Sari la conținut

De Doua Ori In Aceeashi Zi?...


bandi
 Share

Postări Recomandate

azi era sa mi-o faca... da, mashina galbena, shi nu o data!

 

primu' de dimineatza la 9, pe calea victoriei, dupa CEC face dreapta de pe banda 2, la 10-15 metri in fatza, fara semnal, fara nimic. io eram pe banda 1, sub 50, franat & claxonat & injurat (am blocat spatele fara sa-mi fuga, da' mai bine decat fatza). din fericire bou' a avut inspiratzia sa faca stanga shi sa mai inainteze putzin shi l-am ocolit prin stanga, altfel nu shtiu cum se termena... ma shi vedeam peste cap cu motoru' infipt in usha lui :baubau: FYI: TAXI cu nr inmatr B-32-TKP (macar n-a indraznit sa zica altceva decat scuze, ca tabaram pe el...)

 

al doilea la 11, tot TAXI, la intoarcere din orash: el plasat pe banda 3 la stop in Victoriei (coltz cu 1 mai, la BRD) se hotarashte ca mai bine face dreapta, hai ne mutam pe banda 2 pe unde vine rahatu' de motociclist... a dat semnal shi a shi facut-o! da-i iar pashti shi dumnezei, stringe frina... noroc ca era shi viteza mica shi macar handibelu' asta a semnalizat... da' sa vezi replica - imi face semn ca de ce-s suparat, ca doar a semnalizat... dupa ce i-am explicat ca nu-i suficient sa semnalizezi ca sa-tzi cashtigi prioritatea cre' ca s-a prins ca a greshit, c-a lasat-o moale rapid... mai avea colegi de breasla in jur care au auzit povestea, n-a zis unu' nici pis...

 

una peste alta, ocazie pentru mine sa ma felicit in nenumarate randuri:

1. azi imi intra in vigoare CASCO (pe care am neglijat-o timp de vreo 2 luni)

2. sapt trecuta m-am hotarat sa mai port geaca de piele groasa pana gasesc o geaca ushoara sa folosesc in orash (deci eram relativ OK cu echipamentu')

3. am ieshit relativ ushor din situatzii, cel mai probabil datorita vitezei reduse cu care ma deplasam

 

in concluzie... feritzi-va fratzilor de magarushi! :baldy: ride safe!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ieri am avut si eu 3 incidente similare, doar ca nu erau taxiuri, erau oameni obisnuiti care se indreapta spre casa obositi, plictisiti de la munca si total neatenti pe un drum care il strabat zi de zi.

 

Primul nici nu stiu ce naiba vroia, era in stanga mea si a tras dreapta inspre mine, in acelasi timp se uita in oglinda si povestea cu pasagerul. Poate ca o fi vrut sa ma sperie.

 

Al doilea vorbea la mobil si a trecut pe banda mea desi nu avea aglomeratie in fata, i s-o fi parut mai interesant pe unde vin eu. L-am depasit prin stanga uitandu-ma la el ... si si-a cerut scuze.

 

Astea au fost pe Barbu Vacarescu. Pe Stefan cel Mare din nou ... trage unu pe banda mea. Deja obisnuit, trec pe langa el, si iau mana de pe ghidon si ii fac "na-na" cu degetul.

 

Nu stiu ce naiba au soferii mai nou, parca sunt din ce in ce mai neatenti, o fi de la caldura.

 

Ce ma enerveaza cel mai mult sunt cei care ies de pe o strada laterala si vor sa faca dreapta dar se uita tot in dreapta la masinile de pe sensul celalalt. Astia ma dispera si imi vine sa arunc cu ceva in ei.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ceva de genul asta mi s-a intamplat si mie azi. Mergeam pe prima banda (Bd. Tineretului spre Unirii). Soseaua nu prea aglomerata. Semaforul tocmai se facuse verde, deci n-a fost cazul sa opresc, dar aveam viteza mica. La cativa metri in fata mea era un microbuz. In fata lui liber. Ajung la spatele lui (el pe banda 2, eu pe 1), moment in care boul face stanga fara semnal, fara sa arunce un ochi in oglinda macar. :baubau: N-am mai avut timp sa-i dau claxon, doar am apucat sa ma aplec sa nu dau du capul in oglinda lui (au astia niste oglinzi de le pun la juma' de metru de masina... macar daca le-ar folosi) si sa trag putin in dreapta. In final am gasit juma' de metru intre el si bordura si m-am strercurat pe acolo. Acum, nu-mi dau seama; s-ar putea sa ma fi vazut chiar in momentul in care eram in dreptul portierei si sa fi tras putin stanga. Ideea e ca AM SCAPAT :D . I-am aratat :baldy: si am plecat mai departe. Boul a ramas acolo (cu toate ca semaforul era verde). S-o fi cacao pe el :P

 

 

am scapat inca o data :D :D

 

Domne-ajuta

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

. Ajung la spatele lui (el pe banda 2, eu pe 1), moment in care boul face stanga fara semnal, fara sa arunce un ochi in oglinda macar.

nu prea inteleg acilea

armata e la ea acasa :baldy: :baubau:

 

lasand gluma la oparte, nu cred ca e vre-un mociclist care sa nu i se intample ceva de genu asta de cateva ori pe zi in Bucuresti si nu numai.

 

PS: Atentie sporita si viteza mica in oras ca altfel "buba mare"

bafta

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu prea inteleg  acilea

armata e la ea acasa :D  :baubau:

 

lasand gluma la oparte, nu cred ca e vre-un mociclist care sa nu i se intample ceva de genu asta de cateva ori pe zi in Bucuresti si nu numai.

 

PS: Atentie sporita si viteza mica in oras ca altfel "buba mare"

bafta

mdea... dreapta :baldy:

 

n-am facut armata :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Marti, la Brancoveanu, veneam dinspre Eroii Revolutiei, si la intersectie, Pulika Franaru', sofer de Matiz, se hotaraste sa faca dreapta de pe banda 2, prin fata onorabilului care mergea pe banda 1.

Mitocanu' a mers vreo 50 de m paralel cu mine, cu semnalul pus. M-am gandit ca asteapta sa trec inainte. El face dreapta, eu trag dreapta si franez, ma opresc cu garda stanga in roata lui.

Urlu la el (suparare + necesitatea de a acoperi zgomotul Neprei) sa deschida geamul si incep sa ii spun cum imi introduc diverse membre ale corpului in sufletul si gatul soferilor in general si al lui ca reprezentant direct. La care dobitocu' imi zice ca si eu l-am depasit pe dreapta mai devreme.

Ultima afirmatie a avut ca urmare: eu dat jos casca, nevasta-sa (care ii statea in dreapta) ridicat geamul si indemnuri de genul "Hai, draga, sa mergem. Lasa...", el urmat f. bucuros sfat nevasta si tira de la locul actiunii.

Morala: Totul e "Vanare de vant" cu dobitocii astia si pana nu te pui cu Maciucambos pe ei nu vor intelege nimic. :baubau:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

fratzilor, m-am grabit cu mesaju' de ieri... aseara pe la 11, intorcandu-ma de la o plimbarike, pe vakarelis linga fca de glucoza, din sens opus... guess who? :D un bloody taxidriver... mi-am zis not again... :D reduc viteza, flashuri cat cuprinde shi handibelu' se baga totushi sa faca stanga prin fatza mea, spre keoke... da cu mashina in shine s-o rupa, nimic mai mult, shi opreshte brusc in intersectie, ocupand banda 2 pe sensu' meu... io veneam pe mijlocu' drumului, prevazator, asha ca a fost ushor sa-l ocolesc, ba kiar am oprit linga el sa-i dau nishte carne prin coltzu gurii shi prin organe (moama ce mishto ca umbla ashtia cu geamu' deschis, n-au cum sa nu te-auda :P )

 

ei shi dac-am scapat shi de ziua asta... :baubau:

 

PS l-am uitat pe un bou cu un aro cu nr de buzau care la mioritza a trecut din banda 3 in 2, impingandu'l pe unu' cu octavia peste mine... ca ce dreq sa mai urmareasca el benzile, mashina lui merge shi pe camp, tu'l in aripa de zarzavagiu :baldy: eram cap de coloana, plecaseram fo' 8 de la arc la plimba...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...