Sari la conținut

Plimbare duminica


mihai_virusd
 Share

Postări Recomandate

Salut,

 

Vreau sa plec într-o plimbare de la Deva - Geoagiu-Băi - Sebes - Obarsia Lotrului - Brezoi - Sibiu - Deva.

 

Cateva din punctele pe care vreau să le vizitez sunt: lacul Sugag, lacul Vidra, rapa Roșie.

 

Ce se mai poate vedea cu un pic detour?

 

Precizez ca plimbarea va fi de o zi cu TDM-ul :)

 

Dacă vrea cineva se ne însoțească, cu tot dragul.

Editat de mihai_virusd
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai din Sibiu daca vrei poti sa te intorci tot pe Transalpina pana in Sebes .. este superb drumul :), asta numa asa sa vezi si partea transalpinei din Sibiu :P

 

Sibiu -> Poplaca -> Orlat -> Saliste -> Tilisca -> Rod -> Poiana Sibiului -> Jina -> Sugag -> Sebes.

 

Nota de mentionat din 29 august o sa inchida portiunea Tilisca -> Rod, cica a cazut o portiune mica de drum, dar in rest este foarte bun drumul, acum fost saptamana trecuta :)

 

Drum bun !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Doua mentiuni.

 

1. In caz ca te gandesti cumva sa schimbi traseul, drumul Petrosani - Obârşia Lotrului este varza cu V mare. Peisajul este superb dar drumul ... Este o portiune de vreo 10 km drum de piatra, farmat rau de utilaje ce lucreaza pe acolo.

2. Drumul din Sebes pana la Rapa Rosie la fel, varza. De fapt nici nu prea il poti numi drum. Cat am mers pe acolo am tot injurat.

 

Succes.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mersi Radu. Am fost acum o luna Petrosani - Obarsia Lotrului. A fost.. interesant :))

 

Am vazut pe Google Maps ca pana la Rapa Rosie sunt 2.5 km si dupa aia cred ca trebuie s-o luam pe jos. Cum e pe acolo?

 

@SSR multumesc de tip. Suna interesant :D

 

Am lasat plimbarea pentru alta data.. Sa avem mai mult timp sa ne informam :))

Editat de mihai_virusd
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Poate cu TDM-ul este interesant, nimic de spus. Imagineaza-ti cum ti-ar fi cu gixer-ul. Cam asa m-am simtit eu pe VFR. :( Oricum, eram deja la jumatatea drumului (la manastirea aceea de calugari) cand mi-am dat seama ca se ingroasa gluma. Nu prea mai avea rost sa ma intorc.

 

 

Iar spre Rapa Rosie, GPS-ul si-a batut maciuca de mine intr-un mod umilitor. Ma condus pe varianta care merge paralel cu autostrada (vezi poza). Un drum de nu-mi gasesc cuvinte sa ma exprim. Un drum pe care merg tractoare si alte utilaje agricole cand ploua afara. Imagineaza-ti.

Peisajul este frumos, dar nu cu o motociclete cu valeitati sportive.

 

0ipdB3V.jpg

 

Probabil pe varianta cealalta mai dinspre oras, aveam ocazia sa gasesc asfalt pana aproape de obiectiv. Asta e, amintirile raman. :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...