Sari la conținut

Cine Vrea Anul Acesta Vacanta In Kroatia?


newbraveworld_99
 Share

Postări Recomandate

Vreau sa fac un tur anul acesta prin Croatia cu motorul. Nimic planificat, ma urc pe motor si dai inainte sa vad ce are Croatia de oferit. Maxim 5 motoare, data inca nu e fixa, in functie de timpul meu liber si cum ne intelegem. Dorinta mea ar fi fie prin iunie la inceputul sezonului ca sa imi intru in mana. Costuri prevazute pentru excursie cam 1000 Euro, cazare la pensiuni sau cort, mancare de la supermarchet si/sau restaurant. Daca e cineva din zona interesat sa vina il astept cu propuneri.

Multumesc anticipat

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...

eu cred ca merg in iunie in croatia, impreuna cu un alt adventure rider. evident tot cu cortul, peisajele si traseele off road de acolo sunt superbe.

 

poate poate ne intalnim... ca doar nu or fi multe GPZ-uri cu nr de RO pe acolo.

 

bafta

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu cred ca merg in iunie in croatia, impreuna cu un alt adventure rider. evident tot cu cortul, peisajele si traseele off road de acolo sunt superbe.

 

poate poate ne intalnim... ca doar nu or fi multe GPZ-uri cu nr de RO pe acolo.

 

bafta

 

si io vreau sa merg in croatia anul asta dar in adoua jumatate a lunii august :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am fost eu anul trecut prin aug-sept in croatia... dar cu loganul. superba tara.

am mers cam prin toata croatia, ca nu am stat mai mult de 2 zile intr-un loc, singura zona pe unde nu am trecut a fost zagrebul, si zona de la granita cu slovenia.

 

daca aveti intrebari, si va pot ajuta, intrebati-ma... :cheers:

 

pana una alta, uitati-va la niste poze pe care le-am facut pe acolo:

http://picasaweb.google.com/emu.pics/Hrvatska

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cu toate ca circul relativ mult prin europa nu m-as incumeta sa plec singur pe motor in croatia. nu poti stii niciodata ce sa poate intampla si in afara de asta cred ca mersul pe motor nu are nici un farmec singur.

 

CHIAR NU ESTE NICI UN AVENTURIER CARE AR DORI SA VINA IN PERIOADA IN CARE VREAU SA MERG SI EU?

 

ma multumesc si cu un singur negru mititel cu care sa cutreier amar de tara.

 

 

hai fratilor curaj!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am fost eu anul trecut prin aug-sept in croatia... dar cu loganul. superba tara.

am mers cam prin toata croatia, ca nu am stat mai mult de 2 zile intr-un loc, singura zona pe unde nu am trecut a fost zagrebul, si zona de la granita cu slovenia.

 

daca aveti intrebari, si va pot ajuta, intrebati-ma... :ok:

 

pana una alta, uitati-va la niste poze pe care le-am facut pe acolo:

http://picasaweb.google.com/emu.pics/Hrvatska

 

 

super poze-super tara...cum e vremea pe acolo in perioada aia?drumurile?plajele?

preturi?

prin zona P.ula-Medulin ai fost?cum e?

 

B.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...

eu cred ca merg in iunie in croatia, impreuna cu un alt adventure rider. evident tot cu cortul, peisajele si traseele off road de acolo sunt superbe.

 

poate poate ne intalnim... ca doar nu or fi multe GPZ-uri cu nr de RO pe acolo.

 

bafta

 

Si eu voi fi prin Croatia in perioada 22-28 iunie. Noi vom fi 3 motoare, traseu Austria - Italia - Croatia, vre-o 3000 km in total.

@Matei: de unde fac rost de un sticker ADV ?

 

Dan

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

hehhehehehheheh... yep.... 3 motoare.. un pegaso, un v-strom 650 shi un africa twin...

 

poate ne inlalnim pe acolo newbraveworld_99.... :cheers: daca ajungi in perioada 22-28 iunie, potzi sa incerci sa trimitzi un sms sau sa suni la 0724/528369... shi poate ne intalnim... :cheers:

 

DDC

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

super poze-super tara...cum e vremea pe acolo in perioada aia?drumurile?plajele?

preturi?

prin zona P.ula-Medulin ai fost?cum e?

 

B.

 

asa... sa o iau pe rand...

vremea: eu am fost cam de pe 25 aug pana pe 5 sept. a fost frumos in general, dupa cum se vede si din poze, a plouat o zi in Dubrovnik, in sudul extrem al Croatiei, oricum, din 12 zile, sa zicem ca 3-4 au fost innourate...

 

drumurile: sunt foarte bune, mai bune decat in Ungaria. Autostrazile sunt cam scumputze, se plateste la nr de kilometri, iei o cartela la intrarea pe autostrada, si ti-o taxeaza la iesire. Daca te grabesti, merita autostrada, daca nu, sunt drumuri europene care sunt foarte bune, peisaje foarte faine, doar ca sunt cu 1 banda pe sens.

 

plajele: Marea majoritate sunt cu pietris/prundis, desi am auzit ca prin insula Krk ar fi si nisip. Daca nu iti iei espadrile de inotat, trebuie sa mergi mai cu grija prin apa. Apa e de o claritate de nu-ti vine sa crezi. La 2m adancime se vede fundul foarte clar. Zici ca inoti in piscina sau acvariu. Plus ca inoata pestisorii langa tine in apa... :cheers: Meduze sau alge sau viermisori n-am intalnit niciodatam desi m-am balacit in fiecare zi pe alta plaja.

 

preturi: Cazarea era intre 30-40 Eur pe noapte, desi zice-se ca daca ai "negociation skills" o scoti si pe la 20-25. Peste tot gasesti tablite sau anunturi cu Sobe (camere), Apartmani (se intelege, nu?), sau traducerile in diverse limbi. Noi am stat in Apartmani-uri in general. Adica living cu o zona de bucatarie (chiuveta, frigider, aragaz, hota, vase, tacamuri) + baie + dormitor. Poti sta si 4 persoane cu 40 de eur pe noapte, si zic ca e foate bine... Mancarea. Preturi comparabile cu cele de la restaurantele din Bucuresti. Poate o idee mai mari in anumite zone mai cautate de turisti. Terase, pizzerii, restaurante, la tot pasul.

 

Iar despre P.ula, am fost in ultima zi acolo, nu am apucat sa vizitez foarte mult din peninsula Istra cum ne planificasem, dar cat am vazut, a fost foarte fain... am mai fi stat vreo 2 zile, dar am avut o problema cu Loganul, ca facusem un accident si mi-a carpit la un service articulatiile pe fata stanga. Nu mai pleca decat impinsa, si mergeam cu maxim 70-80, ca erau dezaliniate rotile fata, si era tare subreda directia :lol:

 

Accidentul l-am facut pt ca iesisem de pe drumurile europene, si intrasem pe unele nationale, care sunt bune, dar foarte inguste. La iesirea dintr-o curba, m-am pupat cu un berlingo sloven care venea din fata. Drumul era lat cat masinile noastre puse una langa alta, si nu mergeam nici eu nici el chiar cu roata dreapta pe marginea drumului :crack:... asa ca imimentin recoandarea sa nu folositi decat drumurile europene, sau sa mergeti incet si cu grija... :cheers:

 

Daca mai ai intrebari, pune-le aici, dar da-mi si o notificare pe PM, sa stiu sa mai verific topicul :cheers:

 

Oricum, una peste alta, daca nu esti fan "all-inclusive", si vrei sa te plimbi si sa vizitezi, si sa iti faci singur programul, te asigur ca nu te plictisesti in Croatia, si nici nu dai o caruta de bani.

Editat de smar2
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...