Sari la conținut

Am O Nelamurire Cu Semnalele Pe Led-uri


Postări Recomandate

salutari! :baldy: (am cautat topicurile in care s-a mai discutat de problema asta dar nu am putut ajunge la o conluzie...)

mi-am cumparat 4 semnalizari cu leduri (12V / 1W): post-7741-1174681364_thumb.jpg, http://www.louis.de?topic=artnr_gr&artnr_gr=10033041

am inteles ca imi trebuie si un releu special post-7741-1174681538_thumb.jpg, http://www.louis.de?topic=artnr_gr&artnr_gr=10033844

???: e bun asta sau trebuie altceva, unde si cum se monteaza, un releu e pt 4 semnalizari sau pt 2 (dupa schema de pe el 4, nu?), mai trebuie si rezistente puse la fiecare semnal sau nu...ma rog, cam tot ce ar trebui sa stiu ca sa fie ok...

:baldy:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

mai era o discutie pe alt forum, unde am sustinut ca pentru a adapta semnalele cu led la un releu clasic cu becuri trebuie sa adaugi o rezistenta la semnalul cu led, astfel incat sa ajunga puterea consumata de semnalele cu leduri la puterea consumata de becuri.

daca te intereseaza iti voi da si formulele de calcul pentru rezistenta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Stiu multi care si-au montat semnalizari pe led-uri si nu au schimbat nici un releu. Pe un ZX7 R si un CBR 900 RR chiar eu le-am montat acum 10 luni si merg si in ziua de azi cu ele asa. Palpaie mai des decat cele originale, in rest nu au avut probleme.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pai si la mine e foarte probabil sa fie releu electronic...hmmm...cred ca mai bine incerc sa le pun asa fara nimic adaugat si eventual vad dupa aia daca mai am nevoie sau nu de releu si rezistente. O sa va anunt cum sta treaba!

merci de raspunsuri :baldy:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Stiu multi care si-au montat semnalizari pe led-uri si nu au schimbat nici un releu. Pe un ZX7 R si un CBR 900 RR chiar eu le-am montat acum 10 luni si merg si in ziua de azi cu ele asa. Palpaie mai des decat cele originale, in rest nu au avut probleme.

ROAD ce tare esti la semantura! am sa-ti dau eu un link dar mai incolo ca acum e in devenire. :baldy:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu mai ai nevoie de nici o rezistenta<o au montata in ele pe fiecare led in parte>se recomanda releul lor pt intesitatea cu care palpie<pe releul tau semnalele cu led o sa palpie mai repede de oarece au un consum mai mic iar releul o simnte ca atunci cand se arde unul din becuri>

CONCLUZIA ; monteazale cu incredere asa cum sunt iar daca te deranjeaza ca merg mai repede schimbai si releul

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu mai ai nevoie de nici o rezistenta<o au montata in ele pe fiecare led in parte>se recomanda releul lor pt intesitatea cu care palpie<pe releul tau semnalele cu led o sa palpie mai repede de oarece au un consum mai mic iar releul o simnte ca atunci cand se arde unul din becuri>

CONCLUZIA ; monteazale cu incredere asa cum sunt iar daca te deranjeaza ca merg mai repede schimbai si releul

ok, merci, nu ma deranjeaza daca palpaie mai repede, macar ma vad soferii mai bine...o sa incerc maine sa vad care e situatia :baldy:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Asa, si!?! merge?

nu am avut timp si de semnalizari...m-am ocupat de ulei, antigel si de astea...in weekend va anunt daca am reusit sau nu... :baldy:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...