Sari la conținut

Ceasuri Honda Hornet.


Postări Recomandate

Va salut din nou!

 

Intampin o problema cu ceasurile la al meu Hornet. ( an 2006, cel cu display digital la vitezometru si analog pe turometru)

Am mobra din noiembrie 2016 si pe iarna am bagat-o in garaj si mi-am facut de cap cu ea, am curatat-o si bibilit-o peste tot si am vopsit ceva elemente.

Facant treaba asta am ajuns de am dat jos farul plus bordul , dar dupa ce mi-am terminat treburile si am conectat totul la loc spre surprinderea mea atunci cand pun contactul bordul e mort, cel putin turometrul si displayul de la kilometraj adica nu isi mai face resetarea aceea la punerea contactului in care urca ceasul la turometru pana in capat si coboara si la fel apar toate valorile pe display, e mort totul, Acum ciudat este ca ledurile de la semnalizari, faza lunga, si ledul acela rosu din dreapta turometrului functioneaza.

 

Ceva pareri, am verificat firele si totul e ok, mufele sunt conectate corespunzator.

De unde s-ar putea trage chestia asta?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

incearca si cu un spray de contact inainte de conectarea mufelor cu ceasul ...uneori face minuni :) sau verifica sa nu ai pini indoiti ..bateria are curent suficient, este incarcata ??

Editat de banat rider
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Verificat, Bateria are 13.3, am dat cu spray de contact pe la mufe, pini sunt toti la locul lor.


» Post actualizat in 18 Feb 2017 11:44

De mentionat ca am dat jos capacul de la pinionul fata( cel de plastic pe care sunt numerotate si treptele de viteza) pentru ca am dorit sa il fac auriu, am citit ca acolo ar fi un senzor de viteza, dar nu am umblat la nimic altceva in afara faptului ca am dat jos acel capac si suportul acela metalic in forma de U care il tinea, am curatat totul pentru ca era adunata multa mizerie de la lant. si dupa ce am vopsit elementul am montat totul la loc.

 

Ma intreb daca asta are vreo relevanta ...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...