Sari la conținut

Ajutor Sa Imi Vopsesc Scootarul


eldorado
 Share

Postări Recomandate

Salut....

 

 

Recent am avut un mic accident cu scooterul si am spart carena....Am un Malaguti F10 si ca sa comand una noua m-ar costa f f f mult....asa ca vreau sa o repar chituiesc vopsesc....puteti sa ma ajutati....in sensul sa imi ziceti ce spray sa cumpar...ce chit si cum sa o vopsesc...tre luata vopseaua veche...Va rog ajutati-ma!!! :crack:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut....

Recent am avut un mic accident cu scooterul si am spart carena....Am un Malaguti F10 si ca sa comand una noua m-ar costa f f f mult....asa ca vreau sa o repar chituiesc vopsesc....puteti sa ma ajutati....in sensul sa imi ziceti ce spray sa cumpar...ce chit si cum sa o vopsesc...tre luata vopseaua veche...Va rog ajutati-ma!!! :crack:

 

ai intrebat la motorunu de carena noua ? cat ii una ? ca si a mea ii rupta umpic... tot F10 am

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cica una noua e 8 milioane...

dar exista si la mana a 2-a :crack: e greu sa reconditionezi una de unul singur...mai ales daca nu te pricepi. trebuie luat diluant special, spritchit, diluant pentru lac, lac etc... si la service nu merita ca te storc aia de bani :crack:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ba frate... :crack: nu mica mi-a fost mirarea cand am auzit ca este o carena 8 milioane cand pentru peugeotu meu e 250 de euro un set de carene modificate(tuning),vopsite,tot frate si sunt tari rau... :crack: Ce draq sunt hotii astia in Rom frate de iti cere 8mil pe o carena si dupaia te pomenesti k mai trebuie sa o vopsesti tu si cacaturi... Najpa frate...

Dar poti sa smilgheruiesti sa o nituiesti frumos ca nu o sa tina doar cu chit,apoi cumperi chit de fibra de sticla,o chituiesti,iar smilgher si in ultima instanta vopsea(te descurci)...Dar te asigur k dak nu ai mai facut asta sau nu te ajuta cineva care sa se priceapa nu iti ieseeeee!!!

Mai bine iei materialele,mai dai si tu acolo lu ''Nea' Costica'' de la service auto un 2-300 si o bere si ti-o face omu... :crack:

Hai multa bafta si sper sa iti faci aia ca nu se merita sa iei de la hotii astia cu 8mil...Huuuuuuu

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dupa ce aplici chitu de fibra de sticla si smilgheruiesti, mai aplici un strat peste asta, de chit normal, fin,primu ramanand destul de zgrimutzuros la suprafata chiar si dupa frecare. Iar smilgher si apoi poti aplica vopseaua. Succes!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dupa ce aplici chitu de fibra de sticla si smilgheruiesti, mai aplici un strat peste asta, de chit normal, fin,primu ramanand destul de zgrimutzuros la suprafata chiar si dupa frecare. Iar smilgher si apoi poti aplica vopseaua. Succes!

de ce nu incerci la aia in barier ploiesti ca au carene garla? e in buzau cum vi din bucuresti. dupa benzinaria i construc eun service cu gpl in curte . in spate e un atelier cu ce vrei de scutere.

Editat de Radu46
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

prima data shlefuiesti unde vrei sa dai cu chit !!!

apoi cureti suprafata de praf si altele si aplici chitul cu fibra de sticla

poti aplica si pe dinauntru !

apoi shlefuiesti frumos si apoi aplici chit normal

care iar vine shelfuit cu hartie smirghel de 150 (granulajul)

apoi iar aplici chit normal, sa iasa cat mai fin.

si shlefuiesti cu hartie de 150 cu apa.

si vezi pana iese fin, tot cate putin chit. si shlefuit

 

inainte de vopsire shlefuiesti cu apa , cu hartie de 180, toata carena

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

post-10187-1168267799_thumb.jpg

Deci fireblade vopsit cu spray-ul...

spray grena metalizat (un altfel de roz)-13 ron;

spray lac incolor - 9 ron;

 

The horror - priceless. Prietenii stiu dece ...!

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

SI NU E ROZ!!!!!!!! CLAR ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si cate spray-uri ai folosit? Am incercat si eu si am ajuns la concluzia ca nu merita.Apropos: si eu caut un vopsitor ieftin (deh,la mine nu sunt pretentii, vopsea simpla, nemetalizata) prin Bucale.

4 spray-uri crrefour;

Dar avand in vedere ca fireblade-ul are ceva mai multa pele de bronzat decat un scuter...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Hmm, a fost tot rosie inainte?Mie mi-au trebuit mult mai multe dar intradevar eu i-am schimbat culoarea.

daca te uiti atent la aripa fata ai sa observi ca are o culoare... usor... diferita... si asta din cauza ca ... am cam uitat s-o vopsesc... deci culoarea este relativ aceeasi insa... nu imi place cum a iesit. Plus ca se curatza usor...post-10187-1168268922_thumb.jpgpost-10187-1168268938_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...