Sari la conținut

Reglaj distributie Honda cbr f4i 2001


Postări Recomandate

Salut,

am si eu o intrebare?

 

Cum reglez intinzatorul de distributie la un motor de honda cbr f4i, avand un intinzator mecanic si altul hidraulic, cel mecanic cred ca l-am reglat astfel incat partea care intra in motor a ajuns sa aibe 23mm, si tot se aude acel zdranganit al lantului.

Iar cel hidraulic nu stiu cum se regleaza, precizez ca are un surub in capat, care daca il indepartez avand o surubelnita subtire il pot regla , dar se prea poate ca arculs a fie slab si sa nu impinga destul lantul astfel distributia sa functioneze fara zgomot.

 

Si alta intrebare lantul de distributie se schimba greu? As avea alt lant sh dar nu stiu cum sa il masor astfel incat s aimi dau seama daca e foarte uzat si el sau e ok.

 

Va astept cu un raspuns

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vezi ce "reglaje" faci!! Sa nu-ti sara vre o supapa in ochi...

Nu exista intinzator reglabil la F4. Si nici hidraulic.

Citeste in manual la capitolul Maintenance - Valve clearence adjustment; acolo zice si de intinzator.

Daca vrei sa mai pretensionezi intinzatorul, aia e alta chestie... Nu o gasesti nici in manual si nici prin alte parti.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vezi ce "reglaje" faci!! Sa nu-ti sara vre o supapa in ochi...

Nu exista intinzator reglabil la F4. Si nici hidraulic.

Citeste in manual la capitolul Maintenance - Valve clearence adjustment; acolo zice si de intinzator.

Daca vrei sa mai pretensionezi intinzatorul, aia e alta chestie... Nu o gasesti nici in manual si nici prin alte parti.

exista un intinzator manual. este home made, si trebuie ceva skill sa-l reglezi.

post-38325-0-38252200-1494003756_thumb.jpg

post-38325-0-17216600-1494003762_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

O inventie sinistra tampita!

Vanduta initial maimutelor din USA, aparuta apoi peste tot...

Toate intinzatoarele de pe lumea asta au fost inventate sa aiba o sarcina variabila. Du-te si sudeaza-ti eventual si rola intinzatoare de la distributia masinii; vezi ce se intampla dupa un timp oarecare...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ok, ms de raspunsuri, prin urmare o sa o duc la un service caci singur nu cred ca ii dau de cap si nici nu vreau sa o stric mai mult decat este

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

O inventie sinistra tampita!

Vanduta initial maimutelor din USA, aparuta apoi peste tot...

Toate intinzatoarele de pe lumea asta au fost inventate sa aiba o sarcina variabila. Du-te si sudeaza-ti eventual si rola intinzatoare de la distributia masinii; vezi ce se intampla dupa un timp oarecare...

Se stie foarte bine de problema intinzatorului la Honda.

si pretul lui ....

Si acest intinzator pot sa-ti zic ca nu e chiar o inventie tampita

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...