Sari la conținut

Zona Titan: Balta Alba, Dristor, Sector 3


Alexxa
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 12,3k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Am si eu o propunere....avetzi destul timp de gandire si aranjare a programului de lucru sau a concediului,dupa situatie,asa k analizati si cugetati... /index.php?...t=0&start=0

 

cu putin noroc poate o sa va urmez si eu pe cei care se vor gandi sa participe...asta dak iau permisul...dar sa gandim pozitiv ;) ride safe :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:cheers: nuuu, vreau si eu la intrunire...fi'ar el de noroc sa fie...;)

vineri in principiu o rezolvam...la breaza ai grija mai intai de u ,fate bine si dupa gandeste-te la intalniri de genul asta...take care

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am si eu o propunere....avetzi destul timp de gandire si aranjare a programului de lucru sau a concediului,dupa situatie,asa k analizati si cugetati... /index.php?...t=0&start=0

 

cu putin noroc poate o sa va urmez si eu pe cei care se vor gandi sa participe...asta dak iau permisul...dar sa gandim pozitiv :) ride safe :cheers:

sau... /index.php?...t=0&start=0 unde se strang mai multe voturi..acolo mergem... ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

UOTE (ovy_d @ Aug 13 2008, 02:50 PM) *

Am si eu o propunere....avetzi destul timp de gandire si aranjare a programului de lucru sau a concediului,dupa situatie,asa k analizati si cugetati... /index.php?...t=0&start=0

 

cu putin noroc poate o sa va urmez si eu pe cei care se vor gandi sa participe...asta dak iau permisul...dar sa gandim pozitiv bigstar.gif ride safe friday.gif

sau... /index.php?...t=0&start=0 unde se strang mai multe voturi..acolo mergem... :cheers:

 

eu daca merg, merg la breaza.

sunt cam 75% sanse sa merg...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Din pacate nu pot ajunge vineri la intrunire din mai multe motive, dar cel mai mare e pentru ca voi fi plecata la Hunedoara. In rest, Stefan: pai am piciorul imobilizat dupa un mic accident, pasagera cu un prieten. Dar e totul ok.

Distractie placuta si sa faceti poze!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Toti cei care nu aveti o experienta de minim 2 ani de categoria A si mergeti cu un motor cu o capacitate mai mare de 125 cc sunteti pasibili de dosar penal fiindca legea spune ca e ca si cum nu ai avea carnet.Am patit-o eu ieri,m-au oprit pe trafic greu pe motiv ca am trecut 2 semafoare pe rosu(am trecut doar unul pe galben)si ca nu am vrut sa opresc la semnalele acustice,ba mai mult ca am vrut sa fug.Cand au vazut ca am carnet de 2 luni si ca merg pe un gsxr de 600cc si 120cp au vrut sa-mi faca dosar penal,fiindca nu aveau cum sa-mi dea amenda sau vre-o alta sanctiune au trebuit sa-mi dea drumul( baieti de treaba).

Iata cum suna legea:

 

Incepator

 

 

Group: Membru

Posts: 175

Joined: 7-January 06

Member No.: 8.346

Numar: de GJ

 

 

 

Art. 55 ...

(2) Posesorul permisului de conducere pentru categoria A are dreptul sa conduca o motocicleta cu o putere care depaseste 25 kW sau un raport putere/greutate care depaseste 0,16 kW/kg ori o motocicleta cu atas cu un raport putere/greutate care depaseste 0,16 kW/kg, numai daca are o experienta de minimum 2 ani pe o motocicleta cu specificatii tehnice inferioare sau daca persoana are 21 de ani si promoveaza un test specific de cunostinte si comportament

 

Inca nu am reusit sa aflu ce e si unde se da acel ''test specific de cunostinte si comportament'',va rog daca stiti careva sa ma ajutati cu informatii.Multumesc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Se stia numai dar pana acum nu am mai auzit sa comenteze la chestii d-astea ! Si ce...daca ai 21 de ani sau mai mult nu e nici o problema....

Editat de Nyt
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Toti cei care nu aveti o experienta de minim 2 ani de categoria A si mergeti cu un motor cu o capacitate mai mare de 125 cc sunteti pasibili de dosar penal fiindca legea spune ca e ca si cum nu ai avea carnet.Am patit-o eu ieri,m-au oprit pe trafic greu pe motiv ca am trecut 2 semafoare pe rosu(am trecut doar unul pe galben)si ca nu am vrut sa opresc la semnalele acustice,ba mai mult ca am vrut sa fug.Cand au vazut ca am carnet de 2 luni si ca merg pe un gsxr de 600cc si 120cp au vrut sa-mi faca dosar penal,fiindca nu aveau cum sa-mi dea amenda sau vre-o alta sanctiune au trebuit sa-mi dea drumul( baieti de treaba).

Iata cum suna legea:

 

Incepator

 

 

Group: Membru

Posts: 175

Joined: 7-January 06

Member No.: 8.346

Numar: de GJ

 

 

 

Art. 55 ...

(2) Posesorul permisului de conducere pentru categoria A are dreptul sa conduca o motocicleta cu o putere care depaseste 25 kW sau un raport putere/greutate care depaseste 0,16 kW/kg ori o motocicleta cu atas cu un raport putere/greutate care depaseste 0,16 kW/kg, numai daca are o experienta de minimum 2 ani pe o motocicleta cu specificatii tehnice inferioare sau daca persoana are 21 de ani si promoveaza un test specific de cunostinte si comportament

 

Inca nu am reusit sa aflu ce e si unde se da acel ''test specific de cunostinte si comportament'',va rog daca stiti careva sa ma ajutati cu informatii.Multumesc.

 

spune legea " experienta minima 2 ani "? cred ca este "vechime" , ai carnet de 2 ani dar cum dovedesti ca ai condus tot acest timp ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da tre sa ai 21 de ani si sa fii atestat cu acel test la:(o sa scriu cum se aude) RE A RE, habar nu am ce inseamna,daca stiti...

In legatura cu experienta minim 2 ani,da, de fapt se refera la vechime,mai exact stau cu permisul in buzunar 2 ani si dupa 2 ani imi iau BUSA.Legea in Romania e de tot rahatul.Da la masini de ce nu e la fel?(ce intrebare!)

 

Se stia numai dar pana acum nu am mai auzit sa comenteze la chestii d-astea ! Si ce...daca ai 21 de ani sau mai mult nu e nici o problema....

Nyt citeste atent si vezi ce spune! Tre sa ai minim varsta implinita de 21 ani si sa fi atestat cu un test specific...bla,bla,bla.Asta mi-a spus-o militianu,chiar mi-a dat sa citesc din legislatie ca sa ma conving fiindca eu nu si nu.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da tre sa ai 21 de ani si sa fii atestat cu acel test la:(o sa scriu cum se aude) RE A RE, habar nu am ce inseamna,daca stiti...

In legatura cu experienta minim 2 ani,da, de fapt se refera la vechime,mai exact stau cu permisul in buzunar 2 ani si dupa 2 ani imi iau BUSA.Legea in Romania e de tot rahatul.Da la masini de ce nu e la fel?(ce intrebare!)

 

 

Nyt citeste atent si vezi ce spune! Tre sa ai minim varsta implinita de 21 ani si sa fi atestat cu un test specific...bla,bla,bla.Asta mi-a spus-o militianu,chiar mi-a dat sa citesc din legislatie ca sa ma conving fiindca eu nu si nu.

 

RE A RE este RARul adica Registrul Auto Roman.

Nu stiu daca acolo se face evaluarea, dar sigur scrie aici undeva.. /index.php?showtopic=35450

Eu stiam de regula asta de acum 5 ani cand am dat de permis, dar nu m-a oprit nicioadata pana acum politia cand eram cu motorul, nici macar sa-mi ceara actele...

P.S. Sunt total de acord cu legea, insa era bine daca s-ar fi aplicat la 2 ani experienta, nu vechime....

 

 

.....................................

 

Deci nu se stie...

 

pentru cei interesati: am adresat o scrisoare oficiala catre brigada de politie rutiera in care solicitam sa mi se indice institutiile in cadrul carora se poate sustine respectivul test specific de cunostinte si comportament. raspunsul a fost urmatorul: trebuie sa iau legatura cu ministerul transporturilor (MTCT) deoarece ei sunt cei care autorizeaza institutiile de invatamant la care se poate sustine respectivul test. ministerul m-a pasat la ARR, deoarece acolo exista departamentul autorizare scoli de soferi, iar cei de aici mi-au indicat sa iau legatura cu orice scoala de soferi care are si categoria A pentru a sustine testul. numai ca cei de la scolile de soferi nu stiu nimic asa ca ... am refacut intregul circuit de cateva ori, fara nici un fel de rezultat.

 

singura informatie concreta a fost oferita de catre site-ul politiei rutiere constanta (http://www.politiarutiera.cta.ro/), sectiunea forum, acolo unde am adresat urmatoarea intrebare:

 

Neclaritati legate de modul de aplicare a prevederilor art. 55, alin. 2 din HG nr. 85/2003 pentru aprobarea Regulamentului de aplicare a Ordonantei de urgenta nr. 195/2002 privind circulatia pe drumurile publice:

a. cum se face dovada experientei de minim 2 ani pe o motocicleta cu specificatii tehnice inferioare?

b. unde se poate sustine testul specific de cunostinte si comportament?

 

Va intreb toate aceste lucruri deoarece incalcarea articolului in cauza atrage dupa sine sanctiunea contraventionala prevazuta de regulament la art. 226, lit. f, cuprinsa intre 2.000.000 si 8.000.000 lei, iar prevederile respective au generat numeroase dezbateri in cadrul comunitatii motociclistilor, finalizate doar cu multe semne de intrebare.

 

Raspunsul primit este prezentat in continuare:

(...) Dovada experientei de minim 2 ani, se face cu permisul de conducere, astfel conducatorul unei motociclete a carui putere depaseste 25 Kw(...), trebuie sa detina permis valabil pentru cat.A, eliberat de minim 2 ani.

Exista si prevederea referitoare la varsta de 21 ani impliniti, dar in acest moment nu se solicita trecerea unui test de cunostinte si comportament, consideradu-se tacit ca posesorul permisului de conducere la 21 ani, are conduita morala si civica corespunzatoare.

 

This post has been edited by flx: Feb 12 2006, 09:28 PM

/index.php?...35450&st=30

Editat de stefan_cb750
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

trebuie sa faca ei dovada ca nu ai facut testul respectiv nu tu trebuie sa le dovedesti lor. si daca te intreaba daca ai facut acel test rapunde politicos cu o intrebare retorica "unde se da acel test?" si vei avea surpriza ca nici ei nu stiu sa raspunda raspunsul tau fiind ca l-ai dat cand ai luat examenul.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

trebuie sa faca ei dovada ca nu ai facut testul respectiv nu tu trebuie sa le dovedesti lor. si daca te intreaba daca ai facut acel test rapunde politicos cu o intrebare retorica "unde se da acel test?" si vei avea surpriza ca nici ei nu stiu sa raspunda raspunsul tau fiind ca l-ai dat cand ai luat examenul.

 

 

;) :) :D E chiar fun ceea ce ai scris acolo . Crezi ca poate scapa cineva cu intrebarea aceea stupida ? Chiar crezi ca politaiul nu o sa stie raspunsul ? El iti poate spune asa : " nu ma intereseaza ! " ( exagerez un pic insa asta e realitatea )

 

 

In alta ordine de idei : daca stati cu morcovul si nu va bazati prea mult pe noroc , puneti mana de va interesati unde se fac acele cursuri . Eu unu sa am doamne fereste un accident cu sau din cauza unei moto , sa nu fie vina mea si sa constat ca acel rider este incepator si are motor mai mare de 250 cc ( sa zicem ), desi sunt multe si de 125 care depasesc respectiva putere , il ard naspa si nu ma refer la bataie :cheers: . Dosar penal scrie pe el .

Editat de florianpeiu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:D :burnout: :burnout: E chiar fun ceea ce ai scris acolo . Crezi ca poate scapa cineva cu intrebarea aceea stupida ? Chiar crezi ca politaiul nu o sa stie raspunsul ? El iti poate spune asa : " nu ma intereseaza ! " ( exagerez un pic insa asta e realitatea )

 

 

In alta ordine de idei : daca stati cu morcovul si nu va bazati prea mult pe noroc , puneti mana de va interesati unde se fac acele cursuri . Eu unu sa am doamne fereste un accident cu sau din cauza unei moto , sa nu fie vina mea si sa constat ca acel rider este incepator si are motor mai mare de 250 cc ( sa zicem ), desi sunt multe si de 125 care depasesc respectiva putere , il ard naspa si nu ma refer la bataie ;) . Dosar penal scrie pe el .

 

Judeca, si vei fi judecat. Sper sa nu ai ocazia sa gresesti (ca doar esti om nu?...) si sa "te arda nashpa" cineva cu un dosar penal. Nu mi s-a intamplat, dar banui ca nu e usor ca pe langa faptul ca oricum platesti pentru greseala ta, sa vina unu "ba stii ce?... eu fac tot ce pot ca tu sa ai dosar penal!" Probabil ca sunt cazuri in care chiar se merita sa se faca dosar penal unora, dar sa generalizezi... mi se pare ca e ca si cum ai ridica si te-ai simtzi in stare sa arunci... "piatra". Si poti cadea intr-o capcana d-asta oricand. Daca te perpelesti pe asfalt cu pasager in spate pentru ca ai prins nisip pe sosea, pasagerul poate sa-ti faca reclamatie si intri la "... din culpa", asta in timp ce si tu esti in spital :) si oricum iti blestemi zilele ca din cauza ta a patit-o si altul. E doar un exemplu, faze ca asta se poate intampla oricui oricand. (just my opinion)

 

In schimb ai dreptate cu faza cu politianul. Chiar iti poate spune ca "Nu ma intereseaza!" sau ceva similar. :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...