Sari la conținut

Honda VFR800 RC93- senzor abs


Postări Recomandate

Va salut! Am o problema ciudata la motocicleta mea Honda VFR 800 2017: am schimbat anvelopele și plăcuțele de frâna fata-spate, servisat furca fata, iar in urma operațiunii m-am ales cu o eroare a senzorului abs(spate, conform diagnozei) și un “voblaj” ghidon la viteze mici(50-80 km/h). Conform mecanicului, nu s-a umblat la senzori, nefiind nevoie pentru operațiunile de schimb roti, plăcute. In momentul de fata nu funcționează kilometrajul, ABS și TC și am și check engine aprins. Am schimbat și bateria cu una noua. Am verificat firul, mufele, totul arată la prima vedere ok. Din păcate la service nu prea găsesc loc, am reușit cumva sa fac doar o diagnoza care da eroare a senzorului abs spate. Exista posibilitatea ca sa fie ceva montat greșit? Mi se pare puțin ciudat ca in momentul in care am lăsat motocicleta nu avea nimic pe partea asta și pe urma sa aibă problemele descrise. Orice sugestie e bine venită! Mulțumesc!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Între timp am descoperit firul de la senzor care era intrerupt…s-a frecat in timp de apărătoarea lanț și s-a deteriorat. Mai merge lipit, sau cumpărat alt senzor? Legat de distanțiere roti, nu știu sa zic nimic… 

Acum 5 ore, Mihai Daniliuc a spus:

Senzorii de ABS au ajuns inapoi in locasul lor? Cablajul mai e intreg? Inelele de ABS de pe roti sunt intregi dupa interventiile mecanicului?

Senzorii sunt la locul lor, inelele la fel. Cablajul e problema se pare. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 9 minute, Mihai Daniliuc a spus:

Refa legaturile si vezi daca se rezolva problema.

Din fericire, am lipit firele cu pistol și s-a rezolvat partea de Abs și TC. A rămas aprins check engine. Am dat jos borna, am dat jos siguranța, dar tot rămâne aprins. Abs funcționează, l-am testat. Mulțumesc mult de ajutor!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...