Sari la conținut

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 220
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

In Sibiu nu se mai poate face ITP pe Livezii din cauza ca a plecat Emil, singurul atestat de acolo. Ramane doar Dacia service de la Medias, cu un biker de nadejde si eventual RAR-ul.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

statia e aproape ca si montata si nu va mai face-ti probleme itp-ri o sa aveti unde face.... putina rabdare .....



In Sibiu nu se mai poate face ITP pe Livezii din cauza ca a plecat Emil, singurul atestat de acolo. Ramane doar Dacia service de la Medias, cu un biker de nadejde si eventual RAR-ul.

Talmaciu 2 se dechide curand !!! am postat mai sus ..tot Emil este Inspector :blbl:

Editat de WildRider
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...

`naziua ... am si eu o nelamurire. Vreau sa-mi schimb (cu totul) motorul la mobra mea si am tot auzit fel si fel de variante cum ca mi-ar trebui nustiu ce hartii (contract de vanzare cumparare, factura, acte de provenienta, etc.) cu motorul achiziionat altfel nu primesc ITP-ul. Altcineva cu "cunostiinte" directe la RAR mi-a zis ca n-as avea nevoie de nici o hartie ... nu stiu ce sa mai cred.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dacă se înlocuieşte motorul unui autovehicul, este necesară prezentarea la Registrul Auto Roman pentru efectuarea modificării cărţii de identitate. Cel mai simplu este să se monteze un motor identic cu cel anterior, adică unul care are acelaşi cod motor cu cel menţionat în cartea de identitate. În acest caz la R.A.R. se verifică doar aspecte legate de fixarea noului motor, dacă au fost păstrate elementele pentru reducerea poluării (catalizator, sonda lambda etc.) şi se realizează testul de poluare specific unei inspecţii tehnice. Dacă se montează un motor diferit, autovehiculul va fi reomologat, iar în cazurile în care noul motor are performanţe mult diferite faţă de cel iniţial (putere mai mare, configuraţie diferită care presupune reamplasarea suporţilor motorului etc.) se efectuează probe specifice în cadrul Laboratorului de încercări pentru securitate rutieră al R.A.R., inclusiv cele legate de stabilirea normei de poluare a vehiculului, în noua configuraţie.

Menţionăm că modificările vehiculelor înmatriculate în România ce determina omologarea acestora se pot efectua numai în ateliere specializate, autorizate conform legislaţiei în vigoare. Lista de ateliere autorizate le găsiţi la sediul oricărei reprezentanţe R.A.R. sau la adresa www.rarom.ro.

 

____________

Actele necesare sunt:
- act identitate deţinător vehicul;
- cerere activitate R.A.R. (cererea se va completa olograf de către solicitant pe propria sa răspundere, va fi semnată în prezenţa angajatului R.A.R. care efectuează prestaţia);
- carte de identitate vehicul;
- adeverinţa din partea atelierului autorizat care a efectuat înlocuirea motorului.

Informaţii suplimentare se pot obţine la tel.: 021 318.17.30

Editat de SSb_484
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

`naziua ... am si eu o nelamurire. Vreau sa-mi schimb (cu totul) motorul la mobra mea si am tot auzit fel si fel de variante cum ca mi-ar trebui nustiu ce hartii (contract de vanzare cumparare, factura, acte de provenienta, etc.) cu motorul achiziionat altfel nu primesc ITP-ul. Altcineva cu "cunostiinte" directe la RAR mi-a zis ca n-as avea nevoie de nici o hartie ... nu stiu ce sa mai cred.

La motociclete este mult mai simplu daca schimbi cu acelas tip de motor. Mergi frumos la registrul si ti-l trece in carte. Cu actele mentionate mai sus de colegu``, din cate stiu eu pana acum nu trebuie sa fie montat intr-un service autorizat, doar la moto vorbesc. La autovehicole e alta poveste....deoarece acolo se fac si noxe...cu norme de poluare..bla bla bla ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La motociclete este mult mai simplu daca schimbi cu acelas tip de motor. Mergi frumos la registrul si ti-l trece in carte. Cu actele mentionate mai sus de colegu``, din cate stiu eu pana acum nu trebuie sa fie montat intr-un service autorizat, doar la moto vorbesc. La autovehicole e alta poveste....deoarece acolo se fac si noxe...cu norme de poluare..bla bla bla ;)

E bine de stiut ca n-am nevoie de nici un act de la cel care am cumparat motorul pt ca nu am facut deoarece m-am bazat pe faptul ca nu-mi vor trebui.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

statia e aproape ca si montata si nu va mai face-ti probleme itp-ri o sa aveti unde face.... putina rabdare .....

 

Talmaciu 2 se dechide curand !!! am postat mai sus ..tot Emil este Inspector :blbl:

 

Salut,

 

Aveti noutati despre Talmaciu 2, sau alt loc in care se poate face ITP pt motor (exceptand RAR)?

 

Merci.

Editat de liviucn
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu uitati actele de care aveti nevoie: Cartea de identitate, talon si asigurare!

un pret ne poti spune ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

da pt ce-i fute grija daca am asigurare sau nu? ca eu veneam DOAR pt ITP

Acelea sunt actele cu care trebuie sa te prezinti la ITP, ca sa se poate face ITP-ul...Ce ma f...pe mine de asigurare :) Chiar nimic...Aceste acte ma obliga Registru Auto Roman sa le verific ... Daca ai vreo reclamatie chiar te rog sa mergi la ei.

Si daca imi aduc bine aminte mai ai si ceva probleme si tot pe tine te deranjeaza sa ai macar actele in regula :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

multumim frumos nea"Emile tre sa trec si eu numa sa stea ploaia asta :(

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...