Sari la conținut

Vreau Sa-mi Repar Carenele!


Postări Recomandate

Vreau sa-mi repar carenele , as vrea sa ma apuc singurel de treaba cu nu stau bine cu finantele.

 

Precizez ca sunt carene originale din material plastic (cred) si din cea frontala lipseste o bucata.

Cele laterale doar polizate.

 

 

Ma ajutati cu ceva sfaturi?

Mersi anticipat! :crack:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pune mana pe smirghel fin,aranjaza locurile unde e polizata,apoi pui chit unde e nevoie si il retusezi tot cu smirghel ca sa iti iasa cat de cat ca inainte materialul.Acolo unde iti lipseste din carena daca mai ai bucata poti sa o "cosi" cu sarma la loc si iar chit deasupra sa acoperi armatura(sau fibra,depinde ce vrei),iar retusat cu smirghelul ca e sfant si te pui pe vopsit spor la toit mainile :crack: daca vrei iti dau si poze sa vezi cum se face

Editat de seby_mf
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Iti trebuie in primul rand un kit de reparatie de fibra de sticla (cam 40-50 ron unul de calitate - contine plasa de fibra, rasina si intaritor). Cu asta e usor de lucrat, il vei folosi in principal pentru ranforsarea crapaturilor, umplerea sparturilor etc.

 

Problema nasoala este cu chitul pe care trebuie sa il aplici. Aici trebe "sa ai mana" cum se spune.

 

Avand in vedere ca stai prost cu banii, iti recomand si un prieten al meu, vopsitor, care nu ia mult si se pricepe de minune: Ionut ----- 0726 654 638 (nu uita sa ii spui ca esti din partea lui Andrei).

Sper sa iti fie de folos. Bafta!

 

Uite ce a facut cu motorta mea:

post-8885-1175080780_thumb.jpg

post-8885-1175080809_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ori cosi bucata veche, ori fibra de sticla. Fibra se gasea mai demult din Obor, de la magazinele din partea din spate.

 

Kitul contine rasina, intaritor si o patura de fibra de sticla. Se amesteca intr-un vas rasina si intaritor, se taie bucati de fibra de sticla, si se aplica in functie de talentul din dotare:

 

Tips:

- rasina face priza, nu se usuca. Asa ca daca dai cu rasina fara intarzietor poti sa astepti o luna ca nu se intareste.

- foloseste un vas flexibil de plastic, fara striatii. Dupa ce se intareste rasina din el, il indoi si rasina sare.

- prepara transe mici si lucreaza repede, ca ramai cu rasina intarita in vas.

- cumpara-ti pensule suficiente, ca rasina le omoara inevitabil. Nu ai cu ce sa dizolvi rasina (eu nu am gasit).

- straturile foarte subtiri de rasina intra in priza mai greu decat straturile groase. Poti avea surpriza ca priza sa nu se declanseze, si atunci mai ingrosi un pic stratul.

 

Carena o pregatesti astfel: Iei o pila si subtiezi carena pe partea exterioara, cam 1 cm in jurul rupturii. Apoi freci cu smirghel cat mai grosier pana la plastic, 2-3 centimetrii de la marginea rupturii, si pe fata si pe dos.

 

Incepi sa aplici rasina si bucati de fibra pe spatele carenei pana acoperi gaura, incercand sa urmezi forma initiala. Lasi sa faca priza, si incepi transa a 2-a, pe fata carenei. Bagi fibra in straturi multiple pana ajungi la o grosime de 3-4 mm. Incerci sa nu depasesti prea mult fata carenei, pentru ca fibra se slefuieste extrem de greu.

 

Dupa ce ai terminat, iei frumos la smirghel pentru a indeparta proeminentele (nu trebuie sa fie foarte fin, pentru ca la vopsit o chituieste oricum).

 

 

Pentru zonele care sunt doar polizate (adica nu e afectata structura), cureti cu smirgel vopseaua si sa o duci la chituit/vopsit, nu ai de ce sa te complici cu fibra.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 year later...
Vreau sa-mi repar carenele , as vrea sa ma apuc singurel de treaba cu nu stau bine cu finantele.

 

Precizez ca sunt carene originale din material plastic (cred) si din cea frontala lipseste o bucata.

Cele laterale doar polizate.

 

 

Ma ajutati cu ceva sfaturi?

Mersi anticipat! :kiss:

 

Eventual o schimbi cu 600 RR :) :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...