Sari la conținut

Ungaria-austria-germania-franta-anglia


Bogdanel_P
 Share

Postări Recomandate

:lol: Salutare motociclisti dornici de drumuri lungi si aventuri de povestit la gura sobei sau prietenilor la terase. Pe data de 20 Aprilie am sa incalec de "Honey" (CBR 600 F) pentru o lunga calatorie pana in Anglia, unde am sa raman pentru cam 5-6 luni, apoi voi merge spre Italia unde voi petrece cam 2 ani. Timp in care voi munci si strange banuti pentru a realiza un vis la care probabil multi dintre noi visam. Turul lumii plecand din Italia-Asia-Japonia-USA. :D Daca se incumeta cineva sa ma insoteasca in calatoria pana in Anglia este bine venit, daca suntem mai multi cu atat mai bine. Placerea calatoriei va fi si mai mare iar aventura pe masura. Asa ca va astept sa postati, atat cei care vor sa participe cat si cei care poate au mai facut astfel de calatorii prin Europa, cu idei sfaturi, povete, etc. :D Editat de Bogdanel_P
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

OOfff Bogdanele ce as veni si yo :lol: . Ce cu cine ma intorc??? Si turul in jurul lumii pe motor e o idee f misto :D . Bafta dupa acum si drum bun. :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

drum bun si cat mai putina ploaie

despre trecutul canalului manecii, doua sfaturi:

incearca sa-ti rezervi bilet pe ferry pe internet din timp (nu pa P&O ca sunt scumpi) si vei iesi foarte ieftin

nu te duce la trenul sub canal ca aia nu au chingi de fixare si trebuie sa stai pe mobra aiurea sa o tii intre picioare si pana la urma o dai pe jos...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

drum bun si cat mai putina ploaie

despre trecutul canalului manecii, doua sfaturi:

incearca sa-ti rezervi bilet pe ferry pe internet din timp (nu pa P&O ca sunt scumpi) si vei iesi foarte ieftin

nu te duce la trenul sub canal ca aia nu au chingi de fixare si trebuie sa stai pe mobra aiurea sa o tii intre picioare si pana la urma o dai pe jos...

 

 

:D Multumesc pentru sfaturi, imi vor prinde bine, dar canalul maneci nu-l pot traversa pe motoreta? Din cate stiu exista si sosea....ma insel?

 

OOfff Bogdanele ce as veni si yo :D . Ce cu cine ma intorc??? Si turul in jurul lumii pe motor e o idee f misto :) . Bafta dupa acum si drum bun. :D

 

Turul va incepe peste 2 ani, pana atunci strangem banuti ceea ce iti sugerez si tie si s-ar putea sa schimbam si mobrele cu LC8.

 

 

 

Mult noroc, soare si sosele curate!!! :lol:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:lol: Salutare motociclisti dornici de drumuri lungi si aventuri de povestit la gura sobei sau prietenilor la terase. Pe data de 20 Aprilie am sa incalec de "Honey" (CBR 600 F) pentru o lunga calatorie pana in Anglia, unde am sa raman pentru cam 5-6 luni, apoi voi merge spre Italia unde voi petrece cam 2 ani. Timp in care voi munci si strange banuti pentru a realiza un vis la care probabil multi dintre noi visam. Turul lumii plecand din Italia-Asia-Japonia-USA. :D Daca se incumeta cineva sa ma insoteasca in calatoria pana in Anglia este bine venit, daca suntem mai multi cu atat mai bine. Placerea calatoriei va fi si mai mare iar aventura pe masura. Asa ca va astept sa postati, atat cei care vor sa participe cat si cei care poate au mai facut astfel de calatorii prin Europa, cu idei sfaturi, povete, etc. :D

...multa bafta,dar daca vrei sa faci bani in Italia pt.Turul lumii,mai ai de asteptat vreo10 ani din pacate!!!!!!!!!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

tunelul de sub canal se poate traversa numai pe tren. toata lumea se urca pe trem de la carucior de copil la tir. numai mobristii sunt oropsiti, du-te la ferry. Au centuri si cate un nene foarte saritor care te ajuta sa o amarezi (adica sa o legi de punte) sa nu cada la valuri. plus gasca de mobristi care se strange la un loc pe vapor si afli vrute si nevrute.

Atentie mare la ambarcare/debarcare, mai ales daca e ud: totul e de tabla si aluneca de te versi instant....

 

uite model foto din experienta proprie. intrucat in tren nu exista aceste centuri, TU trebuie sa stai pe mobra, sa o echilibrezi la cele mai mici manevre, si pana la urma de dai se jos...

deci ia vaporul

post-3201-1174183258_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

tunelul de sub canal se poate traversa numai pe tren. toata lumea se urca pe trem de la carucior de copil la tir. numai mobristii sunt oropsiti, du-te la ferry. Au centuri si cate un nene foarte saritor care te ajuta sa o amarezi (adica sa o legi de punte) sa nu cada la valuri. plus gasca de mobristi care se strange la un loc pe vapor si afli vrute si nevrute.

Atentie mare la ambarcare/debarcare, mai ales daca e ud: totul e de tabla si aluneca de te versi instant....

 

uite model foto din experienta proprie. intrucat in tren nu exista aceste centuri, TU trebuie sa stai pe mobra, sa o echilibrezi la cele mai mici manevre, si pana la urma de dai se jos...

deci ia vaporul

 

 

multumesc frumos Dane, am sa ma bazez pe sfatul tau. Sa ajung mai intai acolo....de fapt sa ajungem ca singur nu ma incumet la o astfel de excursie. Tocmai de aceea am si publicat acest anunt, portile sunt deschise tuturor celor care vor sa se alature :D

 

...multa bafta,dar daca vrei sa faci bani in Italia pt.Turul lumii,mai ai de asteptat vreo10 ani din pacate!!!!!!!!!!

 

 

:lol: Salut XXL ma bucur ca ma sustii dar de ce ma descurajezi in privinta muncii in Italia? Am fost de cateva ori acolo si am ceva prieteni italieni. E adevarat ca nu este tara cu salariile cele mai mari si nici cu traiul cel mai ieftin, dar ca situatie finaciara generala este oricum ceva mai bine decat in Romania. Daca ma insel te rog sa ma contrazici. :D

 

 

Numai bine, sa ne vedem sanatosi pe drumurile din Italia!!!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

azi m-am intors din italia. sosele impecabile, zici ca e un mare amkart toata tara. vremea super si multe locuri de vizitat. vei avea 2 ani de fun!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...