Sari la conținut

Ce parere aveti despre engine Flush


Engine Flush, inger sau demon?  

32 membri au votat

Nu ai permisiunea să votezi în acest sondaj, sau să vezi rezultate sondaj. Te rog autentifică-te sau înregistrează-te pentru a vota în acest sondaj.

Postări Recomandate

Salut, trebuie sa fac schimbul de ulei la CB-ul meu si eram curios daca se merita sa folosesc un Engine Flush de la MOTUL pentru Motociclete. Ma gandesc ca are 16 ani motorul si poate sunt depuneri prin el. Eu nu sunt responsabil decat pentru un schimb de ulei pana acum si il schimb la 5000km sau un an. Folosesc Motul 5100 10w40, tin foarte mult la ea si vreau sa o intretin corect pentru a ma bucura cat mai mult de ea. Merg civilizat cu ea 4000-5500rpm si foarte rar un sprint pana la 100km/h.

 

Ma gandeam sa schimb uleiul de acum cu ceva mai ieftin tot moto si in acela sa pun Engine Flush-ul , sa o las 10-15 min cu ulei nou si acel detergent si apoi sa pun uleiul pe care il voi folosi in acest an.

 

 

Multumesc anticipat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Aceeasi dilema am avut-o si eu acum cateva luni, multi mi-au zis sa nu bag asa ceva ca stric motorul ... desi nu-s 100% convins ca as fi stricat ceva am ales sa nu il folosesc, am si acum flaconul prin garaj ...

La motoare ce depuneri am gasit au fost in baia de ulei, deci daca vrei sa verifici cred ca e mai simplu si mai safe sa dai baia jos.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu cunosc niciun produs de la Motul pentru curatat motorul.

Lanultima prezentare Motul la care am participat nu s.a vorbit de asa ceva.

Sfatul meu, in calitate de EXPERT in motociclete este NU.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca sunt depuneri ("noroi") in motor (vizibile pe la busonul de umplere sau, si mai bine, dand capacul chiulasei jos - atentie, ar putea necesita garnitura noua!) ai putea. Nu mai tin minte daca am folosit la vreo mobra, la auto da, de mai multe ori.

Genul asta de produse se baga in uleiul vechi si se lasa sa functioneze 10-15 min, nu trebuie alt ulei. Un ulei ieftin folosit o perioada pt curatare (fara alt adjuvant) nu face neaparat treaba, daca nu are in componenta detergenti de calitate s-ar putea mai mult sa depuna decat sa curete.

Altfel ma gandesc ca mai bine urci nitel in gama optand pt un 7100 de la Motul sau alt ulei sintetic. Parerea mea de neexpert in motociclete :D

Editat de john17
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sa stii ca mare lucru nu e, eu am avut asa ceva si inca o chestie de la maica-mea de la laborator (un distilat de titei), miroseau la fel. Drept e ca la o masina, gasisem ceva depuneri intr-o masina si dupa ce am spalat de 2 ori motorul asa + inca o data cu motorina 1/4 + 3/4 ulei, a iesit luna. Avea si tacheti hidraulici si probabil ca erau si aia colmatati, dupa treaba asta, nu s-au mai auzit. La moto, in cazul tau, zic ca nu are rost; in cel mai rau caz, dai baia de ulei jos, vezi ce ai pe acolo, cureti sorbul, insa nu mi-as bate capul.

Editat de Banzay
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Va mulțumesc mult pentru părerea voastră. Am sa renunt la flush si am sa fac schimbul normal. Data viitoare am sa cumpăr motul 7100, dar cei de la motodiscount au zis ca nu se merita 7100 pentru Cb-ul meu. O zi buna.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Motoarele merg si cu ulei de masina, probabil chiar si texaco sau alte smecherii, cat timp nu abuzezi de ele si le schimbi repede(uleiurile nu motoarele :D ). Dar iau imi iau p.li pe aici ca aditivi antifrictiune si alte balarii....

Editat de Banzay
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Va mulțumesc mult pentru părerea voastră. Am sa renunt la flush si am sa fac schimbul normal. Data viitoare am sa cumpăr motul 7100, dar cei de la motodiscount au zis ca nu se merita 7100 pentru Cb-ul meu. O zi buna.

 

La urma urmei tu poti pune ce ulei vrei atat timp cat ai bani si respecta specificatiile, ce au zis oamenii e ca daca bagi 7100 nu o sa mearga mai bine motorul.

Parerea mea in calitate de NEEXPERT in motociclete.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

EXPERT ? In ce esti tu expert? Inca n am auzit un user sa spuna asta despre tine, te ai gasit fix tu :))))) .

Nu cunosc niciun produs de la Motul pentru curatat motorul.

Lanultima prezentare Motul la care am participat nu s.a vorbit de asa ceva.

Sfatul meu, in calitate de EXPERT in motociclete este NU.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Le sustine nu! Se minte si pe el si ne minte si pe noi! Acum ceva timp era foarte suparat pe emag,dumping,motul...ca ii strica lui afacerile . Acum participa la sedinte si prezentari de moda cu mai marii de la motul :))))))

Editat de Sinister
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Fata de nivelul de cunostinte tehnice de pe forum, nu sunt expert, sunt CRISTOSUL motocicletelor :)).

Haterilor, aveti cuvântul! Sictir!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ești vai plua ta. Te-ai gasit tu Cristosul motocicletelor. Te-ai dus la o prezentare Motul unde nu te-a băgat nimeni in seama de important ce esti si acum esti zeu. Cam cat rahan sa mănânci si când te vei opri? Dan diaconescu in direct.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu cu siguranta nu-s un "sfant" aici pe forum,am scapari si mici si mari...mai vorbesc si pe ton aiurea, dar tu meriti eject de pe forum fara vreo explicatie la ce scoti pe gura. O sa fii calcat pe cap candva !

Fata de nivelul de cunostinte tehnice de pe forum, nu sunt expert, sunt CRISTOSUL motocicletelor :)).

Haterilor, aveti cuvântul! Sictir!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

parerea mea despre engine flush.

1.nu, din uleiul vechi nu iese tot la un schimb de ulei "normal".

numai la un engine rebuild poti scoate tot uleiul din motor.

asa ca va ramane ceva engine flush in uleiul nou pe care-l bagi dupa...

nu cred ca este ideal...sau de dorit sau necesar.

 

2. nu vad motivul.

incalzesti bine motorul, desfaci, curge uleiul...

engine flush exact ce face?

curge mai mult ulei? mai repede? mai bine?

spala ceva? uleiurile moderne de motor multe au "detergenti"...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

parerea mea despre engine flush.

1.nu, din uleiul vechi nu iese tot la un schimb de ulei "normal".

numai la un engine rebuild poti scoate tot uleiul din motor.

asa ca va ramane ceva engine flush in uleiul nou pe care-l bagi dupa...

nu cred ca este ideal...sau de dorit sau necesar.

Ideal e sa dai jos si baia, eu gasisem un deget de mizerie dupa ce am facut treaba asta. Ca oricum schimbam si garnitura.

 

2. nu vad motivul.

incalzesti bine motorul, desfaci, curge uleiul...

engine flush exact ce face?

curge mai mult ulei? mai repede? mai bine?

spala ceva? uleiurile moderne de motor multe au "detergenti"...

Ai fi uimit cate motoare merg cu 15-30.000 km cu un schimb de ulei ca asa zice in manual. Care e consecinta? Ce motoare am avut pe mana, au fost toate 'bec', dar nici nu prindea uleiul 10k. Skoda Octavia plimbata preponderent prin oras, la vreo 80k km, are motorul full de sludge. Un renault master mers doar 'la drum lung' nu a avut problema asta, motorul e destul de curat si are 250k km, deci clar nu are rost sa bagi asa ceva in el. Si teoretic, da, diluand uleiul cu smecherie din asta, curge mai bine, spala mai bine. Eu am reusit sa curat un motor cu ceva depuneri si cu tachetii hidraulici zornaind la rece. Dar nici smecheria asta nu face minuni.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ideal e sa dai jos si baia, eu gasisem un deget de mizerie dupa ce am facut treaba asta. Ca oricum schimbam si garnitura.

sunt motoare la care nu se poate...

nu ar strica, ar fi super.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ideal e sa dai jos si baia, eu gasisem un deget de mizerie dupa ce am facut treaba asta. Ca oricum schimbam si garnitura.

 

Ai fi uimit cate motoare merg cu 15-30.000 km cu un schimb de ulei ca asa zice in manual. Care e consecinta? Ce motoare am avut pe mana, au fost toate 'bec', dar nici nu prindea uleiul 10k. Skoda Octavia plimbata preponderent prin oras, la vreo 80k km, are motorul full de sludge. Un renault master mers doar 'la drum lung' nu a avut problema asta, motorul e destul de curat si are 250k km, deci clar nu are rost sa bagi asa ceva in el. Si teoretic, da, diluand uleiul cu smecherie din asta, curge mai bine, spala mai bine. Eu am reusit sa curat un motor cu ceva depuneri si cu tachetii hidraulici zornaind la rece. Dar nici smecheria asta nu face minuni.

 

Asta am patit si eu cu un motor, de asta i-am si sugerat din prima sa dea baia jos daca vrea sa verifice motorul.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu curge uleiul mai bine, dar, cel putin teoretic, flush ar trebui sa dizolve sludge-ul si sa-l faca sa se scurga odata cu uleiul.

Editat de john17
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...