Sari la conținut

Ce parere aveti despre engine Flush


Engine Flush, inger sau demon?  

32 membri au votat

Nu ai permisiunea să votezi în acest sondaj, sau să vezi rezultate sondaj. Te rog autentifică-te sau înregistrează-te pentru a vota în acest sondaj.

Postări Recomandate

Am folosit la motorete ,masini (benzina ,motorina),nici una nu a crapat,nu a papat ulei sau alte efecte secundare!In general la 2-3 schimburi sau daca uleiul imi parea cam ars!

Eu nu spun sa folositi sau nu,e treaba fiecaruia!Dar daca folositi asigurativa inainte sa-l turnati in motor ca atat busonul de golire cat si filtrul se desfac!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu nu am vazut in niciun manual de service sau intretinere (auto sau moto) indicatii sau recomandari de spalare motor sau alti aditivi, ba chiar din contra, cica sa nu bagi decat uleiul recomandat si punct.

 

Imi pare doar o chichita de marketing ca sa ia banii de pe prosti... fix ca suplimentele alimentare pentru regenerarea ligamentelor....

 

Personal, cred ca respectarea planului de revizie indicat de producator este valabil pentru 99.99% din situatii.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ideea era totusi ca ar putea avea efecte adverse asupra motorului.

Subtiindu-l cu o substanta care numai lubrifiere nu asigura, clar. Tocmai de asta se recomanda folosirea la ralanti. Cu alta masina am dat si o tura scurta de cartier si nu a avut nici pe naiba inca vreo 300.000km.

 

Ce? :)))

 

Are omul dreptate. Am gasit multe filtre care singura solutie a fost sa bag surubelnita in ele. La un camion, unde era loc de curelusa doar, l-a strans un cretinel de l-a indoit si ulterior a crapat. Imagineaza-ti ca roata cu frane, partea dreapta pana pe semiremorca tot, tot era plin de ulei pulverizat. iar de busoane de golire distruse...nici nu mai vorbesc. Mai stiu pe unul distrus in asa hal, scotea uleiul doar cu pompa de vid.

 

 

 

Personal, cred ca respectarea planului de revizie indicat de producator este valabil pentru 99.99% din situatii.

Nu. Citroen Boxer, mizerie de duba: 40.000 interval de service. Fiind in zona 'nasoala' te pune sa semnezi ca ti se recomanda fortat sa faci schimburile la 30.000. 20.000 si tot e prea mult. Nenumarate masini plimbate in oras iarna: stop-start-stop-start. Pe pariu ca dupa un an sau 15.000km, masina respectiva deja incepe sa faca depuneri?

 

 

Imi pare doar o chichita de marketing ca sa ia banii de pe prosti... fix ca suplimentele alimentare pentru regenerarea ligamentelor....

Mai degraba ca o echinaceea cu propolis. Din proprie experienta spun ca s-au rezolvat unele probleme, care dupa 2-3 schimburi scurte cu ulei subtire nu s-au rezolvat. Dar cum ziceam si mai sus. Minuni nu face: daca sludge-ul e mult, cu croseta, periuta de dinti si diesel il scoti.

Editat de Banzay
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@alexen - spune-mi te rog ce anume te califica drept expert in motociclete fratele meu grandoman?:)

De ce toti ceilalti sunt bătuți in cap, iar tu esti destept??

Noi sa fim sanatosi!

On topic, fără sa am nici cea mai mica pretentie sa fiu 'expert':), nu cred ca solutia respectiva face mare brânză.

Cazanul meu are multi ani si o caruta de km, dar daca ii schimb uleiul la timp( si mereu am facut-o), nu sunt probleme.

Acuma fiecare face cum crede.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@alexen - spune-mi te rog ce anume te califica drept expert in motociclete fratele meu grandoman? :)

De ce toti ceilalti sunt bătuți in cap, iar tu esti destept??

Noi sa fim sanatosi!

On topic, fără sa am nici cea mai mica pretentie sa fiu 'expert':), nu cred ca solutia respectiva face mare brânză.

Cazanul meu are multi ani si o caruta de km, dar daca ii schimb uleiul la timp( si mereu am facut-o), nu sunt probleme.

Acuma fiecare face cum crede.

 

Nu huli...

 

Te-am avertizat...

 

Sa vezi ce ignore iti iei acum....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Fata de nivelul de cunostinte tehnice de pe forum, nu sunt expert, sunt CRISTOSUL motocicletelor :)).

Haterilor, aveti cuvântul! Sictir!

baaaaaalasate de moto apucate de navomodelism si tttu si marianv.doi labari daca pun in motor ulei mineral 10w4 auto ce se poate intampla. Dar raspunzi strict problemei
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...