i motorex 5w30 Longlife si schimba-l dupa 25-30 km, fara alte spalaturi si daca tot vrei sa faci o fapta buna o duci la unu' care stie sa curete turbina. M-am dat 200 k km cu un golf alh. Editat de yuk
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pune-i motorex 5w30 Longlife si schimba-l dupa 25-30 km, fara alte spalaturi si daca tot vrei sa faci o fapta buna o duci la unu' care stie sa curete turbina. M-am dat 200 k km cu un golf alh.

Nu-s fan motorex si, chiar daca e ulei long life il schimb mult mai devreme, undeva la 15 mii sau la an.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

30 k sau 2 ani , asa a mers masina mea 150 k castrol si 150 k Motorex ... si merge si acum :) totul original bineinteles

Editat de yuk
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...