Sari la conținut

In Sfarsit


comos
 Share

Postări Recomandate

:finger: Asta cred ca e unu din ala care a fost criticat de multi pe forum ca nu stie sa scrie si acum pune prea multe linute"-" :)

Ce sa zic arata bin,am vazut si eu cateva exemplare,are 2 tobe se aude destul de bine dar e FB am si eu unul si.........Mai bine nu-l mai aveam,motoare de cacao

 

Rade ciob de oala sparta...

 

1) Corect ar fi fost "Asta cred ca e unul dintre aia", nu unu din ala :lol:

 

2) Corect ar fi fost "liniute", nu linute, "bine" nu bin (sau) probabil iti era foame...(?);

 

3) Punctele de suspensie se pun in numar de 3, adica "...", nu sa uiti mana pe tasta; :(

 

4) Dupa fiecare virgula se lasa un spatiu.

 

5) Inainte de "dar" se pune virgula, ceea ce tu nu ai facut!

 

6) Dupa ce ai terminat fraza, "dar e FB", trebuia sa pui punct si sa incepi cu majuscula! :baldy:

 

7) Dupa "Mai bine nu-l mai aveam" ar fi trebuit sa pui puncte de suspensie, dar ai pus tu inainte mai multe :lol:

 

 

Pacat ca nu sunt profesor de lb. romana, probabil as mai fi gasit si alte greseli...

 

Invata sa nu mai critici orice gresala, poate omu' nu a facut-o intentionat :baldy:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

Dupa ce ai terminat fraza, "dar e FB", trebuia sa pui punct si sa incepi cu majuscula!

 

 

Corectie: Aici "dar" are rol de conjunctie adversativa si leaga doua propozitii de acelasi fel in raport de coordonare, asadar aici te-ai inselat.

Intr-adevar era bine daca folosea si o virgula inaintea conjunctiei...

Editat de Jorjel
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Rade ciob de oala sparta...

 

1) Corect ar fi fost "Asta cred ca e unul dintre aia", nu unu din ala :lol:

 

2) Corect ar fi fost "liniute", nu linute, "bine" nu bin (sau) probabil iti era foame...(?);

 

3) Punctele de suspensie se pun in numar de 3, adica "...", nu sa uiti mana pe tasta; :(

 

4) Dupa fiecare virgula se lasa un spatiu.

 

5) Inainte de "dar" se pune virgula, ceea ce tu nu ai facut!

 

6) Dupa ce ai terminat fraza, "dar e FB", trebuia sa pui punct si sa incepi cu majuscula! :baldy:

 

7) Dupa "Mai bine nu-l mai aveam" ar fi trebuit sa pui puncte de suspensie, dar ai pus tu inainte mai multe :lol:

Pacat ca nu sunt profesor de lb. romana, probabil as mai fi gasit si alte greseli...

 

Invata sa nu mai critici orice gresala, poate omu' nu a facut-o intentionat :baldy:

Eram cam obosit si-mi era si foame, toti gresim...

Omul e supus greselii... :finger: Nu ma deranjeaza daca mai primesc critici.

BaFta!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Corectie: Aici "dar" are rol de conjunctie adversativa si leaga doua propozitii de acelasi fel in raport de coordonare, asadar aici te-ai inselat.

Intr-adevar era bine daca folosea si o virgula inaintea conjunctiei...

 

Si care e corectia? :baldy:

 

 

Eram cam obosit si-mi era si foame, toti gresim...

Omul e supus greselii... :finger: Nu ma deranjeaza daca mai primesc critici.

BaFta!

 

 

Trebuia sa te gandesti inainte sa-l critici si pun pariu ca te deranjaza daca te critica cineva! :baldy:

Editat de BoSy
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si care e corectia? :)

Pai ai zis ca trebuia sa puna punct si sa inceapa cu majuscula. Corectia este ca in afara de virgula omisa Cosmin a scris corect iar tu nu ai avut dreptate.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai ai zis ca trebuia sa puna punct si sa inceapa cu majuscula. Corectia este ca in afara de virgula omisa Cosmin a scris corect iar tu nu ai avut dreptate.

 

 

Te inseli, a terminat propozitia cand a spus dar e FB(aici se pune punct, nu virgula)

 

Cum zice el: "...are 2 tobe se aude destul de bine dar e FB am si eu unul si..." INCORECT

 

Cm zici tu: "...are 2 tobe se aude destul de bine dar e FB, am si eu unul si...." INCORECT :)

 

Cum zic eu: "...are 2 tobe se aude destul de bine dar e FB.Am si eu unul si..." CORECT

 

 

In fine, n-am chef sa discut pe tema asta 100 de ani, dar vroiam doar sa stii ca am dreptate! :lol:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

 

Cum zic eu: "...are 2 tobe se aude destul de bine dar e FB.Am si eu unul si..." CORECT

 

 

Corectie: Inaintea conjunctiei adversative se pune virgula, tu ai omis-o.

 

...are doua tobe, se aude destul de bine, dar e FB. Am si eu unul si....

...are doua tobe, se aude destul de bine, dar e FB, am si eu unul...

...are doua tobe, se aude destul de bine, dar e FB (am si eu unul...).

 

Toate trei variantele sunt corecte, te asigur. :)

 

Pentru carcotasii care nu agreeaza disputele noastre gramaticale, intelegeti-ne si voi ca a venit frigul si e plictiseala mare.

 

Pentru motocicleta omului, tot respectul. Cea mai buna motocicleta e cea care o ai sub fund. La multi kilometri fara de griji.

Numai bine!

Editat de Jorjel
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...