Sari la conținut

Cum Se Ridica Coada La Un Monster 2003 ?


ElSpa
 Share

Postări Recomandate

salut,

 

am vazut pe multe site-uri poze cu monster-uri ridicate de coada destul de mult, chestie care imbunatateste mult controlul.

 

Stie cineva cum se face ?

 

Iaca scrie aici cum. Alte informatii mai gasesti pe ducatimonster.org

 

Chestia cu imbunatatitul controlului e relativa. Face ca bicla sa se incline in curbe mai repede, dar pierzi din stabilitate. Daca e un plus, depinde numai de tine si stilul tau de condus... Depinde si ce cauciucuri folosesti...

Editat de utzelu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

meci de link, il stiam, la fel ducatimonster.org.

 

din pacate (sau fericire ) eu am un 1000sie din 2003 care nu are acel "U" pe bascula...tutorialul ala e pentru monsteruri mai vechi.

 

eu am 1.92, si motocicleta e destul de mica, as prefera sa o mai ridic putin...dar m-am tot uitat pe acolo si nu sunt chiar atehnic, dar nu imi dau seama cum trebuie ridicata, in manual nu spune nimic...

Editat de ElSpa
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Probabil modelul tau are saua sustinuta de un tirant (situat in spatele suspensiei), si probabil ca tirantul respectiv nu este reglabil.

 

In acest caz trebuie sa-ti cumperi un tirant reglabil, care functioneaza pe principiul capetelor de bara de la directia masinilor: doua suruburi cu filetate in sens invers unul fata de altul, insurubate intr-o bara cu hexagon pentru a putea fi invartita cu cheia. Mai sunt pe acolo si 2 piulite de strangere.

 

S2R-ul meu are tirant reglabil.

 

Uite un link, gasesti in pagina respectiva 2 topicuri pe care se atinge acest subiect.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

With regard to the M1000, which was factory equipped with an adjustable tie rod, the Ducati

owner’s manual says not to exceed 272mm in length (measured eye to eye) and not to exceed 7.5mm of

exposed threads on the ball joints.

 

asta scrie pe acolo...deci asta vine si el din fabrica cu un tirant din asta :hug:, o sa ma uit mai bine poate sunt chiar chior...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...