Jump to content
Sign in to follow this  
Tamas Gyulai

Inmatriculare in BM

Recommended Posts

Salut,

Ati inmatriculat recent moto nou (neinmatriculat ever ), cumparat din afara Romaniei? La ghiseul de la politie vi s-a cerut certificatul de TVA?

Da,si nu la una,la toate aduse de afara.

Asta e legea.

Acum 13 minute, Christian 1 a spus:

Da,si nu la una,la toate aduse de afara.

Asta e legea.

Cand am pregatit dosarul pt inmatriculare, am rugat-o pe doamna de la acte sa-mi pregateasca si dosarul pentru ANAF pt TVA. Mi-a zis ca pentru motociclete si remorci nu mai trebuie.

Mi-am zis in gand ca e tuta, probabil nu stie. M-am plimbat pe la cele 6-7 firme de contracte auto din jurul serviciul de inmatriculari, toti au zis acelasi lucru.

ANAF era la 500 de metrii, asa ca am dat o fuga si pana acolo. Domnul de la informare contribuabili, foarte arogant, a tipat acelasi lucru, ca nu trebuie! Am incercat sa-i arat legea pe tel, dar n-am avut cu cine discuta.

Pe cand am terminat cu asta la politie nu mai era nimeni ca sa intreb.

De aceea intreb daca cineva RECENT a inmatriculat motor achizitionat din EU, si a trebuit sa prezinta si chitanta cu plata TVA. 

ce inseamna " in BM " din titlul topicului?

Legat de TVA, eu am scos hartia, la ghiseu insa nu parea sa le pese prea tare de ea. Asta era acum 3 ani. Intre timp am auzit ca unor oameni le-a fost ceruta, altora nu. Oricum, daca ala de la ANAF refuza sa ti-o elibereze, nu prea ai de ales, nu? Te duci fara ea la inmatriculari si daca iti este ceruta incepi sa faci cereri scrise la ambele institutii pentru a avea o dovada la mana. Momentan, cel de la ANAF te-a refuzat doar pe vorbe, nu? 

Edited by XaeL

Acum 4 minute, XaeL a spus:

ce inseamna " in BM " din titlul topicului?

Scuze , se refera la Baia Mare

N-ar fi nici un stres daca n-as fi din Cluj, iar inmatricularea trebuie s-o fac in Baia Mare. Am vrut doar sa ma scutesc de 2-3 drumuri Cluj-Baia Mare in plus.  

Auch! Mai bine dai un mail oficial la Inmatriculari la BM ( :) ) si astepti raspunsul (daca nu arde sa faci inmatricularea acum, daca nu te lamureste vreun coleg, daca etc)