Sari la conținut

De Ce Teren Si Off-road


Postări Recomandate

  • Răspunsuri 126
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

as veni cu cea mai mare placere dar tocmai mi-am vindut motorul si nu am cu ce iesi......asta pina la sfirsitul saptamanii viitoare cind voi rezolva problema (eventual nu stii ceva bun pina in 1500 euro?)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ma voi nu va lasati deloc cu ideea ca crossul si enduro hard nu polueaza. Ba da, polueaza teribil si deranjeaza enorm animalele, plantele si oamenii care cauta liniste. Nu ma credeti, intrebati orice biolog ecologist, desi e la mintea cocosului. Dar cam cite idei sint in tara asta despre poluare mi-e clar cind unul are impresia ca crengile cazute in apa sint gunoi, poate ca in capul lui curat inseamna sa-i asfalteze locul de pescuit.

Si OT: crengile alea (nu gunoaiele) sint folosite ca suport pentru icre si alte dracii acvatice pe care le maninca pestele, de aia ai tu peste in balta.

Cit despre restul de prostii (mersul in sat cu motorul subturat, tobele racing), tata, n-ati inteles nimic: nu oamenii din sate si orase sint problema, acolo nu mai ai ce proteja, ci natura si oamenii de pe munte. Daca crezi ca tobele alea sint ilegale, de ce nu pui o intrebare la politie si ministerul mediului? Raspunsul vostru la o problema e ca "da ce, mai sint si altii". Da ce, unii fac crime, ce sa-mi pese mie de niste paduri si animale nenorocit acolo? :ph34r: Eu va intreb de stricatul naturii si voi aratati cu degetul al aia cu speed? Care e legatura cu intrebarea? Unde apare scris de mine ca aia sint sau nu sint ok? Si voi chiar vedeti o comparatie intre strada unde oricum e un zgomot infernal si padure unde zgomotul si putoarea ucid? putina logica tovarasi...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Corectati-ma daca gresesc, dar nu cumva enduristii se duc in paduri din dragoste pentru natura? Daca e asa, cum unu care se duce acolo din "dragoste" o poate distruge? Un motor nu polueaza asa de tare ca niste idioti care se duc la picnic, taie ce copaci prin in cale, indiferent daca e puiet sau nu, lasa bidoane si alte reziduri care nu sunt biodegradabile prin poieni...

 

Asta e afirmatia anului...Daca asta inseamna in capul tau dragoste de natura, e grav...vezi sa n-o stringi de git din atita dragoste. Si pantofaru care arunca gunoaie, adre copaci si face chiloiman de se aude de la 5 km in mijlocul padurii tot din dragoste din asta se duce in padure.

Oamenii se duc in padure pentru distractia personala cu motorul. Chestie pe care o inteleg perfect, dar ar trebui facuta cu bun simt in locuri unde impactul e minim.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dupa logica ta, ar trebui interzise si chopperele ca deh, si alea polueaza fonic natura si nu sunt bune..let's all heil street bikes ca alea nu polueaza, merg cu Hidrogen si nu deranjeaza pe nimeni.. :( :ph34r:

E, uite eu n-am apucat sa fac hard-enduro cu motorul ci doar cat mi-a permis bicicleta sa ma duc pe munte din motive obiective, si am considerat ca enduristii d-aia se duc in padure(atentie, ENDURISTII, nu aia care au vitezane si-si iau cate un enduro/cross ca sa fie cul sau mai stiu eu ce), din dragoste pentru natura, sa fie in natura, aer liber bla bla, si ca sa fii total satisfacut, propun sa raspunda Fox, Soso, Pit, DanR, etc cei care chiar se dau pe munte cu "motoretele", sa aflam si niste pareri "competente"

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pe de o parte, este misto sa te dai pe motor cu top-top, este misto sa te plimbi prin poienite, este misto sa urci dealu-n 3 secunde, este marfa sa colinzi muntii stiind ca diseara o sa inoptezi peste 7 piscuri.

 

pe de alta parte, unde apare omu, imediat se strica toata armonia naturala, se umple de gunoaie, de zgomot, de praf, dispare verdele si linistea si se umple de cenusiu si de stres.

 

cu alte cuvinte, placerea de a te da prin munti poate subzista doar atita timp cit nu facem asta prea multi. cit timp raminem o elita, e marfa. daca maine s-ar umple de enduristi, intr-o saptamina ar ramine toti muntii golasi.

 

ce concluzie putem trage ? dati-va cit puteti, si nu mai ziceti la nimeni, ca tot funu e sa fim putini...

 

/me care iubeste natura, si cauta enduro, sa se duca sa se dea, si s-o strice. :ph34r:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ma voi nu va lasati deloc cu ideea ca crossul si enduro hard nu polueaza. Ba da, polueaza teribil si deranjeaza enorm animalele, plantele si oamenii care cauta liniste. Nu ma credeti, intrebati orice biolog ecologist, desi e la mintea cocosului. Dar cam cite idei sint in tara asta despre poluare mi-e clar cind unul are impresia ca crengile cazute in apa sint gunoi, poate ca in capul lui curat inseamna sa-i asfalteze locul de pescuit.

Si OT: crengile alea (nu gunoaiele) sint folosite ca suport pentru icre si alte dracii acvatice pe care le maninca pestele, de aia ai tu peste in balta.

Cit despre restul de prostii (mersul in sat cu motorul subturat, tobele racing), tata, n-ati inteles nimic: nu oamenii din sate si orase sint problema, acolo nu mai ai ce proteja, ci natura si oamenii de pe munte. Daca crezi ca tobele alea sint ilegale, de ce nu pui o intrebare la politie si ministerul mediului? Raspunsul vostru la o problema e ca "da ce, mai sint si altii". Da ce, unii fac crime, ce sa-mi pese mie de niste paduri si animale nenorocit acolo? :ph34r: Eu va intreb de stricatul naturii si voi aratati cu degetul al aia cu speed? Care e legatura cu intrebarea? Unde apare scris de mine ca aia sint sau nu sint ok? Si voi chiar vedeti o comparatie intre strada unde oricum e un zgomot infernal si padure unde zgomotul si putoarea ucid? putina logica  tovarasi...

deja ai intrat pe felia mea nene vrajitor.pastravul depune icrele toamna, pe zone de prundish si pietrish mai mare, nicdecum pe craci.barajele "naturale" de care spuneam s au format prin bunavointza unor oameni care s au gandit ca arborii de pe marginea raurilor nu isi au rostul intr un context economic sanatos.aceste opritori ingradesc migraţia puietului in zone mai joase, unde isi duce primele etape din viaţa, coborand din paraie si torente.de asemeni, prezinta pericolul unei viituri, deoarece sunt un loc ideal unde alte gunoaie se pot bloca la o ploaie mai mare.

crede ma, domnule cu mintea limpede, sunt mai constient de distrugerile ce au loc in jurul meu zi de zi, decat ai fost tu vreodata.nu mai tarziu de sambata, am fost la pescuit si am prisn 8 pastravi, totzi sub limita legala de 20 cm.i am eliberat.catzi dintre pescarii (de munte sau nu) pot spune ca au dat drumul pestilor sub standard??

cat despre oamenii din sate, sunt si ei parte din problema, dar se pare ca tu esti cel care nu a intzeles nimic.trebuie sa te gandesti totusi ca in cea mai mare parte a timpului, motocicletele merg pe poteci deja facute de om, in special de pantofarul "neinvaziv" de care ne spui ca e mai ecologic.

Nu cred ca am sugerat ca o justificare ideea unor "crime ecologice" facute de altzii.Nici nu am spus ca enduro si crossul nu polueaza.Ba polueaza, dar nu cred ca e kiar asha de tragic cum sugerezi tu, mai ales ca nu cred ca te ai simtzit obligat sa strangi dupa enduristi mizeria, sau sa mergi sa platezi puietzi in locul celor distrushi de noi.

@ bhairava.....mare adevar ai grait, eu am incercat(si pana acum am reushit) sa nu aduc pe nimeni prin zonele in care merg eu.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cel mai important lucru este o disciplina de fier... eu ii duc pe baieti, si respectam toate regulile bunului simt... ii respectam pe oamenii de la sate, ii respectam pe vanatori (ma interesez tot timpul unde si ce se vaneaza...) respectam natura... nu ne batem joc. de 14 ani umblam fara probleme si reclamatii...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Enduro pe munte nu este neaparat competitie; eu zic ca este un mijloc de a descoperi, explora etc.

 

Eu de ex. obisnuiesc sa merg printr-o padure de langa Iasi; dar de cand s-a deschis o exploatare forestiera intensiva in zona peisajul e jalnic

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Iar daca intr-adevar ne preocupa ecologia, toata lumea sa-si vanda motoarele si sa-si ia biciclete; in fond si la urma urmei pentru 99% din bikeri motorul este "just for fun" si nu pentru mers la serviciu sau piata. Folositi cu incredere transportul in comun electric ca e ecologic etc etc

 

Off topic: Parerea mea este ca tonul Vrajitorului este prea dur vis a vis de confratii enduristi.

Arealul de padure pe care enduristii il pot deranja este destul de limitat atat ca durata in timp cat si ca intindere.

 

Pe de alta parte simpatizez cu Green Pace si mi-ar place sa faca si la noi in tara actiuni ample.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am vazut pana unde merge si paranoia! credeam ca numai in elvetia e lumea dusa cu capul ! dar vai , e molipsitoare! Vrajitoru din ...oz ! bun exemplu.

Hai sa vedem ce faci tu pt natura pe care spui ca "nemernicii" de enduristi o polueaza . Fonic! ha ha ha ! Ai fost la actiuni organizate de ex in zona balea lac pt strangerea mizeriei lasata de turistii nepoluanti ? sau pe la sambata? si iti mai dau 1000 de exemple! nu cred! in schimb erau ceva austrieci veniti cu enduroaicele alea poluante , care strangeau saci intregi de jeg.

Daca vrei doar sa vorbesti asa la misto doar sa te afli in treaba e perfect.

 

Motocicletele despre care vorbim au grad mic de poluare. si asta e simplu de vazut (statistici de pe net , ca sa zic asa).

Mergi matale si fa crize pe la primariile oraselor , primarii care permit orice atat timp cat cineva plateste. (defrisari , constructii in zone verzi etc.) sau stai cu parul pe carca idiotilor care merg la padure sa faca mici si lasa toate pungile peturile etc pe acolo .

Pe noi astia care speriem animalele incearca sa ne scutesti. ok? Friends ?

 

:ph34r: :(

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da ma, elvetienii sint dusi cu capul si romanii destepti de aia romania e ce e si elvetia cu totul altceva. De aia vorbim de simbolul civilizatiei oriunde in lume si de cea mai nenorocita tara din europa ca noi sintem destepti si aia prosti.

Dar, sa nu-ti vina sa crezi, sint chiar de acord ca elvetienii sint putin exagerati. dar prefer de o mie de ori genul ala de exagerare decit asta a noastra.

 

v-twin: tu chiar ai o problema la creier daca nu faci diferenta intre choppere care merge pe STRADA ma, nu in mijlocul muntelui si o dihanie de 2T in mijlocul fagarasului (nu ma refer la bilea ca si aia e sacrificata, fiind accesibila). Asta nu inseamna ca nu e problema si cu chopperele (mult mai mica), dar sintem in alta sectiune. Cit despre paralela motocicleta-bicicleta, m-ai spart.

 

soso: scuze, nu am dedus din primul mesaj ca era vorba de pastrav. Oricum e tangetial cu scopul discutiei noastre.

 

Atitudinea unora din voi fata de natura e exprimata aici cel mai bine:

 

eu ii duc pe baieti, si respectam toate regulile bunului simt... ii respectam pe oamenii de la sate, ii respectam pe vanatori (ma interesez tot timpul unde si ce se vaneaza...) respectam natura...

 

Confuzia intre oamenii de la sate si "natura" e numai prima problema.

A doua e ca vinatorii sint cei care distrug natura. Si ei pretind ca tot din dragoste, ca doar isi strica daciile in coclauri si urca pe munti, cu efort. Si chiar daca vinatorii ar aduna gunoiul de la Bilea, tot n-ar schimba nimic. Dintre motor si vinatori, pe bune ca prefer motorul.

Pot sa-mi explici si mie (logic, daca se poate) care e legatura intre natura si oamenii de la sate si vinatorii repectati de tine?

 

PS: A, si va rog tineti minte ca nu considel "evil" orice tip de enduro, ci numai cel care ajunge departe de drumuri, fie ele forestiere, si zonele batute. O moto de 2T agraveaza problema.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:( Hai vrajitorule ca ne ai vrajit destul si discutiile nu o sa aiba sfirsit ........putem continua pina la nesfirsit.....ba ca ai probleme cu tobele racing,ba cu hard enduro,ba 2t..........de fapt tu ai o singura problema si asta cu capul :( esti enorm de prost asa ca ....laaassaneeeee :ph34r:
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vrajitorule, tu nu stii de fapt cum e treaba cu enduro. Chiar daca am vrea noi sa mergem in locuri virgine, te anunt ca de fapt NU SE POATE. Enduro, chiar si hard-enduro, de fapt tot pe drumuri are loc. Drumuri grele da, de munte, pe unde merge numai calul, uneori caruta, sau tractoarele forestiere (TAF-uri), uneori simple poteci, dar totusi DRUMURI. Rar, foarte, foarte rar se intampla sa parasim poteca si sa o luam pe iarba (eu personal evit cat pot).

 

Pe urma, 2T-uri sunt destul de putine la enduro, majoritatea sunt 4T cu tobe normale, deci gazele si zgomotul sunt totusi la un nivel... sa zicem suportabil.

 

Iar in cele din urma, suntem totusi foarte putini, raportat la cantitatea (imensa) de drumeaguri din tara. Trecerile succesive pe acelasi traseu sunt rare, cred ca de cele mai multe ori cam o data pe an, deci natura are timp sa se refaca.

 

Dintr-un post al meu mai vechi:

Eu la fiecare iesire am strans in rucsac sticle de plastic lasate de picnic-ari si "excursionisti" pe peste tot.

 

In rest... da, am tulburat apa unor paraiashe, am rasturnat niste pietre de pe poteca, am speriat o caprioara, am imprastiat vreo doua baligi, am involburat frunzele moarte in padure, am furat zumzetul insectelor si am stricat susurul izvoarelor.

 

Mea culpa.

Sincer, chiar daca sunt ecologist de felul meu, cred ca ceea ce facem noi este un rau acceptabil, cata vreme ramane in limitele de mai sus si nu e prea des.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dragos & Co... cred ca ne irosim literele de pomana... iar cu elvetienii... du-te baiete si traieste intre ei cateva luni... cunoaste-i si nu te excita asa de iute... in frumoasa enclava elvetie... ii cunosc mult prea bine... entuziasmul tau il aveam cam la 14 ani...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cum a zis si fox , nu are rost sa ii explicam atata lu asta ca e bou :( si tot nu intelege :(

 

Eu propun ca un moderator sa inchida acest topic :( .

 

 

norok enduristilor :( :ph34r:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mai baieti, chiar daca sunt in aceeasi tabara cu voi, trebuie sa va spun ca jigniti omul inutil.

 

E liber sa aiba o parere, ORICE parere, si daca parerea lui difera de a mea, asta nu inseamna ca e "un bou".

 

Trebuie sa observ ca parerea lui are sens, pe alocuri are dreptate. Unii dintre noi in loc sa vina cu argumente, au adoptat o pozitie defensiv-belicoasa, de genul: Da ce' ? Altii fac mult mai rau!"

 

Ceea ce nu este un argument...

 

Adevarul este ca activitatea noastra are in mod categoric un oarecare impact negativ asupra mediului. Ca de altfel aproape toate activitatile umane. Mai departe tine doar de noi sa facem in asa fel incat acest impact sa fie cat mai mic.

 

Ar trebui sa ne mai dezvoltam si noi spiritual, sa invatam sa acceptam faptul ca oamenii au dreptul sa aiba pareri contrare cu ale noastre si sa-i acceptam asa cum sunt, fara sa-i jignim. Jignirea nu aduce nimic bun (in afara de satisfacerea propriului orgoliu - "mama, ce i-am facut!"), el va pleca cu o parere de kko despre noi ("da-i dreq de prosti!") si noi vom ignora cu nesimtire faptul ca activitatea noastra s-ar putea sa deranjeze...

 

Ce folos??

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

parerea omului are sens prin multe locuri, si trebuie respectata, chiar daca nu suntetzi de acord cu ea.din pacate, realitatea e mult mai complexa decat se poate vedea la o scurta analiza, si este de datoria fiecaruia, endurist sau nu , sa aiba grija de natura, in genera sa aiba bun simtz.pt mine subiectul e incheiat :ph34r:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

din pacate in tara nu sunt gume pe 17. Azi am fost la Cj la Autoland si mi s-a spus acolo ca nu sunt.Numai la comanda...

:ph34r: :(

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Chemtraders - importator Mitas

410 07 50

0724 550 080 - octavian negreascu

 

mai aduce mitas si cornel trica de la motoadventure - 0722 343 912

 

Suna-l pe octavian :ph34r:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

uite aici faza de ras ( sau de plans )

Toti am trecut pe langa noroi , el a venit tare din spate sa ne prinda si nu a mai ocolit, a zis ca trece prin balta :ph34r:

 

.... si uite cum a ramas intepenit :(

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...