Merge card lejer peste tot. (in 99% din cazuri)
In Macedonia anul asta nu ni s-au refuzat Euro. Depinde de locatie. Chiar au fost de preferat.
In Albania am si platit in Euro, restul il primesti in moneda locala. Chiar si la supermarket.
E bine sa ai si un card de banca normala, ca Revolut nu merge sa scoti de la unele bancomate, pentru nimicuri care necesita cash - sa platesti parcarea de exemplu (am patit in Mostar in Bosnia, si in Serbia in Novi Sad). Iar casele de schimb erau mai departe fata de unde am avut noi treaba.
Acestea zise, cash in valuta sa ai, in bancnote cat mai mici si cat mai multe. Nemarcate si neconsecutive. Mai dai o spagutza mica acolo, una dincolo....
Baga un ochi pe tarifele de roaming de la Digi in tarile astea. O sa vezi ca nici nu ai nevoie de alt sim. Is cam moka.