Sari la conținut

Sudura rezervor cuprat/nichelat


Postări Recomandate

Salutam stimabilii.M-am apucat sa croșetez la un rezervor de Jawa/Cz,urmând să sudez un nou tunel,și vreo două petice...treabă e că sub cele 5 straturi de lavabila am dat de urme de nichelare/cuprare,și chiar alămire.Ei,cum sudam damigeana?.Ar fi elegant alămit TIG(brazare parcă-i zicese...)dar aici doar MIG/Corgon.Ar merge cu sarma de Cu?IMG_20240315_204405_880.thumb.jpg.7d6fd2ded04c65b3524f488cc9f6e11e.jpgIMG_20240315_204505_025.thumb.jpg.1edd63516bd5941d7ed8ce28d97473a5.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

merge fara probleme cu mig-mag , sarma pe care o vezi tu are foarte putin cupru si siliciu in ea din diverse motive DAR nu este sarma de cupru 

 

brazarea cu tig nu e pentru oamenii care pun intrebari e pt aia care stiu sa raspunda.

 

ai gasit urme de brazare pentru ca probabil asa a fost facut initial rezervorul, ca sa-l poti suda corect cu mig-mag trebuie sa inlaturi toate urmele de brazare, sa ai otel curat .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nasol cu rașchetatul..am zis că mă pun cu-n Dremel pe acolo,dar rămâne cam subțirel in multe locuri.D-aia întrebam,poate cineva a încercat sarma de Cu,plin.Stiu că cea de otel este cuprata pe ext.Producatorul sârmei de Cu,specifică și posibilitatea folosirii ei la table otel puțin aliate.Dar n-am găsit nici un review/topic pe tema in cauză.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...