Sari la conținut

Suprafete Cromate


Lupu
 Share

Postări Recomandate

Salut!

Vreau si eu cateva pareri personale cu privire la curatirea si lustruirea suprafetelor

cromate sau inoxidabile!

Cu ce se curata mai bine ? Cu ce se protejeaza ? Cum le intretine fiecare ?

Acum vreo cateva saptamani am descoperit CIF-ul... ala de se foloseste la curatat prin baie sau prin bucatarie! Curata rugina proaspata la meserie, insa pe alocuri apar din nou mici puncte, mai ales daca suprafata ia contact cu apa si astfel operatia trebuie repetata - mai ales in cazul jantelor si spitelor!

Astept raspunsuri...

 

By the way... ceva ateliere de cromat/nichelat stie cineva ? Nu de alta dar lucrez la restructurarea unui Manet S100 din 1960 si fata de restul masinii (far, bord, rama carene) esapamentul arata jalnic si e pacat!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu am folosit o pasta nemteasa la tub luata de la pitesti. Se numeste Autosol. Pt cromul ultra, ex japoneze, exista Autosol Superfine. Curata rugina, lustruieste si totodata pastreaza luciul mult timp. Eu am lustruit acum cateva luni o bucata de aluminiu care si acum mai luceste. Deci... :baubau:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...