Sari la conținut

Tutorial Casti facut de comunitatea moto


LionEl
 Share

Postări Recomandate

Hello,

 

Ma uitam pe un post pe facebook facut de cei de la Academia de Prim Ajutor. Academia de Prim Ajutor este un proiect inițiat de tineri medici pentru a aduce cursurile de prim ajutor mai aproape de oameni. Iar intr-o postare de a lor era si ce facem in caz de prim ajutor al unui motociclist si cum avem grija, sa nu scoatem, sa scoatem casca etc etc. Evident au inceput comentariile ca para medicii nici nu stiu sa scoata castile si ca sunt incompetenti si ca o fi si ca  o pati. Am scris initial ca poate motociclistii ar putea dona casti mai vechi de ale lor pentru para medicii pentru a putea face practica. Cei de la Academia de prim ajutor au venit cu o idee mai simpla sa face filmulete, tutoriale. Acum stiu ca exista pe YT tot felul de tutoriale, dar cred ca poate asta este o ocazie buna sa ne mobilizam si sa ii ajutam si noi pe ei. In acest sens poate vrea cineva sa prezinte/faca/realizeze filmuletul in limba romana, daca nu, voi incerca eu sa fac. Problema este ca eu am doar doua casti: una full face si una flip-up amandou cu inchidere micrometrica. Daca putem/puteti ajuta in acest sens? Ideea ar fi sa includem toate felurile de prinderi, cat si specificul diferitelor branduri de casti (gen unde se afla butonul pentru a deschide casca la Nolan, Schubert, Schoei, etc).

ce ziceti?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu contest utilitatea  acțiunii, ar fi bine să știm cu toții cum se procedează pentru că de cele mai multe ori nu SMRD-ul ajung primii ci colegii de tură.

Ce nu-mi e mie clar e închiderea aia ”micrometrică” pentru fixarea ”de precizie” a căștii. Știu ca n-ai inventat tu termenul dar mi se pare hilar. Probabil că vreun ageamiu de la Marketing a introdus termenul

și n-a venit nimeni să-i dea peste mână. Chiar nu știam că e nevoie de o toleranță de microni la fixarea căștii pe țeastă dar, mă rog, omul cât trăiește învață. 

În rest, s-auzim numai de bine!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 12 minute, Muretto Grundieg a spus:

Nu contest utilitatea  acțiunii, ar fi bine să știm cu toții cum se procedează pentru că de cele mai multe ori nu SMRD-ul ajung primii ci colegii de tură.

Ce nu-mi e mie clar e închiderea aia ”micrometrică” pentru fixarea ”de precizie” a căștii. Știu ca n-ai inventat tu termenul dar mi se pare hilar. Probabil că vreun ageamiu de la Marketing a introdus termenul

și n-a venit nimeni să-i dea peste mână. Chiar nu știam că e nevoie de o toleranță de microni la fixarea căștii pe țeastă dar, mă rog, omul cât trăiește învață. 

În rest, s-auzim numai de bine!

Da corect, am zis si eu cum a fost marketata :))

 

Acum 4 minute, einstein1984 a spus:

Butonul de deschidere va fi mereu rosu si sub barba, unde sa fie? Daca nu e buton e double D. 

Pai poate pentru noi e simplu dar pentru paramedici care nu sunt sigur cate casti au vazut la viata lor, sau pentru cei mai noi in bransa.........

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Stiu de aproape o intamplare de genul. SMURD-ul habar nu avea cum sa scoata o casca cu legaturi doublu D si cu bureti "emergency pull", ceeace e revoltator atat timp cat scrie mare si cu rosu pe bureti. S-au chinuit sa-i desfaca legaturile fara sa traga afara prima data buretii si asa au scos-o si de pe cap, tot cu buretii la locul lor. Din fericire nu s-a agravat nimic cu chinuiala aceea, dar s-ar fi putut incheia mult mai urat atat timp cat prietenul meu era inconstient din cauza unei lovituri cu capul de un cap de pod din beton. Ulterior s-a aflat ca avea una dintre vertebrele de la gat fisurate, asa ca ar fi fost de folos sa tie cei de la urgente si de echipamentele aceste cu dotari mai noi.

Asa ca si eu cred ca ar fi o idee foarte buna crearea unui video in limba romana si trimis si la cei de la SMURD.

Editat de Brapp SV
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...