Sari la conținut

Bobine De Inductie


Postări Recomandate

Ce rezistenta omica au in general si daca se poate monta o aprindere tranzistoritata de tip (vezi mai jos) pe astfel de bobine ....( cu dubla fisa )

 

 

Aprindere tranzistorizata - Tens de lucru 14Vcc/ +/- 0.5Vcc,( garantat de la 8Vcc la 18vcc ), Temperatura ambianta de lucru -35°C/+90°C, turatia de lucru a motorului 30 rot /min , pina la 12000 rot /min ( motor cu 4 cilindri in 4 timpi). Protectie totala impotriva apei si umiditatii. Rezistenta ohmica minima a primarului bobinei de inductie =3 ohmi ( Totala la bobinele de inductie cu rezistenta aditionala), Led control care indica starea ( pozitia ) platinelor , respectiv lumineaza cind platina este in pozitia inchis

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Trebuie sa fie neaparat de la o aprindere tip TCI (tranzistorizata). In rest nu conteaza prea mult rezistenta, pentru ca majoritatea sint asemanatoare, la 2-4 Ohmi. Concret, la mine primarul are intre 2,38 - 3,22 Ohmi, secundarul 12-18 KOhmi.

 

Cu aprinderile CDI treaba este total diferita, asa ca ai grija ce iei.

 

Am folosit la Nipru o bobina dubla + aprindere electronica, fara probleme.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am japoneza fara aprindere CDI cu 2 platine ca la jupiter si vreau sa scap de inpuscat platine aiurea .vreau sa stiu daca mere cum mergea si la IJ cu aprindere de Dacia

post-5473-1173097180_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Merge fara probleme...

 

Aprinderea aia din poza e buna.

 

Problema e ca daca ai 2 platine, ar trebui 2 aprinderi si 2 bobine. Niprul are doar o platina si bobina da 2 scintei in acelasi timp, dar poate la tine decalajul intre cilindri nu este de 360 de grade....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu ma interesa dechit daca rezista pe bobinele de japoneze ca cica astea au rezistenta omica mai mare (asa mi-a zis cineva )Am 2 bobine duble si stiu ca trebuiesc 2 aprinderi da sa nu le cumpar dejaba .Mersi si te anunt cum au mers.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

De rezistat rezista nu-i problema.

Si eu am la motocicleta exact situatia ta( 4 cil 4 timpi 2 platini 2 bobine duble) . am luat 2 aprinderi de dacia ( nu ca aia din poza , altfel) le-am montat dar am fost f dezamagit . Mi s-a defectat una mecanic, adica de la vibratii presupun s-a rupt un picior de la o rezistenta. Cand am desfacut-o ca sa o repar am constatat ca era facuta cu un tranzistor cu performante slabe. In ture nu mergea calumea facea figuri. Pana la urma mi-am facut eu o aprindere dubla cu tranzistori specializati si merge f. bine

Totusi am inteles ca aprinderile alea rosii cu led ar fi mai bune decat cele pe care le-am luat eu.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...