Sari la conținut

Inainte sa-i dau foc


-UFO-
 Share

Postări Recomandate

Vizitator _Raul_

Supape, chiulase, etc aproape de PaulMoto la Szakal Metal, pe Martirilor. Facut acolo tot ce tine de reconditionat chiulasa. Arta. Si super baieti.

Later edit - cred ca si tu tot la ei ai ajuns. Vad ca mai nou au sediu pe Stan Vidrighin 14, zona Buziasului.

Ce nu inteleg este ce iti fac la chiulasa daca tu nu ai supapa/e. Ca in afara de planeitate, acolo vorbim de scaunele supapelor, ghidurile lor, simeringuri, curatare si planeitate.

Nu sunt mecanic, nu sunt vreun priceput, dar imi scapa niste detalii. Probabil ca poti folosi una din cele doua supape... nu stiu.

Supape cred ca poti pune si de la alt vehicul atat timp cat au aceleasi dimensiuni. Cred. Radio sant. Ghidurile nu sunt ieftine. Originale sau nu. De supape de pe alte vehicule (masini in speta), ajustate/scurtate ca sa poata fi montate pe moto am mai auzit. Eu nu as face asa ceva, dar asta este partea doua.

Sunt multe necunoscute. Si mecanica nu se face pe forum, cu detalii f putine si nu de catre ne- sau semi-initiati (me included)

 

Continuind (si fara sa te superi sau ceva de genul) - din intrebarile postate, pari la inceput cu operatii de genul asta.

Vei cheltui enorm de multi bani, nervi si timp incercand sa inveti mecanica si caractere (in special mecanici). Si nu vei ajunge nicaieri, nici dupa cateva luni.

Am o lista de vreo 4 mecanici pe care i-am trecut in hall of honour, decoratia mucul anului.

Inevitabil vei ajunge si tu pe la ei, ca am observat ca civilii ii recomanda maxim pe sectiunea TM.

 

Sfatul meu ar fi sa astepti sa se faca loc la un mecanic bun in Timisoara (eu inca nu l-am intalnit; la noi la tara inca suntem la stadiul carute si potcovari), sa trimiti motorul la Andu in Buc (habar nu am cine este, dar vad ca toata lumea cu Ducati vorbeste numai despre el in topicurile dedicate) sau sa iti iei un manual bun, sa te inarmezi cu rabdare si sa te apuci de mecanica. Ultima varianta, asa, daca chiar nu mai ai ce face cu timpul din viata ta si te-au apucat clisee de hipsteri gen "o noua provocare in viata mea", etc.


» Post actualizat in 27 Jun 2017 20:19

Daca mai ai un motor cu care sa te dai, take it easy, mergi, cunoaste oamenii, intreaba pareri despre ei si la iarna poti sa il duci la reparat, ca atunci nu mai e graba si foame.

Un sfat gratuit - iarna e si putin de lucru si unora le scade maxim cheful de munca, de unde in vara iti promiteau marea si scoicile.

Al doilea sfat gratuit - nu mai umbla si nu mai desfa tu pe acolo. Vei da de gingasi schimbatori de piese care te vor lua de sus si iti vor explica cum ai futizat tu totul cu manutele tale intreprinzatoare si cum...aa, plm, ei nu fac arheologie dupa tine. Da, stiu, este greu cu manuale, o vorba buna, un minim de interes sau si plata extra pentru deranj.

 

Imi doresc din tot sufletul sa nu am dreptate si sa scapi mult mai repede si mai intreg decat mine din experienta asta. Spor!

Editat de DeVazut_TM
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da boss dar o faceam si pe asta si o tineam de backup.

 

Am dus-o la un atelier in spate la cimitirul de pe Buziasului.. sa vad ce iasa.. dar trebuie sa-mi cumpar eu supapa de unde?

Pot sa comand de la Ciclop??

 

Un atelier care repara chiulase iti poate face fara probleme alta supapa dintr-o supapa mai mare tot de evacuare, am facut de n ori cand am avut nevoie. Ideal ar fi sa cumperi supapa originala daca ai posibilitatea.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Io nu inteleg de ce tre sa te duci la un service. Devreme ce ai reusit sa dai chiulasa singur jos inseamna ca te pricepi un pic. Ce ramane de facut e sa comanzi supape noi (imposibil sa nu afli de la toti ducatistii din tara asta de unde poti lua supape noi) le pui in chiulasa, pui chiulasa la loc de unde ai scos-o (nu e obligatoriu sa schimbi si garnitura de chiulasa daca nu e arsa), pui cureaua la loc si gata. Cureaua ca sa o pui ai niste markere pe role.. nu e rocket science sa le aliniezi. )

Daca gasesti supape vino la mine si te ajut eu sa montezi tot la loc. Sau vin eu.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...