Sari la conținut

Aprilia Rs 250


AntIs0cI@L
 Share

Postări Recomandate

Ea este viitoarea mea motocicleta(prima:)) si mi-as dori foarte mult sa citesc si eu niste pareri despre acest model de aprilia(cu bune si rele all included)

Modelul : rs 250 din 97 cu 15000 de km (proprietarul zice ca motorul a fost schimbat) intretinuta cat se poate de bine.

Multumesc si astept parerile voastre.

Cand o sa vina o sa pun si niste poze :crack:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am citit din topicul ala si nu am gasit nimic constructiv

lumea se cearta si nu explica mai nimic

am uitat sa mentionez ca sunt incepator si nu as vrea sa ma frang in 2 de la inceput

si dupa indelungi cercetari am tras concluzia ca rs 250 ma caracterizeaza mai bine decat rs 125.....fiind si mai usoara decat un zxr de 400...ma inspaimanta sa ma gandesc din prima la 400 cc....asa ca as dori niste sfatrui daca se poate...pls

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am citit din topicul ala si nu am gasit nimic constructiv

lumea se cearta si nu explica mai nimic

am uitat sa mentionez ca sunt incepator si nu as vrea sa ma frang in 2 de la inceput

si dupa indelungi cercetari am tras concluzia ca rs 250 ma caracterizeaza mai bine decat rs 125.....fiind si mai usoara decat un zxr de 400...ma inspaimanta sa ma gandesc din prima la 400 cc....asa ca as dori niste sfatrui daca se poate...pls

 

noroc! eu am avut aceiasi dilema sa ma hotarasc intre un rs250 ( 2 timpi ) sau un kawasaki zxr400 ( 4 timpi ). am cautat , am intrebat in stanga in dreapta si am ajuns la urmatoarea concluzie: rs`ul e mai usurica dar e mult mai nervoasa fata de zxr ( unii au cazut cu ea chiar la prima tura ) ,motorul se uzeaza de 2 ori mai repede ( 2 timpi ) si piesele sunt rare si scumpe , sunet de bazaietoare ( doar ca e putin mai tare ). principala problema ar fii totusi faptul ca este incredibil de nervoasa. in schimb un kawasaki zxr400 ( chiar daca zici ca ti`e frica de 400 cmc ) e mult mai lenes isi arata coltii doar dupa 6-7 mii de ture , nu fuge de sub tine , se uzeaza mai greu ( motor 4 timpi ), suna foarte frumos , piese mai ieftine si gasesti mult mai usor, nu e inalt , nu e foarte greu . Diferentele intre cele 2 la putere nu sunt majore , aprilia rs250 are vreo 54CP iar zxr400 are vreo 60-65CP.

 

eu am vorbit cu tipi si cu rs si cu zxr si cei cu zxr mi`au recomandat`o ca incepator iar cei cu rs mi`au zis sa nu`mi iau ca e prea nervoasa pentru un incepator si se mai pune problema intretinerii si a pieselor.

 

eu am ramas la zxr400. sper ca ti`am fost de folos ( cat de cat ) , bafta in alegerea pe care o vei face :crack:

Editat de Adventix
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

si ai avut probleme cu ea?tehnice?

cazaturi ?daca da sper ca nu grave....si sper sa nici nu ai ever...

sunt cam 80% hotarat pe un zxr 400 asa ca ai/aveti sfaturi ideei si alte lucruri sa imi spuneti si mie?

am gasit o zxr 400 la 2900 de euro cu 38500 km din 98 foarte bine intretinuta, se merita sa o cumpar?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

da, pretul la kawa e bunutz pentru un model 98.

rs e foarte nervoasa, se ridica pe o roata de nu te vezi. si are 70cai din cate stiu io. cai care sunt nervosi, nu docili si predictibili ca la zxr.

mai e si problema de fiabilitate.

so, go fo kawa! :crack:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

noroc! eu am avut aceiasi dilema sa ma hotarasc intre un rs250 ( 2 timpi ) sau un kawasaki zxr400 ( 4 timpi ). am cautat , am intrebat in stanga in dreapta si am ajuns la urmatoarea concluzie: rs`ul e mai usurica dar e mult mai nervoasa fata de zxr ( unii au cazut cu ea chiar la prima tura ) ,motorul se uzeaza de 2 ori mai repede ( 2 timpi ) si piesele sunt rare si scumpe , sunet de bazaietoare ( doar ca e putin mai tare ). principala problema ar fii totusi faptul ca este incredibil de nervoasa. in schimb un kawasaki zxr400 ( chiar daca zici ca ti`e frica de 400 cmc ) e mult mai lenes isi arata coltii doar dupa 6-7 mii de ture , nu fuge de sub tine , se uzeaza mai greu ( motor 4 timpi ), suna foarte frumos , piese mai ieftine si gasesti mult mai usor, nu e inalt , nu e foarte greu . Diferentele intre cele 2 la putere nu sunt majore , aprilia rs250 are vreo 54CP iar zxr400 are vreo 60-65CP.

 

eu am vorbit cu tipi si cu rs si cu zxr si cei cu zxr mi`au recomandat`o ca incepator iar cei cu rs mi`au zis sa nu`mi iau ca e prea nervoasa pentru un incepator si se mai pune problema intretinerii si a pieselor.

 

eu am ramas la zxr400. sper ca ti`am fost de folos ( cat de cat ) , bafta in alegerea pe care o vei face :wave:

Si rs`u tot dupa 6-7mii isi arata coltii,de fapt pana nu intrii in powervalve e chiar foaarte puturoasa mult mai puturoasa decaz kawa.Iar la orice liniuta , rs`u omoara zxr`u si dezvolta o putere de aprox. 70cp...

 

 

Daca zici ca iti e frica ,iti recomand kawa,eventual un zzr ...Rs`u poate sa puna in cap si pe cineva mai experimentat,nu e asa usor de controlat cu puterea pe care o dezvolta in powervalve iar costurile sunt mult mia ridicate la 2t (consum mai mare + consum de ulei)

 

Bafta si sa ne zici si nou ce-ai ales :crack:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

va multumesc pt pareri si inca mai astept, toate sunt de retinut....

cam pe sambata sau luni(depinde daca lucrez sau nu in weekend) o sa ma decid si normal ca o sa va spun.....sa ma bucur si eu ca omu...:crack:

mai astept sfaturi si pareri!

ty

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

M-am decis....Kawasaki zxr 400...Astazi am fost la italia motors si am platit avansul...multumiri lui dragos care a venit duminica la magazin...astept cu nerabtare sa ajunga motorul la mine..

si cam atat :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Iar la orice liniuta , rs`u omoara zxr`u si dezvolta o putere de aprox. 70cp...

 

 

 

Neah, de fiecare data cind m-am facut cu RS de 250 l-am mucit :lol: .

 

 

 

@Gagautza, felicitari pt alegere, s-o stapinesti sanatos, si pune poze cind vine Kawa :D .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@ LUC zxr Multumesc frumos...o sa postez poze imediat cum o aduc de la Italia Motors...asta in ideea in care motorul e bun dupa ce ii fac baietii verificarile(mi-a zis dragos ca nu o aduce daca baietii lui de acolo ii spun ca nu merita adusa)

MAI AM DE ASTEPTAT 12 ZILE!!!:D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Din pacate am vb cu dragos azi(italia motors) si mi-a spus ca motorul sa verificat si nu merita cumparat(miroase foarte tare a benzina si tocane ecva la motor), sfatul lui fiind sa nu il cumpar indiferent cat de ieftine ar fi reparatiile.

Asa ca m-am decis sa astept pana termin scoala si am plasticul in mana(am uitat sa mentionez ca nu am inca plasticul:D dar pana la jumate lui aprilie sper sa il am:D) astept frumusel cu ochii bulbucati pe site si poate cine stie apare ceva si pt mine.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am gasit varianta optima...acum sper sa fie si buna(nu ca zxru) si sa am parte de ea...astept raspunsul lor si o sa dau mai multe detalii....

Yamaha SZR 660...caluti putini si usurica..am inteles ca e buna pt incepatori....!asa e?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...