Sari la conținut

Motoare-concept


owene
 Share

Postări Recomandate

Salut!

 

Ce motoare-concept cunoasteti? Ma refer la unele care chiar aduc ceva nou, sau subansamble noi(gen airbag pt motociclist, ceva de genul - nu m-as limita la motoare ).

 

Eu am ramas cu gura cascata vazand (acabion-ul) cu parametrii sai tehnici. Printre atatea probleme, putem sa si visam, nu?

 

Scuze de "aruncarea pastilei" dar am cautat pe site si nu am vazut un loc unde se discuta chestii "cutting edge".

 

Asfalt uscat,

6OWN

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu am ramas cu gura cascata vazand (acabion-ul) cu parametrii sai tehnici. Printre atatea probleme, putem sa si visam, nu?

Eh, nu-i asa de socant. Veyron-ul, desi are 1000 de cai, are si 2 tone de tras. O chestie d-asta de ~450-500 kg cu un motor de ~550 (+/- 50) cp il matura sub pres urgent, mai ales daca are o forma extrem de aerodinamica. Problema, ca intotdeauna, e rularea - pneurile si soseaua.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Problema, ca intotdeauna, e rularea - pneurile si soseaua.

 

Corect. Insa la 100km/h, nu cred ca ar fi vreo problema, alta decat la motocicletele existente. Un lucru care ma intriga este lungimea acabionului, de 5.10 m ar putea afecta drastic controlul? Altfel, ramanand la o viteza pamanteana de 100-150km/h mi se pare ca rezolva multe din problemele motoarelor clasice.

 

Rotitele sunt doar pt parcare, se escamoteaza si ramane pe 2 roti

 

Weyron, parerea mea, este o metoda de a vinde ceva unui segment de piata corespunzator. La 115 L/100 km chiar si la 407.5 km/h ar fi cazul sa zboare :baldy: (Nu ma bag in A versus V)

 

Salve,

OWN

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Un lucru care ma intriga este lungimea acabionului, de 5.10 m ar putea afecta drastic controlul? Altfel, ramanand la o viteza pamanteana de 100-150km/h mi se pare ca rezolva multe din problemele motoarelor clasice.

Trebuie sa tii cont de faptul ca n-are roata fata fix in bot si roata spate fix in kur (ca la motociclete). Are un fel de... 'suprastructura' care formeaza o parte insemnata din lungimea totala. Lungimea 'de la butuc la butuc' e ceva mai mica.

 

Asemanator cu el sunt vehiculele construite de Peraves: http://www.peraves.ch/

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eh, nu-i asa de socant. Veyron-ul, desi are 1000 de cai, are si 2 tone de tras. O chestie d-asta de ~450-500 kg cu un motor de ~550 (+/- 50) cp il matura sub pres urgent, mai ales daca are o forma extrem de aerodinamica. Problema, ca intotdeauna, e rularea - pneurile si soseaua.

Eu inteleg ca va plac chestiile pe 2 roti, dar sa nu exageram,mai conteaza ca un vehicol sa ia si curba cat de cat, nu sa mearga in linie dreapta cu nu stiu ce viteza, is curios cum il 'matura sub pres' pe veyron in curbe...

Si macar nu mai comparati SF-urile astea cu veyronul care e o masina 'street legal', in care poti merge ore intregi fara sa te simti inconfortabil sau stanjenit de ceva......etc...

Sa nu o mai ardem atata in polemici car vs. bike.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...

am inteles bine????....are motor de hayabusa?.....700bhp????.....ce mai e si kestia asta???...doamne ce prostii se mai inventeaza...nabar nam kand o vor testa ei pe pista la adevarata ei valoare.....nu stiu de ce naiba se mai fabrika kestii din astea daca nu vom vedea niciodata akul dat la maxim....e kam si kum as zice eu..."ma fratilor am o motocicleta care merge ku 500kmh si va fac pe toti ku ea da accelereaza cam tarziu si greu si in curbe nu e stabila delok da in linie dreapta de peste 7 kilomteri va fac".....ce rost ar ma avea atunci...asa e si ku kestia asta...e penibila parerea mea...motoare concept sunt cele destinate viitorului...iar singurul lukru notabil la kestia asta e consumul si nimik mai mult....masina ku ghidon....PENIBIL...parerea mea :nono:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...