Sari la conținut
ChipTavi

Reparatie toba Bucuresti

Postări Recomandate

Salutari!

Se găseşte prin Bucureşti sau împrejurimi un nene care să desfacă tobe spre a fixa/înlătura chestiile care zornăie înăuntru?

Partajează acest post

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Depinde ce toba ai pe motocicleta. Tobele standard de obicei sunt sudate si nu merita atata munca, avand in vedere ca sunt mai multe camere de expansiune de obicei. Mai bine iti iei o toba aftermarket cu silencer. Daca ai o toba aftermarket, este destul de usor sa o servisezi.

Da-ne mai multe detalii.

Partajează acest post

Link spre post

Îi aftermarket pentru motoreta din profil, dar nu scrie producătorul pe ea. Are doar un logo pe care nu-l recunosc, un S.

Nu este sudată, ci nituită.

Partajează acest post

Link spre post

In principiu , daca este un zornait metalic , nu este din toba , ci din ''Y'' unde se unesc cele 2 tevi de evacuare. In interior este o tabla . Am sudat-o ...a tinut 1 luna si am fost nevoit sa merg sa o scot.

Partajează acest post

Link spre post

Sau niste copchii ti-au facut o bucurie si ti-au strecurat niste pietricele pe toba. In toba sport nu prea are ce sa vibreze. Ar fi un caz atunci cand unul dintre niturile de prindere are partea dinspre interior desprinsa, vata arsa partial si bucata de metal zornaie intre sita cilindrica si camasa tobei.

Da jos toba, vezi daca se aude din ea, daca nu, vezi mai jos pe cotul de evacuare sau in colector.

Partajează acest post

Link spre post

Mulțam de răspunsurile referitoare la cauză, însă lipsește esențialul: unde găsesc meseriașu' care investigheze problema cu propriile mânuțe?

Partajează acest post

Link spre post

Mulțam de răspunsurile referitoare la cauză, însă lipsește esențialul: unde găsesc meseriașu' care investigheze problema cu propriile mânuțe?

Esentialul este unde gasesti meseriasul care sa-ti desfaca galeriile la un pret decent. si sa-ti rezolve treaba.

La vremea respectiva , mie-mi cereau 250 daca desfaceam eu galeriile si toba .....si asta cam peste tot .

Ai PM

Partajează acest post

Link spre post
Postat (editat)

Pen' că nu mi se pare rezonabil să cer ajutor şi după aia s-o las în aer, revin cu deznodământul.

Zgomotul venea din silencer. Carevasăzică, juca în locaşul său chiar dacă şurubul de prindere era strâns corespunzător, atingând toba în capătul opus şurubului. De chestia asta m-am prins înainte să apelez la meşteru' recomandat de Paca prin PM.

Ce nu ştiam io, însă m-a lămurit meseriaşu, e că soluţia îi simplă: învelit porţiunea cu care atinge în bandă de teflon (folosită la instalaţii sanitare; cică se transformă în gumă la temperaturi înalte).

Între timp am parcurs ~800 km fără să reapară zornăitul.

Editat de ChipTavi

Partajează acest post

Link spre post

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

• Navigare recentă   0 membri

Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.