Sari la conținut

Esapamentu' Revine


Postări Recomandate

Am revenit cu tevile de esapament. Le-am desfacut ca sa le curat si eu, si cand am vazut ce era inauntru m-am speriat. NU ca mizerie ci cum aratau piesele montate in interior. In sfarsit; le-am pus eu cap la cap si am facut o schema. Prin toate piesele trece piesa 1 (axul acela) care la capat are un filet. Pe acesta se insurubeaza o piulita ca sa fixeze ansamblul. Peste aceasta vine un arc care tine piesa 5 separata de ansamblu. Acum va intreb pe voi:: intre fiecare dintre piese 1-2, 2-3, 3-4 exista niste inele din metal, mai exact niste discuri. Intre aceste discuri intrau niste garniture care s-au rupt cand am demontat ansamblul. Stie cineva din ce erau acele garniture si unde se pot gasi? Pot monta teava la loc fara ele? Eu cred ca erau din ceva amestecat cu azbest. Cred doar. Si daca cineva stie ca ordinea in care le-am pus eu nu e corecta sa ma anunte si pe mine sa nu mor prost. multam

post-42-1086104571_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Peste aceasta vine un arc care tine piesa 5 separata de ansamblu.

Arc?! Eu nu am nici un arc acolo :ph34r: Nu prea vad cum le-ar tine departate, pentru ca daca nu strangi bine surubelul de pe capac zdrangane alea in toba. Pana sa pun o contrapiulita, mie mi se desfacea tot timpul, de la vibratii...

 

In orice caz, poti sa le pui la loc fara garnituri, doar ca o sa faci galagie mai mare. Mie de exemplu imi lipseste un capacel si sunt sitele cazute gramada in toba din dreapta :(

 

Pe de alta parte, daca cineva stie din ce se pot face garniturile alea, as fi si eu recunoscator.

 

Si daca cineva stie ca ordinea in care le-am pus eu nu e corecta sa ma anunte si pe mine sa nu mor prost.

 

Daca te uiti cu atentie la bucatele, o sa vezi ca au o oarecare conicitate, si poti sa deduci ordinea lor corecta dupa regula "cu varful in sus" :(

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pai atunci cum stau fixe in toba daca nu au nici un element care sa le tina acolo. Arcul cred ca era pe post de impingator. impingea ansamblul in toba spre coturi pana cand acestea nu se mai miscau. iau in partea cealalta arcul se expanda si impingea capacul de la toba (tulumba aia) care se prinde printr-un surubel de teava. nu e corect? la tine cum sta atunci ansamblul fara sa se miste?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nici eu nu am vazut vre-un arc in ansamblul sitelor la jawa 634 sau la 638(TS).Garniturile pot fi facute usor cu cuterul din clingherit de 1mm, io unul nu m-am obosit sa le mai fac.Fara garniturile alea e posibil sa zdrangane elementele,dar la fel de bine e posibil sa nu. :ph34r: Pe capatul axului e obligatoriu contrapiulita, sau folosesti o singura piulita autoblocanta.

 

Ordinea elementelor o deduci de aici:

post-42-1086155807_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pai atunci cum stau fixe in toba daca nu au nici un element care sa le tina acolo.

In toba din dreapta nu stau fixe. Sunt cazute gramada inauntru :ph34r:

 

la tine cum sta atunci ansamblul fara sa se miste?

In mod normal, cam asa: prima sectiune a sitelor (capatul dinspre cot) arata ca o ciuperca, de care e prins un ax lung cu filet in capat. Pe axul asta se insira toate sitele, ca margelele pe ata :( Ordinea lor e simplu de dibuit, ti-am zis, sitele au forma de trunchi de con, si te poti uita daca se imbina in ordinea "naturala". Filetul axului iese prin capac. Piulita pe care o pui (deasupra capacului) strange sitele intre ele pe ax. Deci daca desfaci suruburile care prind capacul pe toba si il tragi pe asta afara, il tragi cu tot cu site.

 

De-aia ma miram ca ai arc acolo, eu daca nu strang piulita aia bine-bine (si ii pun si contrapiulita) se desface dupa 20km de la vibratii. Asta se intampla la 638, s-ar putea ca la tine sa nu fie fix la fel si de-aia sa nu ne intelegem, ca mie mi se pare simplu...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Hm, mai am o idee. In afara de elementul 5 din poza ta, care intra in toba, mai e un capacel, care vine deasupra. Il ai ? Ca daca nu (cum imi lipseste si mie unul), de-aia nu ne intelegem. Poti sa folosesti o tija de aluminiu ceva mai mica de 1cm latime, care sa vina peste elementul 5, pe care sa pui piulita ca sa strangi sitele pe ax. Scuze de desen, nu ma prea pricep :ph34r:

post-42-1086166314_thumb.gif

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...