Sari la conținut

Campulung -> Piatra Craiului


AlexAB
 Share

Postări Recomandate

Salut,

 

Apelez din nou la colegii mai plimbati pentru un sfat (ultimul topic Siriu vs Transfagarasan a fost la fix!)

 

Plec spre Campulung in weekend si eram curios de doua lucruri:

 

1. Ce trasee/soft-enduro/locuri de vizitat recomandati in zona Campulung (din punctul de vedere al motociclismului, altfel sunt un avid utilizator de Google)?

2. Cat de sus se poate ajunge cu motocicleta spre Piatra Craiului? Cu cauciucuri de strada. Imi risc gatul? :)

 

Vremea din ce-am vazut o sa fie buna.

 

Mersi mult!

Editat de AlexAB
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut,

 

Apelez din nou la colegii mai plimbati pentru un sfat (ultimul topic Siriu vs Transfagarasan a fost la fix!)

 

Plec spre Campulung in weekend si eram curios de doua lucruri:

 

1. Ce trasee/soft-enduro/locuri de vizitat recomandati in zona Campulung (din punctul de vedere al motociclismului, altfel sunt un avid utilizator de Google)?

2. Cat de sus se poate ajunge cu motocicleta spre Piatra Craiului? Cu cauciucuri de strada. Imi risc gatul? :)

 

Vremea din ce-am vazut o sa fie buna.

 

Mersi mult!

 

Salut,

 

Poti merge spre Rucar si faci stanga la Podul Dambovitei spre Cheile Dambovicioarei. Traseul continua cam 6 km pana la Cabana Brusturet pe drum asfaltat (pestera dambovicioara) apoi forestier soft pana la Cabana.

 

Aici sunt 2 variante:

 

1. catre Valea Seaca a Pietrelor si spre Table (continua drumul)

2. catre cabana Pietriceaua (spre stanga pe langa Casa Vanatorilor).

 

Traseul catre Table difera de la an la an datorita caderilor de pietre...dar spre Cabana Pietriceaua este precticat zilnic

Te poti orienta de acest traseu si pe Google Maps.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Defineste "spre Piatra Craiului" ... vrei sa urci pe munte cu motoru ? Te poti juca linistit in zona asta, e chiar langa: Magura - Pestera - Moieciu.

 

Pe langa PC poti merge o bucata mica spre Prapastii sau prin nord pe Plaiul Foii (care din pacate a fost asfaltat recent).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Defineste "spre Piatra Craiului" ... vrei sa urci pe munte cu motoru ? Te poti juca linistit in zona asta, e chiar langa: Magura - Pestera - Moieciu.

 

Da :D

 

Mersi fain redplanet, ajuta ideile de traseu, unele drumuri nu apar foarte clar pe Google Maps..

Editat de AlexAB
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vezi ca premiul pentru intrat cu moto in Parcul National Piatra Craiului e pe la 5000 lei, limita acceptata e la Cab. Brusturet , resp. la bariera de la Prapastiile Zarnestiului. Poti explora drumurile nesfaltate din Magura si Pestera, dar mare lucru nu-i, coborarea din Magura spre Moeciu e parca mai faina putin.

Poti merge din Podul Dambovitei spre Satic si in continuare pana la baraj Pecineagu, o sa ai ceva poze de facut, eventual tura in jurul lacului, dar la tur lac fii atent ca cica-i ursarie pe acolo. E drept ca urme am vazut cu sutele, dar urs in blana lui inca nu. Drumul este circulat de camioane de lemne, deci merge cu orice moto mai cu tupeu. Pana la baraj e autostrada pentru toacla ta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...