Sari la conținut

Ajutor analiza bujii vechi.


Postări Recomandate

Reperul 17 este lantul pentru pompa de ulei, nu stiam ca se numeste hi-vo. El se inlocuieste prin demontarea ambreiajului, nu se umbla in motor, am verificat mai adineauri manualul.

 

Imi cer scuze, nu cunosc motorul de fjr, am presupus doar ca e similar ca si design... oricum, ideea e sa faci un pic de investigatii inainte, eu ti-am dat doar o sugestie.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu nu am afirmat cu certitudine ca ar fi insa de ce NU ar fi lantul ala?...

 

La mine pe la 60-65mii km au inceput sa apara niste zgomote ciudate, ca niste batai sacadate, in special pe frana de motor si desi mergea bine, la relanti motorul suna a diesel prost reglat. Si eu am crezut initial ca e vorba despre lantul de distributie sau intizator, supape, etc., insa cand am desfacut motorul la 70mii km am gasit "vinovatul" >> hy-vo chain.

 

O poza in care se poate observa cu ochiul liber diferenta intre lantul vechi si cel nou.

 

attachicon.gifDSC03556.JPG

 

Stai ca am gresit si eu ... ce numesti tu lant hi-vo? in microfise nu gasesc decat un lant de transmisie de la electromotor la motor si tot nu inteleg de ce ar fi trebui sa crapi motorul in 2 pentru un cacatel de lant, in fine, nu cunosc modelul.

Editat de ThunderByte
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Stai ca am gresit si eu ... ce numesti tu lant hi-vo? in microfise nu gasesc decat un lant de transmisie de la electromotor la motor si tot nu inteleg de ce ar fi trebui sa crapi motorul in 2 pentru un cacatel de lant, in fine, nu cunosc modelul.

 

 

Nu eu il numesc asa... ci "literatura de specialitate", si da, stiu, nu apare in micro-fishe, e un fel de fantoma insa daca dai cautare pe reper o sa-l gasesti. Termenul difera de la caz la caz, hi-vo, hy-vo, amandoua fiind un fel de prescurtare de la "high-velocity" primary transmission, etc., una peste alta se regaseste in multe motoare si in anumite cazuri creeaza o gramada de batai de cap, multi "mecanici" nestiind de existanta lui. Nu intru in detalii insa, ca sa raspund intrebarii tale, la mine la FZR exista acest lant la alternator (de tip stator-rotor bobinat cu excitatie) si starter. Nefiind supus la sarcini mari si avand in vedere dimenisunile considerabile s-a presupus ca nu se uzeaza niciodata si asadar nu a fost prevazut cu intinzator sau sistem usor de inlocuit. Ei bine, practica a demonstrat contrariul, panarama se uzeaza in timp oricum si este sursa zgomotelor "cuie aruncate intr-o cutie" a multor motoare de generatie mai veche...

 

P.S. In poza precedenta este chiar lantul de la motorul meu...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu eu il numesc asa... ci "literatura de specialitate", si da, stiu, nu apare in micro-fishe, e un fel de fantoma insa daca dai cautare pe reper o sa-l gasesti. Termenul difera de la caz la caz, hi-vo, hy-vo, amandoua fiind un fel de prescurtare de la "high-velocity" primary transmission, etc., una peste alta se regaseste in multe motoare si in anumite cazuri creeaza o gramada de batai de cap, multi "mecanici" nestiind de existanta lui. Nu intru in detalii insa, ca sa raspund intrebarii tale, la mine la FZR exista acest lant la alternator (de tip stator-rotor bobinat cu excitatie) si starter. Nefiind supus la sarcini mari si avand in vedere dimenisunile considerabile s-a presupus ca nu se uzeaza niciodata si asadar nu a fost prevazut cu intinzator sau sistem usor de inlocuit. Ei bine, practica a demonstrat contrariul, panarama se uzeaza in timp oricum si este sursa zgomotelor "cuie aruncate intr-o cutie" a multor motoare de generatie mai veche...

 

P.S. In poza precedenta este chiar lantul de la motorul meu...

Cunosc cazuri ... EN, ER, KLE, GPZ 500, GPz 550, DIversion parca ...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...