Sari la conținut

First Bike Tornado


alex_miclean
 Share

Postări Recomandate

Crezi ca scuterele FB sunt copiate dupa altele? Asta ar fi insemnat, logic, ca FB sa piarda monopolul pieselor de schimb...

Eu ma gandesc ca scuterele FB sunt "inovate" de catre FB...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sunt nou pe aicea !

M-ar interesa si pe mine scuterul First Bike Tornado, copie dupa ce scuter este?

Am cautat pe net si nu am gasit !

Thx :crack:

 

 

seamana cu honda asta ... masca din fatza :kick:

post-14493-1175322285_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

intr-adevar seamana, am inceput sa intreb asta pentru ca miam luat unul de 1 sapt si ceva, am facut 45 km cu el cu 25 la ora pt ca este in rodaj si asa scrie in carte, deja podeaua e zgariata, carenele crapate langa busonul de benzina si saua este rupta.sincer sunt de totata cacaoa.!!! imi pare rau ca am facut o asa alegere dar asta este.am crezut ca decat sa imi iau un derbi predator din 1999 mai bine imi iau un FB nou noutz, la motor nu am ce comenta. :crack:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

intr-adevar seamana, am inceput sa intreb asta pentru ca miam luat unul de 1 sapt si ceva, am facut 45 km cu el cu 25 la ora pt ca este in rodaj si asa scrie in carte, deja podeaua e zgariata, carenele crapate langa busonul de benzina si saua este rupta.sincer sunt de totata cacaoa.!!! imi pare rau ca am facut o asa alegere dar asta este.am crezut ca decat sa imi iau un derbi predator din 1999 mai bine imi iau un FB nou noutz, la motor nu am ce comenta. :crack:

 

 

si eu am auzit ca is de toata cacaua , dar nu am crezut ca chiar asa tare . nasol , macar sa stie si altii sa nu-si cumpere

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

daca mai are cineva probleme si sigur are cu first bike sa mai posteze ca sa vada oamenii sa nu faca greseli cum am facut eu de exemplu

 

exista un topic mare despre scuterele FB ... daca te uitai vedeai ce s-a spus despre ele...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

intr-adevar seamana, am inceput sa intreb asta pentru ca miam luat unul de 1 sapt si ceva, am facut 45 km cu el cu 25 la ora pt ca este in rodaj si asa scrie in carte, deja podeaua e zgariata, carenele crapate langa busonul de benzina si saua este rupta.sincer sunt de totata cacaoa.!!! imi pare rau ca am facut o asa alegere dar asta este.am crezut ca decat sa imi iau un derbi predator din 1999 mai bine imi iau un FB nou noutz, la motor nu am ce comenta. :kick:

 

pai in ce conditii l-ai tinut tu de e in starea asta ? crezi ca a iesit un omulet verde din rezervor si ti-a crapat carenele ?

 

yo am unu de vre-o 6 luni si n-am nici o problema de genul asta cu el ! singurele sunt: semnalul intermitent de semnalizare nu mai e intermitent, sta aprins constant si roata din spate are putin joc... :crack:

in rest e bunicel...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

exista un topic mare despre scuterele FB ... daca te uitai vedeai ce s-a spus despre ele...

am vazut ce s-au spus despre ele dar eu tot am facut prostia si l-am luat :crack:

 

pai in ce conditii l-ai tinut tu de e in starea asta ? crezi ca a iesit un omulet verde din rezervor si ti-a crapat carenele ?

 

yo am unu de vre-o 6 luni si n-am nici o problema de genul asta cu el ! singurele sunt: semnalul intermitent de semnalizare nu mai e intermitent, sta aprins constant si roata din spate are putin joc... :kick:

in rest e bunicel...

 

 

sincer nu m-am plimbat numai in oras si cu maim 25 la ora cum am spus, nu am dar in nici un fel de gropi cu el

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nici eu nu l-am tinut numai in 25-30/h, iar aici gropi sunt la fiecare metru....

deci e clar... cum ai tu grija de el, asa are si el grija de el (la general) :kick:

 

CHEERS! si stapaneste-l sanatos :crack:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Fratilor , nu va mai agitati , un First Bike nu poate semana decit cu un jeg penal , adica cu alta chinezarie, asta din punct de vedere calitativ . In rest , ce mai conteaza ? O mizerie mai mare ca si chinezismele astea nu este decit firma aia de gunoaie care le importa in Romania si care nu stiu cu ce spaga au reusit sa le omologheze. Sint cele mai penale constructii metalice cu motor de pe suprafata planetei , sint un pericol public , au tendinta sa se dezintegreze in mers. Eu unu' am un FB model Elegance si am avut numai probleme , asta in nici 4000 de kilometri. Sa nu mai zic ca service-ul e teapa pe fata iar aprovizionarea cu piese de schimb la fel. O fi normal sa stai 3 saptamini pt. o maneta de frina si sa te coste 700.000 ? Normal ca m-am (cuvant urat) pe ei si mi-am facut eu singur una dintr-o maneta de ij modificata , care merge beton si a fost si moca.

Asa ca astea fiind spuse nu am decit un sfat de dat : NU CUMPARATI FIRST BIKE !!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am gasit mai multe modele exact copie de first bike tornado si am gasit si specificatii la ele in care scrie ca motorul este de yamaha/linhai pe el

 

linku : http://baotian.nu/

 

marca este baotian si modelul de la tornado spirint

 

ms niku

 

sa il stapanesti si tu sanatos

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bai fratilor...First Bike face biciclete si pana si alea sunt proaste.....de la o vreme ce au zis ei:hai nene sa facem si scutere si motociclete (de viteza-vezi aia verde care seamana cu CBR :cheers: )........numai ca au gresit reteta:preturi mari pentru scutere chinezesti care nu tin nici macar 5000 km.....cu toate astea vad prin oras destule scutere de la ei (chiar si din alea de 125 :care merg maxim 90 la ora :D ).....concluzia care este:

1)sunt scumpe si foarte proaste (pierzi piesele pe drum plus carenele care parca sunt din ciocolata)

2)service-ul scump si tocmai in Brasov (si astepti 10 ani sa ti vina niste piese banale)

in fine......daca voi tot va luati...nu va opreste nimeni :bounce:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bai fratilor...First Bike face biciclete si pana si alea sunt proaste.....de la o vreme ce au zis ei:hai nene sa facem si scutere si motociclete (de viteza-vezi aia verde care seamana cu CBR :cheers: )........numai ca au gresit reteta:preturi mari pentru scutere chinezesti care nu tin nici macar 5000 km.....cu toate astea vad prin oras destule scutere de la ei (chiar si din alea de 125 :care merg maxim 90 la ora :D ).....concluzia care este:

1)sunt scumpe si foarte proaste (pierzi piesele pe drum plus carenele care parca sunt din ciocolata)

2)service-ul scump si tocmai in Brasov (si astepti 10 ani sa ti vina niste piese banale)

in fine......daca voi tot va luati...nu va opreste nimeni :bounce:

 

 

ii adevarat tot ce se spune pe acest topic.............sunt de toata cacaoa..........am facut o greseala si asta este :peace:(( sper sa ma tina ceva mai mult daca il intretin

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mi-a spus cineva din Buc care are un fb ca astia trimit scuterul la Bv dc ai probleme in garantie si te lasa fara el o gramada de vreme si nici nu ai habar ce repara la el p-acolo

Editat de maryus
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mi-a spus cineva din Buc care are un fb ca astia trimit scuterul la Bv dc ai probleme in garantie si te lasa fara el o gramada de vreme si nici nu ai habar ce repara la el p-acolo

 

pai stiu, le-am zis la astia de unde am luat eu scuterul , ca mi-i s-a rupt saua si i-am zis sa imi trm alta noua si o zis ca tre sa trimit scuterul in BV si poate numai peste 1 luna vine.mai bine imi schimb eu saua.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pai stiu, le-am zis la astia de unde am luat eu scuterul , ca mi-i s-a rupt saua si i-am zis sa imi trm alta noua si o zis ca tre sa trimit scuterul in BV si poate numai peste 1 luna vine.mai bine imi schimb eu saua.

Nu te supara ca intreb .... dar ce ai facut de ti sa rupt saua?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu te supara ca intreb .... dar ce ai facut de ti sa rupt saua?

 

nimica nu am facut, am mai vb cu cineva si i s-a rupt si lui saua si i s-au crapat carenele!!!! fac poze de vreti sa vedeti si din ce cauza s-au crapat carenele.sub sa exista un dop de cauciuc ca sa atinga carena mai fin, dar dopul ala nu prea vine unde ar trebuie.numa o poza poate explica sa vedeti

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am scos limitarea la scuter(FB Tornado) si acum trage foarte bine, dar nu am numai 200 km facuti cu el, inca este in rodaj.poate afecta scuterul cu ceva?

astept un raspuns urgent! thx.

APROPO..............i-am schimbat si culoarea la bord :ok: lumina albastra-mov si acurile rosii :cheers: ca si la VW

Editat de alex_miclean
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

daca e in rodaj si tragi prea tare de el ..s-ar putea sa i parlesti motoru' (mai ales ca e FB)

ok mersi tare mult, dar daca sunt la un semafor si vreau sa demarez mai repede dar sa nu depasesc viteza specifica in manual pot sa accelerez la max sau macar cat sa demarez mai repede? se poate intampla ceva? mersi

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...