Sari la conținut

A Fost Cineva Prins Cu Scuterul Neinmatriculat?


PAUL ARCTIC CAT
 Share

Postări Recomandate

Sfatul meu e sa le inmatriculati pentru ca a inceput sa ploua cu dosare penale.

Ieri pe Magheru erau oprite cam 8 scutere, iar ei erau invitati in duba unde sa faceau dosare penale.

Si pe mine m-au oprit, dar nu mi-au facut nimic pentru ca eram in regula.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 59
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Sfatul meu e sa le inmatriculati pentru ca a inceput sa ploua cu dosare penale.

Ieri pe Magheru erau oprite cam 8 scutere, iar ei erau invitati in duba unde sa faceau dosare penale.

Si pe mine m-au oprit, dar nu mi-au facut nimic pentru ca eram in regula.

Am vazut si eu ieri 2 scootere parcate langa masina de politie si 2 baieti care mai aveau putin si dadeau in plans...niciunu nu avea numar

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am dosarul complet pentru politie (imi mai trebuie stampila de la Circa Financiara)..........marti il depun la Udriste....cand e gata reparat scuterul o sa am si placutele..... :cheers: ......dupa aia mi as face si un CASCO..

 

ps:cine are de inmatriculat scutere care necesita placute ii stau la dispozitie sa i explic ce si cum se face

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sfatul meu e sa le inmatriculati pentru ca a inceput sa ploua cu dosare penale.

Ieri pe Magheru erau oprite cam 8 scutere, iar ei erau invitati in duba unde sa faceau dosare penale.

Si pe mine m-au oprit, dar nu mi-au facut nimic pentru ca eram in regula.

 

nu neaparat daca i-au oprit si le scriau niste procese/declaratii le faceau dosare penale... alea nu se fac intr-o ora... e nevoie de declaratii, de mers la politie, ancheta, procuror investigator, eventual un avocat.

Si daca ai norocul sa i se inainteze dosarul tau unui om de la procuratura care nu-i atat de nebun incat sa-ti faca clar dosar penal, scapi cu o simpla amenda care si aia va fi suportata de catre stat (deoarece practic statul/politia pierde procesul cu tine)... asta daca ti-a fost prea lene sa-l inmatriculezi/inregistrezi la politie/primarie... ca daca l-ai furat, clar dosar penal :cheers:

politia nu-i asa stricta... exista si moralitate in ce fac ei... nu este de genul... "ai mers cu scuter neinmatriculat PAC dosar penal!!"

nu! un procuror se uita pe dosarul tau si daca meriti sa-ti faca dosar penal (daca l-ai furat, daca ai facut accident cu el neinmatriculat cand te-au prins politistii, daca ai fost baut cand te-au oprit, etc.) atunci fii sigur ca-ti va face... pentru ca reprezinti practic un pericol pentru trafic ...

nu este ca si cum tu te plimbi cu el neimnatriculat, te opreste si gata, ai o pata pe CV...

dar cum ati spus si voi, va sfatuiesc cu cel mai mare drag sa il INREGISTRATI sau sa il INMATRICULATI !!!

niciodata nu stii de unde sare iepurele....

 

parerea mea....................... :bounce:

asfalt uscat si CHEERS! :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu neaparat daca i-au oprit si le scriau niste procese/declaratii le faceau dosare penale... alea nu se fac intr-o ora... e nevoie de declaratii, de mers la politie, ancheta, procuror investigator, eventual un avocat.

Si daca ai norocul sa i se inainteze dosarul tau unui om de la procuratura care nu-i atat de nebun incat sa-ti faca clar dosar penal, scapi cu o simpla amenda care si aia va fi suportata de catre stat (deoarece practic statul/politia pierde procesul cu tine)... asta daca ti-a fost prea lene sa-l inmatriculezi/inregistrezi la politie/primarie... ca daca l-ai furat, clar dosar penal :cheers:

politia nu-i asa stricta... exista si moralitate in ce fac ei... nu este de genul... "ai mers cu scuter neinmatriculat PAC dosar penal!!"

nu! un procuror se uita pe dosarul tau si daca meriti sa-ti faca dosar penal (daca l-ai furat, daca ai facut accident cu el neinmatriculat cand te-au prins politistii, daca ai fost baut cand te-au oprit, etc.) atunci fii sigur ca-ti va face... pentru ca reprezinti practic un pericol pentru trafic ...

nu este ca si cum tu te plimbi cu el neimnatriculat, te opreste si gata, ai o pata pe CV...

dar cum ati spus si voi, va sfatuiesc cu cel mai mare drag sa il INREGISTRATI sau sa il INMATRICULATI !!!

niciodata nu stii de unde sare iepurele....

 

parerea mea....................... :bounce:

asfalt uscat si CHEERS! :D

 

mda oricum aveti grija ca intreaba si de cursul de legislatie sau de permis orice categorie mai putin dala de rutierist.adica daca ai b`u ,poti merge linistit cu scooteru si poate sa te ia si radaru eventual ...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

asa, uite ca mi-ai raspuns involuntar la o intrebare care ma seca pe mine....

deci am un cumnat care are vre-o 12 ani in spate de condus non-stop... are doar B-ul deci nu-i mai trebe nik ca sa-mi conduca scuterul, ca are B-ul deja...

si dak vine amenda la radar vine pe numele pe care e inregistrat scuterul... :cheers:

that sucks :bounce:)

 

CHEERS! :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

asa, uite ca mi-ai raspuns involuntar la o intrebare care ma seca pe mine....

deci am un cumnat care are vre-o 12 ani in spate de condus non-stop... are doar B-ul deci nu-i mai trebe nik ca sa-mi conduca scuterul, ca are B-ul deja...

si dak vine amenda la radar vine pe numele pe care e inregistrat scuterul... :cheers:

that sucks :peace:)

 

CHEERS! :D

pai faza e asa...daca el ia radaru cu 60-70 sa zicem , o sa-ti vina acasa citatie in care scrie "va rugam ca cel care a condus vehicolul cu numarul b 00 SEX :bounce: , sa se prezinte la CEC ptr a achita amenda nuj ce , in caz contrar POSESORULUI ii se va retine din impozit bla bla bla..iar daca POSESORUL (adik ala din acte propietar) nu are permis ptr categoria respectiva o sa scrie ceva de genul " in caz contrar PROPIETARUL este rugat sa se prezinte in maxim 48 de ore la sectie ptr inceperea procedurilor de intocmire a dosarului penal blablabla

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

asa, uite ca mi-ai raspuns involuntar la o intrebare care ma seca pe mine....

deci am un cumnat care are vre-o 12 ani in spate de condus non-stop... are doar B-ul deci nu-i mai trebe nik ca sa-mi conduca scuterul, ca are B-ul deja...

si dak vine amenda la radar vine pe numele pe care e inregistrat scuterul... :cheers:

that sucks :bounce:)

 

CHEERS! :D

 

cam greu sa te ia radarul si sa ti si vina acasa amenda pt scuter de 49cc....cat sa ai ?...pt 60 la ora in putine cazuri am auzit de amenda....mai ales ca vad ca ai first bike (fara suparare :peace: )...poti sta linistit...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Deci eu am scuterul inscris la primarie si am permis cat. B.

Pe mine daca ma ia radarul (inseamna ca am mers peste 60 (peste viteza legala pt. un moped))

ce se intampla: primesc amenda pe buletin, puncte pe permis sau dosar penal???

Pt. ca si cand e limitat, un scuter se duce cu 70 daca ai putin vant din spate sau esti putin la vale!!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Deci eu am scuterul inscris la primarie si am permis cat. B.

Pe mine daca ma ia radarul (inseamna ca am mers peste 60 (peste viteza legala pt. un moped))

ce se intampla: primesc amenda pe buletin, puncte pe permis sau dosar penal???

Pt. ca si cand e limitat, un scuter se duce cu 70 daca ai putin vant din spate sau esti putin la vale!!!

 

viteza legala a unu moped ii 45 km/h ... nu 60. si daca mergi cu 60, in primu rand iti trebuie permis cat. A, sau subcategoria A1. apoi, daca te prinde cu 60 (cu 15 km/h mai mult decat viteza legala) iei 2 puncte de penalizare + amenda intre 70 si 100 lei. (la 15 puncte se suspenda permisul)

 

PS. daca sufla vantul din spate, pui frana... asta nu-i o scuza ca ai mers mai repede :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Infractiune se considera doar mersul cu autovehicul sau tramvai neinmatriculat, la vehicule (categorie din care face parte si scuterul) daca te prinde fara placute ca le ai si nu sunt puse sau nu le ai deloc, reprezinta contraventie si se sanctioneaza cu amenda din clasa IV de sanctiuni. Asa ca nici gand de dosar penal, dar totusi nu stiu cui ii convine sa isi ia o ditamai amenda. Poate din cauza asta plangeau bietii copilasi langa masina de politie :D

 

Cred ca o sa aman cumpararea scuterului pana saptamana viitoare cand dau testul de legislatie, ca de mers cu scuterul neinmatriculat pana acasa mai scap cum mai scap dar de mers fara cursul de legislatie avut, nu am nicio scuza... :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai orice moped limitat sau nu, trece de 45km/h, iar daca garcea vrea sa iti faca dosar atunci chiar iti face, iar daca te iarta, o amenda acolo tot iti da.

Nu merge faza sa ii explici ca el este limitat in anumite conditii(greutate..), iar tu esti mai usor si normal sa mergi cu 55-60??

Legea asta e chiar data aiurea(ca toate legile).

Deci ca sa fiu in totala legalitate ar trebui ca scuterul sa nu fie moped, iar eu sa am permis cat A sau A1, ca acuma pe bune si un moped vechi cu pedale depaseste 45km/h.

Nu puteau sa zica si ei in lege: moped=pana in 60-70 km/h??

Asa eram toti multumiti.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cert e că toate trebuiesc înmatriculate, inclusiv 49cc. Ce depăşeşte 49cc şi ajunge la max. 125cc necesită permis categoria A1. Ce e după 125cc permis cateogira A.

Eu îl am înmatriculat pe al meu din septembrie 2006 şi am RCA valabil până în septembrie 2007. De asta te obligă să il şi ai înmatriculat probabil, ca să ai asigurarea obligatorie.

 

Nu poate să îţi facă dosar penal că nu ai scuterul înmatriculat... îţi dă o amendă pe care o plăteşti pe jumătate dacă o achiţi în 48 de ore de la data în care ai primit-o. Ca şi pentru nepurtatul căştii.

Editat de Cristi
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu poate să îţi facă dosar penal că nu ai scuterul înmatriculat... îţi dă o amendă pe care o plăteşti pe jumătate dacă o achiţi în 48 de ore de la data în care ai primit-o. Ca şi pentru nepurtatul căştii.

 

 

O mica corectare:

 

Art 108, lit. D, alin. 4. (Cod Rutier) :

Conducerea unui vehicul înmatriculat sau înregistrat care nu are montata una din placutele cu numarul de înmatriculare sau de înregistrare

-Amenda contraventionala : 315 - > 700 RON ( + 6 puncte penalizare in cazul autovehiculelor )

-Deci in cazul vehiculelor neinregistrate s-ar putea sa nu "scapi" doar cu amenda

 

Cert e că toate trebuiesc înmatriculate, inclusiv 49cc.

 

Gresit ! vehiculele sub : 50cc, 45km/h, 4kW nu au obligativitatea inmatricularii

si nici a RCA-ului

-> Art. 14, respectiv Art. 76 (Cod Rutier)

Editat de Lupul_rau
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

viteza legala a unu moped ii 45 km/h ... nu 60. si daca mergi cu 60, in primu rand iti trebuie permis cat. A, sau subcategoria A1. apoi, daca te prinde cu 60 (cu 15 km/h mai mult decat viteza legala) iei 2 puncte de penalizare + amenda intre 70 si 100 lei. (la 15 puncte se suspenda permisul)

 

PS. daca sufla vantul din spate, pui frana... asta nu-i o scuza ca ai mers mai repede :cheers:

Te contrazic. In momentul in care ai A-ul sau A1, atunci poti sa conduci scutere ce merg cu vit mai mare de 45km/h si in consecinta nu mai e valabila depasirea vitezei legale cu 15 km/h ci doar cu 10 km/h. Caz in care, de obicei, nu te opreste politia. Asa ca nu iei nici un punct.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Te contrazic. In momentul in care ai A-ul sau A1, atunci poti sa conduci scutere ce merg cu vit mai mare de 45km/h si in consecinta nu mai e valabila depasirea vitezei legale cu 15 km/h ci doar cu 10 km/h. Caz in care, de obicei, nu te opreste politia. Asa ca nu iei nici un punct.

 

asa... si daca nu ai permis pt moto ?

ca daca merge mai tare de 45, normal ar trebui permis.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Gresit ! vehiculele sub : 50cc, 45km/h, 4kW nu au obligativitatea inmatricularii

si nici a RCA-ului

-> Art. 14, respectiv Art. 76 (Cod Rutier)

 

Atunci de ce umblă ăÂştia ca hienele după scuteriÂşti să le aibe înmatriculate? Pe mine nu m-a oprit până acum niciodată dar am văzut că unii se mai uitau în spatele meu să vadă dacă am plăcuță. Eu Âştiu că toate vehiculele trebuiesc înmatriculate.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Atunci de ce umblă ăÂştia ca hienele după scuteriÂşti să le aibe înmatriculate? Pe mine nu m-a oprit până acum niciodată dar am văzut că unii se mai uitau în spatele meu să vadă dacă am plăcuță. Eu Âştiu că toate vehiculele trebuiesc înmatriculate.

 

Art.14. - (1) Tramvaiele, troleibuzele, mopedele, masinile si utilajele

autopropulsate utilizate în lucrari de constructii, agricole, forestiere,

tractoarele care nu se supun înmatricularii, precum si vehiculele cu

tractiune animala se înregistreaza de catre consiliile locale, care tin

si evidenta acestora.

 

- Mopedele nu trebuiesc inmatriculate (ci inregistrate la primarie). Asa cum am subliniat mai

sus, vehiculele sunt obligate sa aibe montate placutele de inmatriculare sau inregistrare,

dupa caz. Totusi punearea in circulatie pe drumurile publice a unui moped(vehicul in general)

neinmatriculat sau neinregistrat este interzisa si este considerata infractiune.

 

Inregistrarea este o procedura simplificata a inmatricularii

- fara asigurare (RCA)

- fara Inspecie tehnica periodica

- costuri mai mici (cca 70 RON)

- timp de eliberare a numerelor si a certificatului mai redus

(in practica e chiar invers cel putin in Buc. unde dureaza pana la 10 zile lucratoare)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dar daca nu am asigurare primesc amenda? Sau ce se intampla?

 

cand am fost alalteieri sa-mi fac asigurare la scuter, mi s-a zis ca nu mai e nevoie de asigurare pentru <50cc, deci nu primesti amenda...

 

dar who's gonna risk it ? :cheers:

 

CHEERS! :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

poate par "simpatic", dar care e diferenta concreta intre casco si rca? rca-ul acopera avariile produse in urma accidentelor si decesurile, iar casco asigura toate astea (mai putin decesul) + furtul ? :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...