Sari la conținut

Ajutor cod culori stator husqvarna


Postări Recomandate

 

 

Pe colegii mai priceputi pe partea electrica ii rog sa ma ajute in identificarea codului de culori al statorului unei husqvarne te 410 an fabr 2002. Din stator ies 5 fire din care 4 grupate pe o mufa cu urmatoarele culori: rosu,alb,verde si negru. Firul separat de mufa este galben. Intentionez sa montez o alta unitate cdi, dar pana nu stiu rolul fiecarui fir nu pot face asta. Multumesc!

post-88828-0-83140000-1512063423_thumb.jpeg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut,

 

Rosu, Alb, Verde si Negru se conecteaza cu CDI/Electronic Power Unit

Galben se conecteaza la releul regulator de tensiune

Daca pastrezi acelasi tip de CDI cu parametrii specificati, nu este nicio problema, conectorul/mufa intra direct. Daca doresti modificari si alegi un alt CDI, atunci ai nevoie si de configuratia conexiunilor acestuia. Adica, trebuie sa identifici corect pe noul CDI intrarea tensiunii din statorul altertnatorului ( 3 conductoare) + intrarea Pick-up sensor(pulsul de comanda pentru aprindere). CDI-ul tau actual cred ca este pe varianta cu 4 intrari din alternator si patru iesiri.

 

Bafta,

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Este unitate cdi ducati energia si este cea originala.Mobra e

cu kick pe stanga. La noul cdi pe care vr sa.l montez cunosc intrarile. La stator nu le stiu. Pe tot net.ul asta, informatiile despre modelul asta de husqy sunt f putine, e chiar ciudat. Am gasit scheme electrice la mobre din anii 80-90 si la asta nu.

Editat de Dragomir Ionut
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...