Jump to content
Sign in to follow this  
riderontornadoes

Accident între romana si victoriei

Recommended Posts

Eu am mers in spatele unui prieten cand a luat de la service un motor cu coburi, prin Bucuresti. El nu mai mersese niciodata cu coburi/genti laterale inainte si am spus de cel putin 10 ori ca loveste masinile pe langa care a trecut. A fost cea mai inconfortabila "plimbare". Aveam febra musculara de cat am strans din fund tot drumul.

Eu am mers in spatele unui prieten cand a luat de la service un motor cu coburi, prin Bucuresti. El nu mai mersese niciodata cu coburi/genti laterale inainte si am spus de cel putin 10 ori ca loveste masinile pe langa care a trecut. A fost cea mai inconfortabila "plimbare". Aveam febra musculara de cat am strans din fund tot drumul.

Priveste partea buna, ai facut fesieri.

Priveste partea buna, ai facut fesieri.

Nah e urat de tot. Stii senzatia aia pe care o ai cand esti in dreapta intr-o masina si nu franeaza soferul la timp? Ehh asa a fost si pt mine. Imi venea sa virez eu instinctiv cand il vedeam cat de aproape trecea. Am zis "gata pe asta il loveste" de cel putin 4 ori.

La mai toate motocicletele latimea cu gentile nu depaseste latimea ghidonului, deci daca ti-a intrat ghidonul intra si poponeata motocicletei. E o falsa impresie ca nu incapi. Plm, nu e atas.

Eu n-am nici o greata cand merg cu genti laterale, nu e nici o diferenta.

Greșit. Distanta intre pragurile superioare (deasupra oglinzilor) este mai mare decât distanta intre uși ;)

Nu mai stiu.....despre ce era vorba in topicul nostru ....cum sa franezi in 6 metrii ?...sau cum sa muti un taxiu 6 metrii ??? :scratch:

Sanatate colegului

Domnul Expert si Super Membru al acestui forum, sa ma scuzi ca o iau asa, dar... 6 metri se scrie exact asa, 6 metri, nu 6 metrii... Pardon, dar ma deranjeaza listarea gramaticii romane in parametri (nu parametrii) anormali... Stiu, sunt off-topic, zic doar ca ma zgarie pe retina daca vad ceva scris aiurea. Fie-i bine rider-ului si invatare de minte noua tuturor. Atat.

Domnul Expert si Super Membru al acestui forum, sa ma scuzi ca o iau asa, dar... 6 metri se scrie exact asa, 6 metri, nu 6 metrii... Pardon, dar ma deranjeaza listarea gramaticii romane in parametri (nu parametrii) anormali... Stiu, sunt off-topic, zic doar ca ma zgarie pe retina daca vad ceva scris aiurea. Fie-i bine rider-ului si invatare de minte noua tuturor. Atat.

:lol: Dragul meu bo$$...intentia a fost sa scriu cu cate 6 de ''i'' apoi m-am razgandit...si nu mi-a iesit razgandacu ...ce sa-i faci :peace:

Sper macar sa te fi zgariat bine ... :lol:

Edited by taong mapagbiro

La mai toate motocicletele latimea cu gentile nu depaseste latimea ghidonului, deci daca ti-a intrat ghidonul intra si poponeata motocicletei. E o falsa impresie ca nu incapi. Plm, nu e atas.

Eu n-am nici o greata cand merg cu genti laterale, nu e nici o diferenta.

La GS-uri nu prea e valabila regula...

Yep, mai ales daca vrei sa virezi din scurt pe langa masini.

Cu latimea ghidonului e ok odata ce ai trecut cu ghidonul, dar daca te gandesti ca mai ai un set de ghidoane in spate si vrei sa faci o stanga/dreapta printre masini, ai toate sansele sa faci poc. Nu trebuie sa fie masini neaparat, pot sa fie stalpi, alte motociclete, un colt de ceva, etc.

Ma gandesc ca in calitate de posesor de autobuz Goldwing pot avea o parere corecta

Asa cum a spus si @littlekriminal daca intentionezi sa mergi drept printre sirurile de masini atata timp cat trece ghidonul (dupa caz oglinzile) trece toata mobra, Daca insa incerci sa faci un slalom trebuie sa fi atent intrucat ai toate sansele se dai cu cutiile de masini.

Problema este ca ghidonul si oglinzile sunt mai sus decat cutiile asa ca sunt situatii in care desi trece ghidonul dai cu cutiile de masini.

Oricum este o chestiune de obisnuinta in privinta gabaritului si respectiv ce si cat pot face cu mobra.

@Edd si @B.B. am fost si eu tentat sa spun ca nu poti depasi latimea motocicletei i dar iata ca am niste cutii laterale pe Transalp care par ca depasesc gabaritul. Cu prima ocazie am sa le masor sa vad cum sta treaba.

Si nu este specificat pe undeva prin instructiunile de montaj vreo conditie de gabarit..

Acuma ce sa spun, piesa agabaritica sunt eu cand ma sui pe motor :crack:

Iata cam cum arata din spate:

post-89376-0-98125700-1511182783_thumb.jpg

Acuma din fata parca nu este chiar asa de rau:

post-89376-0-97146700-1511183044_thumb.jpg

...

Acuma din fata parca nu este chiar asa de rau:

attachicon.gifDSC_0119.JPG

Mmmm... ce peisaj fain :)