Sari la conținut

Probleme Malaguti.


AlexPlus333
 Share

Postări Recomandate

Acum 10 ore, easy ride on! a spus:

Afectează fiabilitatea (uleiul de amestec prost strică motorul) şi apoi şi performanţa, evident.

Adică, un lagăr de bielă fără peliculă de ulei în el va "bate". Bătaia (jocul exagerat) va strivi materialele şi va mări progresiv jocul ca şi când ai lovi cu ciocanul. Şi tot aşa până se sparge ceva (rulmentul-colivie cu ace) şi se gripează blocând motorul.

Schimbă uleiul de amestec şi vezi ce se întâmplă. Dacă dispare ţăcănitul ai avut noroc.

P.S. Eu am mers vreo 2-3 ani cu o bielă deja "ţăcănită" (la ambielaj), dar folosind un adaos de PTFE (teflon) 10% în uleiul de amestec şi câta economie la turaţia maximă a motorului.

Jocul maxim admisibil fiind de 0,05mm.

(Pelicula de ulei pe care "pluteşte" lagărul are cam 0,03mm).

Am sa cumpar un ulei de amestec de la ravenol full sintetic ,dau 50 lei dar macar stiu ca motorul merge perfect. Cat despre cel de la transmisie sa il las pe acela atf universal automatic transmission fluid ?

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 4 minute, easy ride on! a spus:

Poate puţin mai mult ulei de amestec în benzină (1/40) dacă percepi că are un ţăcănit / decelerare.

In general eu nu ii pun ulei in benzina, are un rezervor separat pentru ulei si isi face amestecul in carburator dar daca il ajuta ii voi pune putin ulei si in benzina.

Si pana la urma uleiu la transmisie il las pe acela ? 😅

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 10 minute, easy ride on! a spus:

Amestecul ulei / benzină făcut de tine personal (ad labam) este mult mai sigur decât cel preparat "automatic" cu rezervor separat (unde dacă se înfundă ceva ... dispare ungerea şi arunci motorul). E mai comod, dar nu e sigur ca ungere (cu rezervor separat de ulei).

Injecţiile (prin contact cu pacientul) le fac medicii personal, nu se fac indirect prin asistente şi pe răspunderea acestora.

Valabil şi în stomatologie  :)

 

E bun uleiul de transmisie (hidraulic, stabil termic), poţi să îl laşi aşa.

P.S. Asta cu injecţiile nu prea e valabil şi pe la noi, pentru că încă nu am evoluat destul.

Am sa incerc, sper sa dispara sunetul ala, daca nu schimb ambielajul :) 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 months later...

Salut, am revenit cu o noua problema 😅. Scuterul a mers o perioada buna de timp si chiar a mers perfect dar din pacate s-a spart un rulment la ambielaj ☹️. Am desfacut motorul si am dat jos ambielaj. Avand alt ambielaj, am zis sa nu mai cumparul unul nou, am vazut pe internet cum se face, am tot ce imi trebuie. Dar problema mea este ca am rulmenti deja pusi pe ambielaj, are ceva daca il bag in carter direct cu ambielaj ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Salut, am rezlovat motorul, am schimbat ambielajul si rulmentii. Am auzit ca pompa de ulei la scutere este mai mult de forma si am decis sa nu o mai folosesc. Dar acum nu stiu ce raport de ulei sa pun.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...