Sari la conținut

Fierbe motorul


Madalin Savu
 Share

Postări Recomandate

Salut! Mi-am cumpărat o motocicleta de puțin timp, YZF R125 și am ceva problemuță cu ea. Am mers la o plimbare de câțiva km, iar când sa ma apropii de casa am văzut ca scoate abur pe toba și martorul de la apa aprins. Am ajuns acasă din inerție cu motorul optit, s a răcit cât sa nu mai fie becul aprins, scotea foarte puțin. Am mai lasăt-o sa se “calmeze”, nu mai scotea nimic. Am mai ieșit la o tura scurta sa văd daca mai face figuri, nimic. Cand am băgat-o la adăpost am verificat antigelul, era pe minim. Asta sa fi fost problema? Bineînțeles ca o sa îl completez

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 14 ore, GoodKat a spus:

Uleiul cum arata? Abur pe toba inseamna ca iti ajunge antigelul in camera de ardere, de obicei asta se face prin garnitura de chiulasa arsa, ciupita etc...sau alte probleme care pot avea acelasi rezultat, de genul cilindru fisurat, dar este prematur sa vorbim fara ca cineva experimentat sa verifice agregatul.

 

Pana atunci, verifica aspectul uleiului. Daca arata precum cafeaua cu lapte la culoare inseamna ca ai una din problemele enuntate mai sus. Acel abur ce miros avea?

Nu știu sa explic foarte bine dar era un pic “înțepător”

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 7 ore, Daviddd a spus:

@Madalin Savucati km are motocicleta?

Ea are 22k dar Motrul de pe ea are cam 2-3k

Acum 6 ore, patrick1 a spus:

Irelevant, şi avioanele lasă pe cer dâre de condens. Bine că nu scoate ulei pe tobă.

Ideea e ca scotea ca avionul. Vedeam doar alb in oglinda. Pana s a răcit ca după nu mai avea nimic.  
 

Acum i am pus antigel, iar motorul s a încins din nou(după cam o ora de mers), dar radiatorul e doar călâi in partea de jos. Fără pic de abur 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Normal daca merge pompa radiatorul trebuie sa arda peste tot dupa mers, sa nu prea poti sa tii mana pe el, la fel si furtunele care duc la el.

Asta daca nu e radiatorul murdar / infundat, dar nu prea cred ca e cazul.

Poate iar sa fie doar tersmostatul blocat pe inchis daca nu scade deloc nivelul la antigel, si ca el sa nu isi mai faca circuitul in cazul asta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...