Sari la conținut

Ajutor La Alegere!


Postări Recomandate

..in primul rand Salutare tuturor motociclistilor...am postat si pe alte forumuri si nu am fost ajutat delok...sunt incepator in moto-manie si vreau cateva indrumari...

 

in curand o sa imi achizitionez un motor nou ( in leasing probabil)....cativa prietenii m-au indrumat catre aprilia rs 125 (2007)...astept pareri si cateva linkuri ku site-uri ale magazinelor de unde imi pot lua una...noua....ps eu sunt incepator si aceasta este prima mea motocicleta.

 

 

sunt ca un copil cand isi cumpara bomboane .... ...deabia astept....(cam 2 luni am timp de hotarare)...

 

va rog sa ma ajutati sa imi gasesc una sau poate altceva mai bun tot cam la pretul acesteia.......si daca se poate cateva detalii despre rs....viteza,demaraj,putere,consum,fiablitate si PRET...sau ceva magazine sau reprezentante din bucuresti sau site-uri....

 

sau poate imi recomandati alt motor (mai bun.mai frumos ) tot pe la pretul arpiliei rs125 (am inteles ca este cam 4500-4800 euro) sa nu uit sa precizez ca am 18 ani si am A..am vazut discutii in care se spune ca la 18 ani nu are rost sa iei un motor de 125...alte variante mai mari cam tot la banii astia...noua,,,

 

(nu prea stiu categoriile dar vreau un motor din sectiunea sport/speed ) :ok: ...nu stiu daca am spus bine.

 

multumesc anticipat..............si scuze daca am gresit ceva dar sunt nou in bransa... :cheers:

Editat de nonamex
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Aprilia -> www.unitedmotors.ro

Honda -> www.honda-bikes.ro

Avand in vedere ca nu ai mai avut motor e bine sa incepi pe una de 125.

Gaseste-ti cateva ore libere,ia-ti un suc la 2L,o punga de popcorn si incepe sa citesti forumul ( Tineri si nelinistiti , Incepatori , Accidente ).Pentru inceput ...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In general brandul Aprilia e cam dependent de service ( din ce am auzit in stanga si-n dreapta).

Honda are performante rezonabile pt un 125 si totusi sta bine, daca nu foarte bine la capitolu fiabilitate. Mai ales ca diferenta de pret se simte!!!

Sper sa faci alegerea potrivita! :ok:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ms mult...inca mai astept raspunsuri la intrebarile de mai sus...cola o am langa mine... :cheers: ...pret,putere,consum,fiabilitate cam tot ce tine de rs-ul 125 2006/2007

Pai citeste si tu pe site despre pret/putere/consum , vrei totul mură-n gură ?

Aprilia e in 2T ... fiabilitate :ok:

Honda e in 4T ... alta treaba

Cagiva Mito e in 2 T

Derbi GPR e in 2 T

Yamaha XT e in 4 T ...

Restul cauta si tu ca doar esti băiat mare.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am terminat jumatate din suc :cheers: ..am citit certurile dintre crb si rs.....honda-mai buna,mai fiabila consum mai putin dar urata rau... .rs-mai puternica ,mult mai frumoasa,consum mai mare si '' cam dependenta de service'' si diferenta de pret cam 1500 euro...orikum am prieteni cu rs 2003 care au 10000-11000 de km si sunt foarte intretinute...au schimbat doar consumabile...adica este treaba si cum ai grija de ea si de stilul cu care mergi...inca mai astept detalii despre rs 2006/2007... :ok:...si dupa cum spune si categoria ''tanar si nelinistit'' cred ca 80% sau mai multi tind catre performanta...

Editat de nonamex
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

HONDA iese din discutie (are forma ca mopedul vecinului meu de 70 de ani ) m-am urcat pe ea acum 15 minute...uffffffff...in schimb vreau mai multe detalii despre rs 125 ..are cineva varianta 2006/2007 ...si poate a vazut cineva in bucuresti pretul ei...mai recent... :ok:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Aprilia RS...date exacte: -Pret 5000 de euro (limitata)

-Putere 15CP (limitata)

-Consum 7% in oras 5-6 afara

Alte chestii...design super sport, cam inalta totusi dar manevrabila.

 

Honda CBR 125 R : 3990 euro; 14 CP; Motorul pe injectie, 4T, mai buna pt incepatori, mai fiabila mai blanda.Gumele cam subtirele, asta e singurul dezavantaj; in rest designul modelului 2007 e super

 

Cagiva Mito 5400 de euro; 15 cai(Limitata); viteza maxima 135 km/h; consum 6 in oras 4,5 afara; eu sunt foarte multumit de ea.Ma asculta, nu e naravasa deloc, pozitia foarte comoda. Cam atat, de celelalte modele nu stiu nimic.Bafta in alegere :ok:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca zici ca eshti incepator ar trebui sa lashi deoparte performantzele shi sa te orientezi la ceva ce tzi`ar face placere sa mergi zi de zi. Tzi`ash sugere sa invetzi sa stapeneshti un astfel de vehicul cum trebuie shi cand crezi ca eshti pregatit abia atunci sa te orientezi dupa performantze.

 

Mie de exemplu mi`a facut cu ochiul Cagiva Mito, m`am indragostit de ea de cum am vazut`o. Nu ma interesa ce performantze avea, nu ma interesa cat consuma, vroiam sa am una sa ma pot plimba linishtit in weekend cu prietenii. Acum detzin o astfel de motocicleta shi imi place la nebunie :ok:

 

Daca zici ca vrei una noua de 125cc, eu zic ca nu se merita, nu ca nu ar face motocicleta banii, dar cat timp ai sa stai pe 125cc? un an, cel mult doi, pentru ca ai sa prinzi gustul shi inevitabil ai sa vrei ceva mai mare. Eu zic sa mergi pe ceva sh, in caz de mici accidente ieshi mai ieftin, pentru ca inevitabil ai sa ai, nimeni din care au avut motocicleta poate spune ca nu a avut nici un incident cu ea, o mica cazatura ceva.

 

Nu uita de echipament, o casca buna, o geaca cu protectzii shi nishte manushi sunt chestiile de baza pe care ar trebui sa le ai, nu te uita la ce spun altzii ca e ok sa mergi in tricou shi pantaloni de blugi trei sferturi avand in picioare, desigur, teneshi. Nu zic ca trebuie sa itzi cumperi din prima asha ceva, dar dupa motor asta trebuie sa fie prioritatea ta. Achizitzionarea de echipament. Nu trata in gluma chestia asta.

 

Asta am avut de spus, ramane tu sa faci alegerea corecta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:lol: imi place mult RS-u...parca nici nu mai conteaza ca este varza cum zic toti :ok: ....mie imi place si atat...cred ca daca ai grija de el si il intretii nu are kum sa se strice din nimic...cum ai spus si tu vroiam un motor sa ma pot plimba si nimic nu mai conta :crack: ....o sa raman tot pentru rs orice ar spune altii...daca o sa vreau una mai puternica (Ceea ce nu prea cred) o sa imi iau alta mai puternica...este noua are garantie,casco....deci Aprilia Rs rosie sa fie.... :cheers: ...multumesc pentru indrumari chiar si celor care m-au descurajat in privinta RS. :crack: :blink: :ok:

am citit alt forum unde scria cam tot ce tine despre incepatori...si cum ai spus si tu echipamentul este obligatoriu...poate stie cineva vreun magazin in bucuresti unde se vand aprilia rs 125...si sa imi recomandati un magazin pt echipament....multumesc mult inca 1 :lol:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:lol: imi place mult RS-u...parca nici nu mai conteaza ca este varza cum zic toti :ok: ....mie imi place si atat...cred ca daca ai grija de el si il intretii nu are kum sa se strice din nimic...cum ai spus si tu vroiam un motor sa ma pot plimba si nimic nu mai conta :crack: ....o sa raman tot pentru rs orice ar spune altii...daca o sa vreau una mai puternica (Ceea ce nu prea cred) o sa imi iau alta mai puternica...este noua are garantie,casco....deci Aprilia Rs rosie sa fie.... :cheers: ...multumesc pentru indrumari chiar si celor care m-au descurajat in privinta RS. :crack: :blink: :ok:

am citit alt forum unde scria cam tot ce tine despre incepatori...si cum ai spus si tu echipamentul este obligatoriu...poate stie cineva vreun magazin in bucuresti unde se vand aprilia rs 125...si sa imi recomandati un magazin pt echipament....multumesc mult inca 1 :lol:

UNITED MOTORS , Mario Plaza, Calea Dorobanti vis a vis de Liceul I.L Caragiale,si magazin de echipamente si de vanzari motor.

 

www.unitedmotor.ro

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

multumesc mult... :ok: ... :crack: am vazut un rs negru astazi (in parcare Metro Militari) era bestial...deabia astept sa imi comand si yo una ... :cheers: pe toti...si cum se zice...asfalt uscat...am si eu cateva intrebari despre rs :

 

este limitata?? (la cat)

care este viteza maxima (limitata) ??

si poate scoate limitatorul si daca da cu cat imbunatateste performantele?

se poate face ceva cu sunetul urat pe care il are toba ??

 

deocamdata atatea imi vin in minte akum...multumesc

Editat de nonamex
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

multumesc mult... :ok: ... :crack: am vazut un rs negru astazi (in parcare Metro Militari) era bestial...deabia astept sa imi comand si yo una ... :cheers: pe toti...si cum se zice...asfalt uscat...am si eu cateva intrebari despre rs :

 

este limitata?? (la cat)

care este viteza maxima (limitata) ??

si poate scoate limitatorul si daca da cu cat imbunatateste performantele?

se poate face ceva cu sunetul urat pe care il are toba ??

 

deocamdata atatea imi vin in minte akum...multumesc

Limitata ~130km/h

Kitul de putere (cresterea puteri de la 11kw la 21kw)costa 650euro

La toba nu ai ce sa ii faci.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

aprilia rs 2005 ...2900 km set motor praf inca 1500 km set motor polini praf

am avut grija de ea ca ochii din cap cel mai bun ulei,benzina buna si

APRILIA DEPENDENTA DE SERVICE asta o zice un proprietar de aprilia

in + motocicleta nu a vazut forja

:ok:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 weeks later...

aprilia eeste foarte buna mi-am luat si eo acum 2 luni, dar cum a zis cineva mai sus mai bine sh pt ca eu personal neexperimentat am cazut si am cazut cam rau, eo pt inceput as recomanda un xt merge foarte bine si sincer e foarte bune manevrabilitare sporita dupa care dupa ce inveti sa mai mergi mai dezvolti un simt de reflex o schimbi.Eo nam facut asa si acum platesc destul de scump :bounce:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am vazut titlu topicului si am zis sa intreb si aici ca la Sachs Xtc nu mi-a raspuns nimeni.Vreau sa-mi iau si eu un motor,si aceste modele imi plac:HONDA CBR 125(modelu nou),SACHS XTC 125(modelu nou),KYMCO QUANNON 125,RIEJU RS2 125,pe aceste le pot lua cu 0 km asa ca au un plus.sunt si in 4 timpi fiabilitate mai mare si un sunet mai placut,doar ca sunt mai slabe la performante.Acum si cele in 2 timpi:APRILIA RS 125(sh),Cagiva MITO(sh),DERBI GPR(sh),HONDA NSR(sh).Acum sincer daca stiu ca cei de la sachs au rezolvat problema cu apa,sunt sigur ca sachs imi voi lua.Acum va rog frumos sa va dati cu parerea pentru fiecare motor pentru a-mi forma o opinie finala.Va multumesc anticipat.

Editat de gabi18051991
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...