Sari la conținut

Un Sfat Va Rog!


TNG
 Share

Postări Recomandate

Am vazut ceva care mi-a placut,si as vrea sa fac si pentru motorul meu.Este vorba de o parte cromata ,sau asa pare a unei jante.Din pacate este un domeniu pe care nu-l cunosc, si de aceea,intreb in speranta ca cineva a facut, sau stie cu ce se "maninca" asa ceva.

Din cite stiu eu ,este o varianta sa o sablez, dar va trebui sa o protejez cumva pentru ca aluminiul oxideaza si in scurt timp o sa am o janta mai urita decit atunci cind a fost vopsita :hug:

De cromat stiu ca aluminiul nu se cromeaza,asa ca nu stiu cum s-o scot la cap!! :what:

Daca stie cineva ,l-as ruga sa-mi spuna si mie,si poate mai sunt persoane care sunt interesate de acest aspect!

Va multumesc anticipat! :what:

PS .Ceva ca in poza !!!

post-15340-1177134714_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

jantele din poza ta sunt polishate/lustruite.

nu sunt cromate- din cauza ca la cromare se ingreuneaza, nu fiindca nu s-ar putea. aluminiul se poate croma fara probleme cu un strat intermediar de cupru.

operatiunea de lustruire se poate face si manual, dar e destul de mult de frecat. daca ai ganduri de genul asta- sa-ti lustruiesti jantele spune si iti arat cum poti sa le faci singur.

Editat de kerosen
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Din cate stiu eu aluminiul su da cu smirghel foarte fin si apoi se ia la pasla pana ajunge sa sclipeasca mai tare ca si cromul, pe urma se lacuieste.

Multumesc de raspunsuri!...,hai ca m-as baga la slefuit,pe perioada de iarna ,o zi un cmm :what: :hug: , dar cum adera lacul la o suprafata slefuita?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

jantele din poza ta sunt polishate/lustruite.

nu sunt cromate- din cauza ca la cromare se ingreuneaza, nu fiindca nu s-ar putea. aluminiul se poate croma fara probleme cu un strat intermediar de cupru.

operatiunea de lustruire se poate face si manual, dar e destul de mult de frecat. daca ai ganduri de genul asta- sa-ti lustruiesti jantele spune si iti arat cum poti sa le faci singur.

 

Cred ca suntem mai multi interesati de asa ceva.. :nono: Asa ca daca ne poti ajuta cu sfaturi vom ramane vesnic recunoscatori.. Eu cel putin raman dator de o bere :lol:

 

Multumesc de raspunsuri!...,hai ca m-as baga la slefuit,pe perioada de iarna ,o zi un cmm :smoke: ;) , dar cum adera lacul la o suprafata slefuita?

 

Asta ma intreb si eu.. Personal as fi vrut sa polishez jentile, dar sa vopsesc eventual spitele in culoarea motocicletei... dar la fel ca si cu lacul.. daca sunt polishate, cum mai prinde vopseaua ori lacul?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator stress_L&P

prinde :nono: eu am vrut sa le polishez total mai intai, le-am polishat dar aratau de parca erau de pe o motocicleta de tigani sau negrii... la gust ma refer, nu la calitatea finisarii. asa ca le-am vopsit pana la urma ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...