Sari la conținut

benzina in toba


Postări Recomandate

Salut! Am o honda nsr 125 si de ceva timp tot am probleme cu ea. Intr-o zi toata benzina din rezervor mi-a curs in toba, mecanicul mi-a zis ca problema e de la carburator si l-a reparat. Timp de cateava luni a mers greu, cu intreruperi uneori mai ales cand era rece motorul.. uneori ramanea si turata pentru cateva secunde, uneori minute ca si cum ar trage aer fals. Acum o luna am shimbat furtunul de alimentare pentru ca cel vechi deja era crapat si dupa vreo doua zile mi s-a intamplat iar sa imi curga toata benzina din rezervor, o parte in toba si o parte mica in motor. Zic asta pentru ca dupa ce am dat toba jos si am scurs benzina din ea, am dat la automat cu toba scoasa sa vad ce se intampla si arunca multa benzina pe la galerie, iar carburatorul era dat jos, deci nu avea de unde sa ii vina benzina. Anul trecut am schimbat kit motor, biela, ambielaj si electromotor si deja m-au ajuns multi bani si nu vreau sa mai bag iar o gramada in ea. As vrea sa stiu daca tot carburatorul e problema sau e alta dar care se rezolva mai simplu pana sa o duc la mecanic.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu mai inchide plutitorul.

Plutitorul este mecanic blocat sau cuiul de pe alimentare, mai exact garnitura lui si/sau scaunul pe care se aseaza sunt pilaf. Sau toate trei...

Ia-ti kit de reparatie carburator care de obicei include si cuiul cu garnitura, si scaunul si garnitura de la borcan!

Daca se mai umple din greseala cu benzina, nu mai da la automat ca se poate bloca hidrostatic pistonul si se sparge/rupe ceva!

Scoate bujia si invarte usor la pedala pana iese zeama!

Daca plutitorul nu functioneaza, curge benzina pana se umple cilindrul si curge in continuare prin evacuare.

Banuiesc ca e motor 2T.

Te uiti aici si te orientezi: https://www.unimotors.ro/Kituri-reparatie-carburator_c_1075_1094_1139_1161_1280.html

Link-ul l-am pus orientativ, eu de la ei mi-am luat, dar nu iti garantez ca au ce vrei tu.

Dubios este ca nu ti-a iesit benzina pe la supraplin. Banuiala mea e ca tot carburatorul ala e pilaf.

Fa si tu niste poze clare cu el desfacut.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 20 ore, cinezicealae a spus:

Nu mai inchide plutitorul.

Plutitorul este mecanic blocat sau cuiul de pe alimentare, mai exact garnitura lui si/sau scaunul pe care se aseaza sunt pilaf. Sau toate trei...

Ia-ti kit de reparatie carburator care de obicei include si cuiul cu garnitura, si scaunul si garnitura de la borcan!

Daca se mai umple din greseala cu benzina, nu mai da la automat ca se poate bloca hidrostatic pistonul si se sparge/rupe ceva!

Scoate bujia si invarte usor la pedala pana iese zeama!

Daca plutitorul nu functioneaza, curge benzina pana se umple cilindrul si curge in continuare prin evacuare.

Banuiesc ca e motor 2T.

Te uiti aici si te orientezi: https://www.unimotors.ro/Kituri-reparatie-carburator_c_1075_1094_1139_1161_1280.html

Link-ul l-am pus orientativ, eu de la ei mi-am luat, dar nu iti garantez ca au ce vrei tu.

Dubios este ca nu ti-a iesit benzina pe la supraplin. Banuiala mea e ca tot carburatorul ala e pilaf.

Fa si tu niste poze clare cu el desfacut.

Asta e carburatorul. Sper ca sunt ok pozele.

8EF60AF8-0DC2-416B-8E3C-C049F243EE7D.jpeg

82B01A4F-D0B7-4679-9A5D-A2CBB1EF4085.jpeg

D8B2B03E-878F-4D72-BAD7-C01C5A35E274.jpeg

ABF4ACEF-A240-472B-AEBC-938756155AD3.jpeg

85068D32-CF45-4EDA-A5C7-ED9B2EF55759.jpeg

8EDC78FD-2882-4989-AF54-14FA9E28C770.jpeg

E68506CF-2643-4B45-8878-F5532B143755.jpeg

Acum 6 ore, binox a spus:

Verifica si rezervorul, daca e ruginit sau ai alte mizerii in el, poti sa repari carburatorul de enspe ori ca tot la fel va face.

Am verificat rezervorul, pare destul de curat pe interior. Iar benzina curge bine si pe on si pe rezerva. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Carburatorul ala arata mizerabil, mai bine-l spalai inainte sa-l desfaci. Si un fir minuscul de praf ajuns unde nu trebuie iti poate afecta buna functionare.

Robinetul de benzina l-ai verificat? E cumva vacuumatic ?

Daca e vacuumatic si are membrana sparta poti pati exact ce ai descris, inclusiv mersul ala prost de care zici.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La 29.05.2021 la 21:58, binox a spus:

Carburatorul ala arata mizerabil, mai bine-l spalai inainte sa-l desfaci. Si un fir minuscul de praf ajuns unde nu trebuie iti poate afecta buna functionare.

Robinetul de benzina l-ai verificat? E cumva vacuumatic ?

Daca e vacuumatic si are membrana sparta poti pati exact ce ai descris, inclusiv mersul ala prost de care zici.

O sa curat bine carburatorul sa nu fie nimic prin el înfundat și sa vad cu merge și o sa verific și robinetul. Mersi de ajutor!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...