Sari la conținut

Despre Jawe Nu Vorbeste Nimeni?


Postări Recomandate

De ce se gaureste un piston de jawa?

Am mers anu'trecut toata vara cu ea si mergea BETON! , dar anul asta la primul cocs a cedat dreptu' cand ajungeam in culmea dealului....

La cat credeti ca e mai bine sa-i reglez avansul?

Ce credeti de uleiurile Prista?

ce solutie aveti pentru a reduce jocul din bascula spate?....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cati km are motorul tau?Nu stiu de ce s-a belit pistonul dar conteaza si ce fel de piston era.

Avansul :2.6-2.7 cred ca e bine.

Cu ulei prista am mers doar cand a cumparat-o.Cred ca au un raport pret /calitate destul de bun.Nu fac decat ulei mineral.

Pentu a reduce jocul in bascul strangi piulitele care o prind de cadru.Dc nu merge schimba bucsile(poti sa le faci a un strung dc nu gasesti).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

S-a vorbit si despre jawe de ni s-au tocit degetele :ph34r: :(

 

Cauza cea mai probabila care a dus la pistonul ala gaurit e dereglarea grava a avansului pe cilindrul ala. Doar ca un avans asa mare ar fi trebuit sa-l simti in functionarea motorului inainte sa explodeze...alte cauze probabile ar mai fi cedarea simeringului de sub rotorul alternatorului (aer fals-->supraincalzire) , o bujie prea calda pe cilindrul ala etc.

 

 

PS pe www.motorlife.ro la sectiunea "motociclete" apar cateva articole espre mecanica la jawa...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Setul cu care am patit-o era trecut la cota 1 cu 1500Km inainte

nu stiu ce sa zic de semeringuri... dar o sa le schimb ca la ele nu m-am gandit

oricum multumesc de raspunsuri

PS trebuie sa-i refan bucsele de la bascula ca partea cu stransul nu mai da roade

Drum bun si uscat! :ph34r:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salut, am si eu o jawa 350 din 61, si cand am luat-o nu mergea :ph34r: , oricum dupa ce am refacut-o eu mergea bine si dintr-o data fara sa ai fac nimik a inceput sa mearga ca un tractor cand merg cu prima viteza , tresare asa in continuu parca scapa lantul de pe pinion asa se simte, si se si aude ca si cum ar scapa lantul de pe pinion, dar nu stiu care lantz se aude asa, va rog dac stiti care o fii treaba trimiteti-mi si mie un mail la metal19@go.ro , deci e chiar stresanta faza si nu stiu ce rahat are, ca sunt nou in mecanica, am motorul de 2 luni

va multumesc

post-8-1085915599_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...